ویژگی جدید عیب‎یابی توصیه شده ویندوز ۱۰ مشکلات را خودکار حل می‎کند!

اگر تا حالا این کار را نکردید باید به‎روزرسانی اخیر ماه می ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰ را نصب کنید. این به‎روزرسانی ویژگی جدید و جالبی به اسم عیب‎یابی توصیه شده (Recommended Troubleshooting) دارد که شناسایی و حل مشکلات متداول کامپیوتری را ساده‎تر می‎کند.

ویژگی جدید به صورت خودکار مشکلات بحرانی کامپیوتر را شناسایی و رفع می‎کند و حتی می‎تواند تغییرات کوچکی را به کاربران پیشنهاد دهد که به واسطه آن عملکرد کلی کامپیوتر خود را بهتر کنند مانند بستن یا پاک کردن نرم‎افزارهای خطرناک، به‎روزرسانی درایورها، پاکسازی فایل‎های غیرضروری و موارد متعدد دیگر.

این ویژگی در بدترین حالت، در وقت کاربران برای جستجو در اینترنت برای رفع مشکل سرعت آهسته کامپیوترشان یا چرا کانکشن اینترنت آن‎ها دائما قطع می‎شود، صرفه‎جویی می‎کند.

در ادامه مطلب به شما نشان خواهیم داد چطور قابلیت عیب‎یابی توصیه‎شده را فعال کنید و همچنین تمامی راه‎هایی را توضیح می‎دهیم که می‎توانید تنظیمات این قابلیت را تغییر دهید.

نحوه فعال‎سازی قابلیت عیب‎یابی توصیه‎شده در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ به صورت خودکار تمامی مشکلاتی را که کشف کند برطرف می‎کند اما کاربران به دنبال فعال‎سازی این قابلیت به کامپیوتر خود می‎توانند اجازه دهند خودش تغییرات غیر مهم را مدیریت کند.

۱) روی آیکون Quick Start کلیک کنید یا دکمه ویندوز را فشار دهید تا منو استارت ظاهر شود.

۲) روی میانبر چرخ‎دنده‎ مانند تنظیمات کلید کنید.

۳) به مسیر Privacy>Diagnostic & feedback>“Recommended Troubleshooting بروید.

۴) گزینه Recommended Troubleshooting را روی حالت «روشن» قرار دهید.

بعد از این، شما می‎توانید برای این که چطور ویندوز هر گونه اصلاحات توصیه‎شده را مدیریت کند یک رفتار پیش‎فرض انتخاب کنید:

  • قبل از رفع مشکل هر چیزی از من سوال بپرس: ویندوز زمانی که یک مشکل کشف می‎کند یک نوتیفیکیشن روی دسکتاپ می‎فرستد و از شما خواهد پرسید دوست دارید آن را رفع کند یا نه (این رفتار پیش‎فرض است.)
  • بدون پرسش از من مشکلات را برطرف کن: رفع تمامی اشکالات خودکار و بدون فرستادن نوتیفیکیشن برای کاربر پیش یا قبل از آن، انجام خواهد شد. ویندوز راه‎حلی که به نظرش بهترین است را به صورت خودکار در پیش می‎گیرد.
  • زمانی که مشکلات رفع شد به من خبر بده: مانند رفتار قبل است، با این تفاوت که ویندوز پس از رفع مشکل به شما آن را خبر می‎دهد.
  • تنها مشکلات بحرانی را برای من برطرف کن: تنها مشکلات بحرانی رفع خواهد شد و ویندوز سایرین را نادیده می‎گیرد. برای کاربر هیچ نوتیفیکیشنی فرستاده نخواهد شد.

عیب‎یابی توصیه شده

تا زمانی که قابلیت عیب‎یابی توصیه شده روشن است، می‎توانید از مسیر  Settings>Privacy>Diagnostic & feedback>“Recommended Troubleshooting و با کلیک روی گزینه «مشاهده تاریخچه» فهرستی از تمامی اصلاحات توصیه‎شده و تاریخچه‎ای از هر گونه تغییر را ببینید.

می‎توانید در بین فهرستی از تمامی اصلاحاتی که ویندوز انجام داده یا پیشنهاد کرده است گردش و بررسی کنید آیا مشکل با موفقیت رفع شده است یا نه.

این امکان برای مواقعی مفید است که حتی پس از آن که ویندوز اصلاحات توصیه‎شده خود را اعمال کرده است اما مشکل رفع نشده است یا یک نوتیفیکیشن ارسالی را ندیدید یا فراموش کردید.

باید اشاره کنیم اگر رفتار عیب‎یابی توصیه‎شده را تنها برای رفع مشکلات بحرانی انتخاب یا آن را کاملا خاموش کنید، همچنان می‎توانید با استفاده از گزینه همیشگی «عیب‎یابی» که در صفحه تنظیمات Diagnostic & Feedback قرار دارد، به صورت دستی پیشنهاد‎های ویندوز برای رفع مشکل را استفاده کنید.

در این بخش از شما خواسته می‎شود نوع مشکلی که با آن مواجه شدید را انتخاب کنید (به عنوان مثال اتصال اینترنت، سخت‎افزار و غیره)، سپس روی گزینه «اجرای عیب‎یابی» کلیک کنید.

ویندوز به شما راه‎حل‎هایی را که فکر می‎کند بهتر است را پیشنهاد می‎دهد درست مانند زمانی که توصیه‎های خودکار فعال است. گرچه این عیب‎یابی‎های دستی برای بررسی در آینده در تاریخچه‎ عیب‎یابی سیستم شما ثبت نخواهند شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.