روکیدا
نجوم، هوا و فضا انرژی و محیط زیست دانش و فناوری گردشگری

مسافرت شخصی ارزان به فضا: آینده مبهم شرکت‌های فضایی و راکت حامل منحصر به فرد!

راکت حامل استراتولانچ

به‌تازگی شایعاتی به گوش می‌رسد مبنی بر این که شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) قرار است بسته شود. این شرکت تجهیزات پرتاب به فضا یا راکت حامل تولید می‌کند. صاحب نام آشنای این شرکت هم کسی نیست جز پاول آلن (Paul Allen)، یکی از بنیان گذاران شرکت مشهور مایکروسافت. به نظر می‌رسد ماجرا برای این شرکت فضایی تجاری کمی پیچیده شده چرا که این شایعات در حالی مطرح شده‌اند که استراتولانچ هنوز بدون هیچ مشکلی در حال فعالیت است.

 

سرآغاز بحث تعطیلی استراتولانچ

اصل ماجرا چند روز پیش شروع شد خبرگزاری رویترز اولین منبعی بود که خبر این شایعه را منتشر کرد. رویترز گفته بود ۴ منبع آگاه گفته‌اند که استراتولانچ قرار است به‌زودی تعطیل شود.
استراتولانچ در سال‌های اخیر و به‌خصوص در سال ۲۰۱۸ نامش بر سر زبان‌ها افتاد. در آن سال این شرکت دست به ساخت و توسعه وسیله پرتاب کننده یا راکت حامل با فضاپیمای بسیار بزرگ زد که در نوع خودش بی‌نظیر بود.
استراتولانچ راکت حاملش را برای پرتاب راکت پگاسوس ایکس ال (Pegasus XL) طراحی کرده بود. علاوه بر این باید ساخت سه راکت حامل دیگر را هم به لیست اضافه کرد که شامل یک راکت سه هسته‌ای باقابلیت حمل باری معادل ۱۵ برابر پگاسوس و یک راکت حامل متوسط، بود.

 

استراتژی و آینده استراتولانچ و راکت حامل آن

سفر فضایی با استراتولانچدر سال ۲۰۱۸ پاول آلن که این شرکت را تأسیس کرده بود، فوت کرد. ولی بعد از آن شرکت همچنان به کار بر روی فضاپیماهایی که قادر به حمل انسان به فضا باشند، ادامه داد. مدیر اجرایی این شرکت سال پیش گفته بود که این شرکت قصد دارد به هر شکل ممکن مسافرت‌های فضایی را تجاری سازی کند. جین فلوید (Jean Floyd) گفته بود که به‌زودی پرتاب ماهواره با هر وزنی و در هر مداری، درست به‌سادگی گرفتن یک بلیت هواپیما خواهد شد.
راکت‌های حامل استراتولانچ در مقایسه با راکت‌های اسپیس ایکس ایلان ماسک کوچک‌تر هستند و علت اصلی این تفاوت هم مربوط به استراتژی کلی استراتولانچ می‌شود. استراتولانچ به‌طور کلی قصد دارد رفت و آمد های فضایی، کم هزینه، روزمره، راحت و با سبک و سیاق خطوط هواپیمایی را ایجاد کند تا دسترسی به فضا به‌سادگی امکان پذیر باشد. به این شکل داده‌ها و اطلاعات زیاد و مهمی قابل جمع آوری خواهد شد و در نتیجه مانع اصلی بر سر تحقیقات در فضای خارج از زمین و توسعه فناوری برداشته خواهد شد.

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

فناوری nfc در گوشی موبایل چیست؟ پاسخ به ۶ سوال مهم

محمد امین نعمتی

AMD در برابر اینتل: کدام چیپ‌ساز عملکرد بهتری در سال ۲۰۲۰ ارائه داده است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟