روکیدا
زندگی

با انتقاد افراد و آدم‌های منتقد چطور برخورد کنیم؟

با انتقاد افراد و آدم‌های منتقد چطور برخورد کنیم؟

اگر در رابطه با افراد منتقد مشکل دارید بهتر است از راه بزرگان وارد شوید. جملات افراد سرشناس در مورد موضعی که باید در برابر انتقاد افراد بگیرید می‌تواند الگوی خوبی برای شما باشد. در روکیدا راه کارهایی که افراد سرشناس از آن استفاده کردند را در قالب جملات قصار باهم می‌خوانیم.

 

انتقاد و افراد منتقد همیشه هستند

ممکن است فکر کنید از جمله افرادی هستید که به قول معروف، پوست کلفت هستند. هر چه انتقاد و نظرات منفی به شما می‌شود، ککتان هم نمی‌گزد. ولی به هر حال هر چقدر هم که در این زمینه مهارت داشته باشید، رویین تن نیستید! مطمئن باشید موارد زیادی هم هست که اگر دقت کنید می‌بینید کاملاً تحت تأثیر این انتقادها قرار گرفته‌اید و شاید فقط به روی خودتان نیاورده‌اید!
اگر هم جزو افرادی هستید که اصلاً ادعایی در مورد ضخامت پوستتان ندارید (قطعاً همه مردم مثل هم نیستند)، تکلیفتان روشن است. خودتان قبلاً به این نتیجه رسیده‌اید که باید روش‌هایی برای کنار آمدن با افراد انتقاد گر و نظرات غالباً منفی آن‌ها داشته باشید.
به هر حال همیشه افرادی هستند که از ما انتقاد کنند. اگر در حال پیشرفت باشیم، با برداشتن هر قدم، موج جدید انتقادها به سمتتان هجوم می‌آورد. اگر پسرفت کنید، وضعیت حتی بدتر هم می‌شود. اگر در جا بزنید باز هم تعدادی به شما انرژی منفی می‌دهند.

با انتقاد افراد و آدم‌های منتقد چطور برخورد کنیم؟

در برابر انتقاد چه موضعی بگیریم؟

انتقادها لزوماً از سر منفی نگری و بدخواهی نیستند! در واقع بیشتر اوقات منفی نگری علت انتقاد نیست! خیلی از اوقات اعضای خانواده، دوستان و کسانی که به ما اهمیت می‌دهند از ما انتقاد می‌کنند. در کسب و کار هم بیشتر اوقات این مشتری‌ها و منتقدین (که کارشان بررسی محصول شماست! وگرنه دشمنی شخصی با شما ندارند!) که گاهی خواسته و ناخواسته روی اعصاب شما راه می‌روند.
شاید در ابتدای مسیر، درست ندانید چطور باید با این انتقادها کنار بیایید و مدام بخواهید با آن‌ها مقابله کنید. ولی این نوعی اتلاف انرژی است. به‌جای آن راه‌های بهتری هست. ۱ ببینیم بزرگان چه گفته‌اند:
شانن آلدر (Shannon L. Alder) ، نویسنده موضوعات انگیزشی: «اغلب کسانی که از دیگران انتقاد می‌کنند، آن چه را که خودشان ندارند آشکار می‌کنند». همه می‌دانیم که این جمله از خیلی لحاظ درست است!

ژان سیبلیوس (Jean Sibelius)، نوازنده ویولن و یکی از محبوب‌ترین چهره‌های موسیقی کلاسیک قرن ۱۹: «به آن چه منتقدین می‌گویند توجه نکنید. هیچ تندیسی به‌افتخار انتقادها بر افراشته نشده است!». کاملاً موافقیم. البته اگر بیش از حد نسبت به انتقادها بی‌تفاوت هم باشید، ممکن است مجسمه‌تان ، پایین کشیده شود!
تینا فی (Tina Fey)، بازیگر، کمدین، نویسنده و تهیه کننده: «انرژی‌تان را برای تغییر نظر دیگران تلف نکنید… کار خودتان را بکنید و به خوش آمدن یا نیامدن دیگران اهمیت ندهید». به‌عنوان یک بازیگر و سلبریتی، داشتن این نوع نگاه یک ضرورت است. اگر این طور نباشید در کمتر از ۱ ماه افسرده و غمگین و خانه نشین می‌شوید.

با این روش های تبلیغاتی کسب و کارتان را ارتقا دهید
زیگ زیگلار (Zig Ziglar) نویسنده و سخنران: «به‌واسطه انتقادها از مسیر منحرف نشوید. یادتان باشد، برخی از افراد تنها تجربه‌ای که از طعم موفقیت دارند مربوط به گاز گرفتن شماست!». خلاصه نگذارید بقیه گازتان بگیرند! پوستتان را کلفت کنید! خودشان خسته می‌شوند!
روی بِنِت (Roy T.Bennett)، نویسنده: «نگذارید تکبر به سرتان و ناامیدی به قلبتان راه یابد. نگذارید تعریف و تمجید به سرتان و انتقادها به قلبتان راه یابد. اجازه ندهید موفقیت به سر و شکست به قلبتان نفوذ کند.». پس هم باید حواستان به تکبر، تمجیدات، موفقیت و چیزهای مثبت باشد و هم به ناامیدی، انتقاد، شکست و … که انرژی منفی می‌دهند.
نیکولا تسلا (Nikola Tesla)، مخترع، مهندس برق، مکانیک و فیزیکدان: «تمام مسائل مهم، در گذشته بی‌ارزش، مردود دانسته شده، سرکوب شده و با آن مبارزه می‌شده است… تا قدرتمندتر و چیره‌تر از گذشته پدیدار شده و از جا برخیزد». قطعاً بخشی از حرفی که نابغه علم فیزیک بیان کرده مربوط به تجربه شخصی خودش می‌شود. شاید تجربه کار برای ادیسون و درگیری‌هایی که با او داشت یا تلاش بی‌نتیجه برای انتقال بی‌سیم الکتریسیته و …؟
البرت هوبارد (Elbert Hubbard)، نویسنده، هنرمند و فیلسوف: «آخرین مدرک بزرگواری در این است که بتوانید بدون رنجش انتقادات را تحمل کنید».
میشل دو مونتنی (Michel de Montaigne) فیلسوف دوره رنسانس: «ما به گوش‌های قدرتمند برای شنیدن صادقانه قضاوت‌های خودمان نیاز داریم و افراد کمی هستند که بتوانند انتقاد صادقانه را بدون رنجش تحمل کنند. کسانی که جرئت انتقاد از ما را به خود می‌دهند رفتاری دوستانه دارند، چرا که التیام ضخم یا رنجش یک فرد با حسن نیت، نیازمند عشقی سالم است.»

رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)، نویسنده و فیلسوف: «هیچ گاه به من اجازه ندهید دچار این اشتباه شوم که زمان مواجهه با مخالفت تصور کنم اذیت شده‌ام.»
موکوکوما موخوخوآنا، فیلسوف: «برخی از مردم چنان با لذت زیاد در مورد شکست‌های دیگران صحبت می‌کنند که انگار دارند در مورد موفقیت‌های خودشان صحبت می‌کنند». همان طور که شانن آلدر هم گفته، بعضی اوقات مردم با انتقاد کردن در واقع خلائی که خودشان دارند را نمایش می‌دهند!

مدیران موفق برای پیشرفت کسب و کار و کارکنان خود چه کار می‌کنند؟
دیل کارنگی (Dale Carnegie)، نویسنده: «هر احمقی می‌تواند انتقاد و سرزنش کند، و البته بیشتر احمق‌ها این کار را می‌کنند. ولی درک کردن و بخشیدن کنترل و شخصیت بالایی می‌طلبد.» نویسنده آیین دوست یابی (کتابی که با این نام در ایران شناخته شده است)، کتاب‌های زیادی در مورد پیشرفت شخصی و رفتارهای جمعی نوشته است و مشخص است که نسبت به انتقادهای افسار گسیخته جامعه‌اش ناراضی بوده.
نورمن وینسنت پیل (Norman Vincent Peale)، کشیش و نویسنده: «مشکل بیشتر ما این است که ترجیح می‌دهیم با تعاریف نابود شویم تا با انتقادات نجات داده شویم». دیدگاه مذهبی و فیلسوفانه آقای وینسنت پیل در این جمله کاملاً مشخص است. این همان ترکیبی بود که آقای وینسنت پیل برای نوشتن کتاب‌های مثبت اندیشی اش استفاده می‌کرد.
ویلیام گیلمور (William Gilmore)، نویسنده: «ترس از انتقاد مرگ نبوغ است».

با این روش های تبلیغاتی کسب و کارتان را ارتقا دهید
کریس جامی (Criss Jami)، فیلسوف و شاعر: «انگیزه پشت انتقاد معمولاً اعتبارش را مشخص می‌کند. کسانی که فقط زمانی که ضروری است انتقاد می‌کنند یا کسانی که در هر لحظه‌ای که فکر می‌کنند نقطه ضعفی را دیده‌اند، انتقاد می‌کنند.»
نلی مک کلانگ (Nellie McClung)، نویسنده و فعال حقوق زنان: «هیچ توضیحی ندهید، تکذیب نکنید، عذرخواهی نکنید. فقط کار درست را انجام دهید و بگذارید بقیه اعتراضشان را بکنند.». مک کلانگ که از ۱۸۷۰ تا ۱۹۵۰ زندگی می‌کرد، برای از بین بردن نابرابری شدید حقوق زنان و مردان در کشورهای اروپایی و به‌خصوص انگلیس تلاش‌های زیادی کرد.
و در آخر با این جمله که متعلق به یکی از مشهورترین فلاسفه دنیاست به درک کلی در مورد انتقاد می‌رسیم. ارسطو، فیلسوف یونان باستان می‌گوید: «تنها یک راه برای اجتناب از انتقاد وجود دارد، کاری نکنید، حرفی نزنید و هیچ باشید!». در نظر ارسطو، زندگی و زنده بودن لزوماً همراه با انتقاد است و کاری نمی‌شود در مورد آن کرد.

منبع: www.inc.com

مطالب مرتبط

بهترین بازی های ایکس باکس وان ۲۰۲۰

محمد آقاپور

با بهترین فیلم های ترسناک ۲۰۲۰ آشنا شوید

محمد آقاپور

رادیکال های آزاد چگونه بر بدن ما اثر می گذارند؟

محمد آقاپور

چگونه لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنیم؟

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

ویروس ها چگونه عمل می کنند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟