نجوم، هوا و فضا

چرا ماه سردتر و کوچک‌تر و سطحش در حال چروک‌تر شدن است؟!

سرد شدن ماه

تحقیقاتی جدیداً در ناسا انجام شده است که نشان می‌دهد ماه هم زمان با از دست دادن گرما، کوچک‌تر می‌شود. این اطلاعات از تحلیل داده‌های دوربین فضاپیمای مدارگرد شناسایی ماه (LROC) به دست آمده است. در تصاویری که این دوربین ارسال کرده چین‌های سطحی در بخش‌هایی از سطح ماه دیده می‌شود. چین‌های سطحی زمانی به وجود می‌آیند که ماه حرارتش را از دست داده و از نظر اندازه کوچک‌تر شود. با روکیدا همراه باشید تا معنی دقیق این چین‌ها را بررسی کنیم.

 

چین خوردگی سطح ماه

چین خوردگی سطح ماه
چین خوردگی سطح ماه

بررسی تصاویری ارسالی از ماه نشان می‌دهد که در دریای سرما (Mare Frioris)، تعدادی چین خوردگی مشکوک وجود دارد. دریای سرما در نزدیکی قطب شمال ماه قرار دارد. دریای سرما بخشی از ماه است که اتفاقاً دانشمندان مطالعات زیادی بر روی آن انجام داده‌اند و اطلاعات زیادی در مورد آن دارند.
محققین در تحقیقاتشان بیش از ۱۲ هزار تصویر از تپه‌ها و چین‌های مهم در حوض دریای سرد را بررسی کردند. خود چین خوردگی‌هایی که در این منطقه وجود دارد عجیب نیستند. مشابه همین چین‌ها در مناطق دیگر مثل فلات‌ها هم دیده می‌شود. مسئله‌ای که عجیب است وجود این چین‌ها در وسط حوضچه است. عجیب بودن وجود چین‌ها از این جهت است که این بخش از سطح ماه سال‌هاست که غیرفعال است. در نتیجه ایجاد چین‌هایی مشابه این مورد، منطقی نیست.

 

فعالیت‌های ماه آن را سردتر می‌کنند

تا پیش از این تصور می‌شد که فعالت های زمین شناختی که چین و چروک‌های سطح ماه شده‌اند، ۱.۲ میلیارد سال پیش به اتمام رسیده‌اند. ولی داده‌های به دست آمده جدید خلاف این مسئله را نشان می‌دهند. برخی از چین‌ها نسبتاً جوان (در مقیاس زمین شناسی) هستند و ۴۰ میلیون سال بیشتر سن ندارند.

چین خوردگی سطح زمین
چین خوردگی سطح زمین

به‌طور کلی چین و چروک در سطح سیاره به علت حرکت صفحات به وجود می‌آیند. در زمین هم چین خوردگی‌های زیادی وجود دارد. بر روی زمین، حرکت بخش‌های بزرگ پوسته و برخورد آن‌ها به هم باعث ایجاد چین خوردگی می‌شود (که نتیجه‌اش ایجاد کوه‌هاست). ولی در ماه فرآیند دیگری در جریان است که باعث این مسئله می‌شود. از دست دادن گرما! سرد شدن ماه باعث می‌شود که حجم آن کاهش یافته و چین خوردگی به وجود آید

حتما بخوانید:
آغاز پژوهش بر روی پارکینسون و ام‌اس در ایستگاه فضایی بین‌المللی

چین خوردن سطح ماه

بلندترین چین خوردگی که در سطح ماه پیدا شده ۴۰۲ کیلومتر طول دارد و در بلندترین نقطه ۳۰۰ متر ارتفاع دارد. این فرآیند علاوه بر اینکه باعث ایجاد چین خوردگی می‌شود، می‌تواند دیوار آویخته (lobate scarps) و شیارهای کم عمق را هم ایجاد کند. سن تمامی آثاری که در این منطقه دیده می‌شود با توجه به وجود دهانه‌های برخوردی، قابل سنجش است. تحلیل ساده آن به این صورت است که هر چه عوارض سطح ماه عمر بیشتری داشته باشند، باید تعداد برخورد شهاب سنگ‌های بیشتری را تجربه کرده باشند و قطعه سنگ‌های بیشتری در آن‌ها فروریخته باشد.
با توجه به‌اندازه چین خوردگی‌ها به‌طور کلی می‌توان گفت که ماه از زمان حیاتش یعنی حدود ۴ میلیارد سال پیش، به میزان قابل توجهی کوچک‌تر شده است. احتمالاً قطر ماه از آن زمان تا کنون حدود ۲۰۰ متر کوچک‌تر شده است.

منبع: digitaltrends

مطالب مرتبط

گورخرماهی به کمک درمان آسیب‌های نخاعی می آید!

کیوان

ارتقای قدرت و برد مدل Tesla S و Tesla X با موتور جدید

عباس رهامی

ساخت ابزار ذخیره‌سازی انرژی و ماده توسط پژوهشگران ایرانی، انگلیسی و بلژیکی

کیوان

۵ چیزی که در مورد نخستین فضانورد آمریکایی «آلن شپارد» نمی‌دانستید!

زهیر معصومیان

آغاز پژوهش بر روی پارکینسون و ام‌اس در ایستگاه فضایی بین‌المللی

کیوان

لمس اشیا توسط افراد قطع عضو + فیلم

کیوان

ریسک سرطان پوست و ارتباط آن با ژنیتیک

کیوان

چطور حقوق پایه جهانی (UBA) بر افراد تاثیر می گذارد؟

زهرا چنگیز

ناسا اسامی فضانوردان اولین سفر فضایی تجاری به پایگاه فضایی بین‌المللی را اعلام کرد

مهرناز شهریاری

ناسا (NASA) آب و هوای خورشیدی را در دو مأموریت بررسی خواهد کرد!

محافظت باکتری روده از سیستم عصبی مرکزی در برابر ویروس‌ها

کیوان

فضانوردان آماده‌می شوند: مأموریت دراگون در راه است!

کیوان

پرتاب ۳۲۳۶ ماهواره به فضا توسط آمازون!

کیوان

ماده و انرژی تاریک ممکن است وجود نداشته باشند

مهدی منعمی

ثبت ۲ ژن باکتریایی جدید بومی ایران در بانک جهانی ژن

کیوان

عسل و آسپرین معجزه درخشندگی و زیبایی پوست

کیوان

بدترین اتفاقی که می‌تواند برای رودستر فضایی ایلان ماسک بیفتد

مهرناز شهریاری

دیابت، بیماری که چشم و قلب را نشانه می‌رود!

کیوان

Leave a Comment