روکیدا
نجوم، هوا و فضا

ناسا ایستگاه فضایی بین‌المللی را تجاری می‌کند: آغاز تولید محصولات فضایی!

تجاری سازی ایستگاه فضایی بین المللی

مدتی است که صبحت های زیادی در مورد طرح تجاری سازی سفر به فضا شنیده می‌شود. شرکت‌های مختلف برای تحقق این رؤیا هر کدام طرح‌هایی دارند. حالا این رؤیا، به واقعیت پیوسته است. چراکه ناسا اعلام کرده قصد تجاری سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی را  دارد.

 

چرا ناسا باید به فکر تجاری سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد؟

هدف ناسا از این کار در واقع ترویج سفرهای فضایی در محدوده مدار پایینی زمین (low-earth orbit) محسوب می‌شود. به این شکل به‌صورت خودکار هدف گذاری و نوآوری‌های شرکت‌های مختلف به سمت سفرهای فضایی سوق پیدا می‌کنند. نتیجه، افزایش شتاب در کشف قلمروهای آسمانی است.

 

برنامه ناسا برای تجاری سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی

ناسا تولید محصولات تجاری در فضا

ناسا قرار است فعلاً فضانوردان شرکت‌های خصوصی را به این مرکز راه دهد. علاوه بر این، دریچه ایستگاه فضایی به روی توسعه و تولید محصولات تجاری و آزمایشات هم باز خواهد بود. با ترویج سفرهای فضایی، تولید محصولات خاص تجاری در فضا امکان پذیر خواهد شد. در نتیجه سفرهای فضایی توجیه اقتصادی پیدا می‌کنند که در نهایت به روند اکتشاف فضا سرعت خواهد داد.

در مرحله اول از طرح تجاری سازی ایستگاه فضایی ، فضانوردان خصوصی در مأموریت‌های ۳۰ روزه می‌توانند شرکت کنند و بر روی پروژه‌های تجاری کار کنند. در فضای خارج از زمین، گرانش بسیار کم و نزدیک به صفر است. این ویژگی به ما امکان می‌دهد بسیاری از فرآیندهایی که در زمین قابل انجام نیستند را به‌صورت تجاری و خارج از آزمایشگاه‌های خاص، به‌طور گسترده انجام دهیم. به‌علاوه تولید برخی محصولات آلودگی‌ها و یا مشکلات دیگری به همراه دارد. در صورتی که این محصولات در فضا تولید شوند، آلودگی و خطرات آن دیگر اهمیتی نخواهد داشت. ویژگی دیگر کار در فضا هم استفاده از سرما و گرمای شدید آن جا، بدون مصرف انرژی و دردسر زیاد است. همچنین اجسام و وزن‌های بزرگ و سنگین به‌راحتی در فضا قابل حمل و نقل هستند و از این بابت لازم نیست انرژی زیادی مصرف کنیم. و در نهایت اگر بتوان راهی پیدا کرد تا از اجرام آسمانی دیگر به‌عنوان ماده اولیه استفاده کرد، ممکن است صرفه اقتصادی تولید بسیاری از محصولات در فضا حتی، زمین بیشتر شود! در نتیجه می توان گفت طرح تجاری سازی ایستگاه فضایی پتانسیل تبدیل شدن به واقعیت را کاملاً دارد.

 

کاهش هزینه‌های ناسا با تجاری سازی ایستگاه فضایی

سفر فضایی تجاری

ناسا با ایجاد امکان تولید محصولات و درآمد زایی و تجاری سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی، قصد دارد در واقع هزینه‌های خودش را کاهش دهد. شاید ناسا با مشاهده رشد و موفقیت شرکت‌های تجاری فضایی مثل اسپیس ایکس و بوئینگ برای ساخت فضاپیماهای تجاری، به این ایده رسیده باشد.

به نظر می‌رسد که طرفداران ساخت فضاپیماهای تجاری در این سال‌ها به‌شدت افزایش پیدا کرده است. مثلاً چند مدت پیش جف بزوس، اعلام کرد که طرح‌هایی برای سفر تجاری به ماه در سر دارد و می‌خواهد آن را به واقعیت بدل کند.

خلاصه برنامه ناسا برای پیاده سازی طرح تجاری سازی ایستگاه فضایی به این شکل است:

  • ایجاد امکان ساخت و تولید محصولات و فعالیت‌های تجاری
  • مأموریت‌های ۳۰ روزه هوانوردان خصوصی
  • درگاه ایستگاه فضایی برای ماژول‌های تجاری
  • جذب مشتری
  • افزایش و گسترش خدمات
مدار پایینی زمین
مدار پایینی زمین

ناسا امیدوار است که در آینده بتواند خودش یکی از مشتریان سفرهای فضایی شرکت‌های خصوصی باشد و به‌راحتی و با هزینه بسیار کم به مدار پایینی زمین برود. به عبارت دیگر ناسا قصد دارد با تجاری سازی ایستگاه فضایی ، انحصاری بودن سفرهای فضایی را از بین ببرد و از قدرت و نوآوری تمام جهان برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

 

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

محمد امین نعمتی

آیا ناسا به کشت گیاهان خوراکی در فضا نزدیک‌تر شده است؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

محمد امین نعمتی

ناسا فضانورد پس از ۴ سال فضانورد جدید استخدام می‌کند

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟