سلامت و تندرستی

جغد هستید یا خروس؟ دانشمندان دو الگوی رفتاری دیگر مربوط به خواب انسان کشف کردند!

دانشمندان دو الگوی رفتاری دیگر مربوط به خواب انسان کشف کردند

جغد هستید یا خروس؟ این سؤالی است که پاسخ به آن ساعت بیولوژیکی بدن شما را تعیین می‌کند.

در اواخر قرن ۲۰، امیل کراپرین، روان‌پزشک تأثیرگذار آلمانی، دو الگوی رفتاری مختلف در میان بیماران خود مشاهده کرد. تعدادی از آن‌ها دوست داشتند زود از خواب بیدار شوند و از آن‌سو زود به رختخواب بروند. در مقابل نیز عده‌ای بودند که تا دیروقت بیدار می‌ماندند و از آن‌طرف استارت روز خود را دیرتر از سایرین می‌زدند. گرچه تا سال‌ها این دو الگوی رفتاری به‌عنوان تنها دو الگوی تعیین‌کننده ساعت بیولوژیکی بدن تلقی می‌شد اما اکنون دانشمندان دریافته‌اند که حداقل دو الگوی رفتاری دیگر نیز وجود دارد.

دانشمندان دو الگوی رفتاری دیگر مربوط به خواب انسان کشف کردند

گرچه همچنان دو گروه مذکور در بررسی‌ها و نظرسنجی‌ها حضور دارند اما به‌تازگی تحقیقی در مقیاس بزرگ در این زمینه نشان می‌دهد دسته‌ای دیگر از انسان‌ها هستند که الگوی رفتاری مابین دو گروه صبح و شب دارند.

دریکی از این الگوها، افراد عموماً در صبح و عصر نسبت به سایر زمان‌ها خواب‌آلودتر هستند و تقریباً هوشیاری مطلوبشان در زمان‌های بین ظهر و شام است. در الگوی دیگر نیز، افراد ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر خواب‌آلودگی شدیدی را احساس می‌کنند و در مقابل انرژی‌شان در صبح و عصر بهتر نمایان می‌شود.

درحالی‌که دانشمندان در تلاش‌اند تا با بررسی‌ها و آزمایش‌های مختلف پیچیدگی و گستردگی عادات زمانی خواب انسان‌ها را توجیه کنند بااین‌وجود شواهد مختلف نشان می‌دهد که ۳ الی ۴ الگوی اصلی خواب در میان انسان‌ها وجود دارد.

ازآنجایی‌که نتایج مطالعات گذشته اختلاف معنی‌داری بین این گروه‌ها را نشان داده است، در تحقیق جدید اوضاع متفاوت تراست؛ چراکه دو الگوی خواب کشف‌شده پیش از طبقه‌بندی شرکت‌کنندگان و حتی پیش از جداسازی دو الگوی پیشین از سایرین شناسایی شدند.

نتایج این تحقیق در قالب پاسخ ۱۳۰۵ شرکت‌کننده حقیقی و به‌صورت آنلاین جمع‌آوری‌شده که بیشتر آن‌ها زنان جوان بودند.

علاوه بر اطلاعات شغلی و شخصی، شرکت‌کنندگان در این تحقیق به ۶ پرسش‌نامه مجزا پاسخ دادند که اولویت زمانی شخص، ساعت بیولوژیکی بدن، کیفیت خواب و میزان هوشیاری و بیداری شرکت‌کنندگان را در طول روز مشخص می‌کرد.

درنهایت نیز با تجزیه‌وتحلیل‌های آماری، محققان این پاسخ‌ها در چهار دسته طبقه‌بندی کردند و تمام تغییرات روزانه شرکت‌کنندگان اعم از خواب‌آلودگی را در آن اعمال کردند.

تا پیش‌ازاین تحقیق روان شناسان بر این باور بودند که تنها دو عادت زمانی خواب برای انسان‌ها تعریف‌شده است اما محققان در این تحقیق ابراز کردند که پس از انقلاب صنعتی، عادت زمانی خواب مردم به ۴ دسته متمایز تقسیم‌شده است.

دانشمندان دو الگوی رفتاری دیگر مربوط به خواب انسان کشف کردند

محققان در ضمن نیز یادآور شدند:

از میان شرکت‌کنندگان، ۶۳۱ نفر الگوی خواب شب یا روز و ۵۵۰ نفر یکی از دو الگوی جدید کشف‌شده را داشتند. ۶۳۷ نفر باقی‌مانده نیز دارای الگوی رفتاری مابین ۴ الگوی ذکرشده بودند. این یعنی تنها ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این تحقیق در هیچ‌یک از ۴ عادت زمانی خواب طبقه‌بندی نشدند که دقت آماری مطلوب تحقیق را نشان می‌دهد.

گرچه نتایج این تحقیق می‌تواند انقلابی در مطالعات اخیر به پا کند اما نباید فراموش کرد محدودیت‌های بسیار داده‌ها و نابرابری‌های سنی و جنسی می‌تواند سدی در برابر آن تلقی شود.

به همین دلیل، محققان معتقدند که به تحقیقات بیشتری برای بررسی این چهار الگوی رفتاری مربوط به خواب نیاز دارند تا تأثیر عواملی چون فاکتورهای بیولوژیکی، ژنتیکی، روانی یا محیطی نیز در آن‌ها منظور گردد.

مطالب مرتبط

ساندبار بی سیم با صدایی سه بعدی!

کیوان

بیل گیتس یک ابتکار ۱۰۰ میلیون‌دلاری برای شکست آلزایمر اعلام کرد.

زهرا طلایی

۸ اشتباهی که مؤسسان برای اولین بار در راه اندازی کسب و کار خود مرتکب می‌شوند!

نوید بیک زاده

مصرف روغن سویای سرخ‌کردنی ابتلا به بیماری‌ قلبی و سرطان را افزایش می دهد؟

کیوان

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

درد سیاتیک چیست؟ گفت و گو با متخصص مغز و اعصاب درباره سیاتیک

کیوان

لایه‌ی چوب، آب شور را شیرین میکند؟

کیوان

مردها نمی‌دانند چه خوراکی چه میزان انرژی دارد!

کیوان

قلب دوم چگونه از بیماری‌ها خبر می‌دهد؟

کیوان

با این ۶ راه علمی برای افزایش هوش، هوشمندانه‌تر زندگی کنید

نوشیدن روزانه سه تا چهار فنجان قهوه چقدر عمر را طولانی تر می کند؟

hanimn

عوارض خواب کم: افزایش احساس تنهایی در فرد و مسری

مهرناز شهریاری

۷ تاکتیک ساده که باعث حفظ سلامتی‌تان می‌شود

کیوان

چرا تابستان باید بیشتر آب بنوشیم؟

کیوان

چطور زندگی ایده آل و کسب و کار عالی را باهم داشته باشیم؟

فاطمه غفاری

چگونه شغل غیر لذت‌بخشمان را بدون فکر و برنامه ترک کنیم؟!

فاطمه غفاری

مدیر سابق گوگل: فناوری، انسان ها را تنزل می‌دهد

کیوان

هفت دلیل علمی که نشان می دهد قهوه برای شما فوق العاده مفید است

آرمان شریعتی

Leave a Comment