روکیدا
دانش و فناوری زندگی سلامت و تندرستی

گوگل با استفاده از هوش مصنوعی احتمال ابتلا به سرطان ریه را پیش‎بینی کرد

گوگل با استفاده از هوش مصنوعی احتمال ابتلا به سرطان ریه را پیش‎بینی کرد

در بین تمامی سرطان‎ها، مرگبارترین آن‎ها سرطان ریه است. این بیماری سالیانه ۱.۷ میلیون نفر را از پا در می‎آورد که بیشتر از مجموع آمار سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ است. دلیل آمار بالای مرگ و میرها این است که اکثر سرطان‎ها تا مراحل پیشرفته‎شان غیرقابل شناسایی هستند یعنی زمانی که امکان موفقیت مداخلات پزشکی کم می‎شود.

گوگل تصمیم گرفته است به جنگ سرطان برود و امیدوار است به کمک ابزار هوش مصنوعی خود پیش‎بینی سرطان ریه را دقیق‎تر و دسترس‎پذیرتر کند.

رادیولوژیست‎ها برای بررسی احتمال وجود سرطان ریه معمولا صدها تصویر از یک سی‎تی اسکن را نگاه می‎کنند.  گوگل با کمک این مدل جدید هوش مصنوعی می‎تواند یک پیش‎بینی کلی از سرطان ریه بدخیم انجام دهد و بافت ظریف بدخیم یا گره‎های ریوی را شناسایی کند که اغلب اوقات دیدن آن‎ها سخت است.

این هوش مصنوعی اسکن‎های قبلی را در نظر می‎گیرد که می‎تواند به شناسایی میزان سرعت رشد بافت مشکوک کمک کند.

گوگل برای تست این مدل از هوش مصنوعی خود خواست تا ۴۵۸۵۶ مورد سی‎تی اسکن سینه را بررسی کند. سپس نتایج به دست آمده با نظر ۶ رادیولوژیست معتبر مقایسه شد.

در این مطالعات اولیه، هوش مصنوعی گوگل به نسبت رادیولوژیست‎ها توانست ۵ درصد افراد بیشتری را مبتلا به سرطان ریه شناسایی کند. همچنین آزمایش‎های مثبت کاذب را بیشتر از ۱۱ درصد کاهش داد.

این مدل قبل از به‎کارگیری گسترده باید مورد تحقیقات بالینی و آزمایش بیشتر قرار گیرد ولی گوگل می‎گوید که نتایج اولیه امیدبخش بوده‎اند. این شرکت همچنین اشاره می‎کند که تنها دو تا ۴ درصد از بیماران واجد شرایط در ایالات متحده برای سرطان ریه مورد بررسی قرار می‎گیرند.

غول دنیای فناوری مانند سایر ابزار تشخیصی بیماری با استفاده از هوش مصنوعی خود امیدوار است ابزار جدید امکان شناسایی اولیه را دسترس‎پذیرتر کند.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

۲ دیدگاه

ربات هوشمند، کنجکاو و دارای لامسه، رؤیایی که به واقعیت می‌پیوندد - روکیدا یکشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶ at ۱۱:۳۶

[…] گوگل با استفاده از هوش مصنوعی احتمال ابتلا به سرطان ریه… […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟