روکیدا
نجوم، هوا و فضا

انرژی تاریک کجاست؟ آیا انرژی تاریک در خلأ کیهانی بین کهکشان‌ها پنهان شده؟

انرژی تاریک بین کهکشان

دانشمندان کیهان شناس معتقدند که جهان ما دائماً در حال گسترش و انبساط است. انبساطی که باعث می‌شود دنیای ما لحظه به لحظه مثل یک بادکنک باد کند. عاملی مرموزی که باعث این اتفاق می‌شود، انرژی تاریک است. انرژی که احتمالاً حتی تا دو سوم تمام کیهان و جهان را تشکیل داده است.
ولی این انرژی تاریک را کجا باید پیدا کرد؟ چرا هیچ اثری از آن نیست؟ شاید جای اشتباه به دنبال آن هستیم. شاید هم این انرژی جایی پنهان شده که خارج از دیدرس ماست.

 

خلأ کیهانی بین کهکشان‌ها و انرژی تاریک

خلاء کیهانیدانشمندان نتیجه گرفته‌اند که ممکن است این انرژی تاریک در خلأ کیهانی بین کهکشان‌ها وجود داشته باشد. بنابراین اگر بخواهیم روزی شاهد این انرژی مرموز باشیم، باید به هیچ چیز نگاه کنیم! اخترفیزیکدان دانشگاه اوهایو استیت، آقای پاول سوتر (Paul Sutter) در این مورد نظریات خاصی دارد. به باور او تار و پود کیهانی در واقع از چیزهای زیادی پر شده است. وجود تمام اختلالات و اغتشاشات ناشی از این مواد باعث شده که دانشمندان علی رغم تمام تلاش‌ها برای پیدا کردن نشانه‌ای از انرژی تاریک، فعلاً ناکام بمانند. تار و پود کیهانی در واقع ساختارهایی غول پیکر و عظیم از رشته‌های انرژی تاریک هستند که پایه و اساس جهان ما را تشکیل می‌دهند.
ماده تاریکبه عقیده این دانشمند، جهان ما در روزهای اولیه خود ماده روشن (در مقابل ماده تاریک، یعنی تمام چیزهایی که می‌توانیم ببینیم و حس کنیم) و ماده تاریک در هم فشرده شدند. نتیجه این اتفاق ایجاد شدن فضایی بزرگ و خالی از انرژی تاریک بود.
در نتیجه می‌توان گفت که ممکن است نیروی مرموزی که جهان ما را منبسط می‌کند در واقع از همین فضاهای در ظاهر خالی ناشی شود. جایی که به نظر منشاء انرژی مرموز است. و اگر تمام این نتیجه گیری‌ها درست باشد، این فضاهای خالی دقیقاً همان جایی هستند که باید دانشمندان به دنبال نشانه‌هایی از انرژی تاریک بگردند.

منبع: futurism.com

مطالب مرتبط

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

محمد امین نعمتی

آیا ناسا به کشت گیاهان خوراکی در فضا نزدیک‌تر شده است؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

محمد امین نعمتی

ناسا فضانورد پس از ۴ سال فضانورد جدید استخدام می‌کند

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟