زندگی سلامت و تندرستی پیشنهاد سردبیر

اگر نان کپک‎زده بخوریم چه اتفاقی می‎افتد؟

اگر نان کپک‎زده بخوریم چه اتفاقی می‎افتد؟

ساعت ۳ صبح است. از خواب بیدار می‎شوید و هوس یک ساندویچ کره مربا یا پنیر و گردو خوشمزه می‎کنید. به سمت ظرف نان می‎روید ولی خدای من! نان‎ها کپک‎زده است و ظاهر آبی رنگ آن‎ها تمام سطح نان را پوشانده است.

تصمیم می‎گیرید نان را دور بیاندازید ولی ناگهان به یاد می‎آورید که پنی‎سیلین از کپک (قارچ) گرفته شده است. بنابراین احتمالا خوردن این نان ضرر ندارد، درست است؟ بهتر است تجدیدنظر کنید.

کارشناسان روکیدا در این مطلب می‎خواهند به شما توضیح دهند خوردن یک نان کپک‎زده چه عواقبی دارد. کپک‎ها با قارچ‎ها در یک خانواده قرار می‎گیرند. در حقیقت، اگر زیر میکروسکوپ به کپک‎ها نگاه کنید، مشاهده خواهید کرد که بسیار شبیه به قارچ‎های ریز هستند یعنی ساقه‎هایی دارند که روی آن‎ها هاگ قرار گرفته است.

این هاگ‎ها رنگ‎های زیبایی به کپک‎ها می‎دهند مانند رنگ سبز – آبی که روی نان حالا غیرقابل خوردن شما شکل گرفته است.

با آن که کپک‎ها ممکن است زیبا به نظر برسند ولی همچنین می‎توانند مضر باشند. صدها هزار کپک وجود دارند و بسیاری از آن‎ها می‎توانند باعث بروز مشکلات تنفسی و حساسیتی شوند. در بعضی از موارد، کپک‎ها مایکوتوکسین تولید می‎کنند، سمی که باعث می‎شود انسان‎ها، احشام و سایر حیوانات بیمار شوند.

حالا حدس بزنید یکی از جاهایی که مشهورترین نوع مایکوتوکسین‎ یعنی آفلاتوکسین روی آن رشد می‎کند کجاست؟ درست حدس زدید، روی غلات و محصولات آجیلی، دو چیزی که بسیاری از نان‎ها از آن‎ها تولید می‎شوند.

آفلاتوکسین، کپکی که سرطان‎زا است در تمامی نقاط دنیا پیدا می‎شود و یکی از کپک‎هایی است که بیشتر از همه روی آن تحقیق شده است. ولی با تمام توجهی که به آن شده است، کارخانه‎ها هرگز نتوانستند این کپک را بین ببرند، گرچه واحدهای تولیدی در جاهای مختلف دنیا روی این قضیه نظارت دارند که مقدار آفلاتوکسین در حد قابل قبول باقی بماند.

دوباره به همان ۳ نصف شب برگردیم. حالا ممکن است بگویید تکه کپک‎‎زده را جدا می‎کنم و باقیمانده نان را می‎خورم. این کار نیز اشتباه است. چیزی که روی آن تکه از نان دیده‎اید ممکن است تنها سر کپک باشد. کپک از ساقه‎ها می‎تواند ریشه‎‎ها را به داخل نان هدایت کند.

حتما بخوانید:
تأثیر آلودگی هوا بر عمر دانش‌آموزان چیست؟

این ریشه‎ها محل دلخواه مایکوتوکسین‎ها برای رشد هستند. علاوه بر این، باکتری‎های نامرئی که ممکن است به همراه کپک باشند می‎توانند شما را مریض کنند.

بنابراین، با آن که معلم علوم دبیرستان شما در مورد ساخت پنی‎سیلین از کپک راست گفته است ولی فکر خوبی نیست که سعی کنید این ماده ضد باکتری را از نان کپک‎زده وارد بدن خود کنید! مرتبه بعدی که هوس نان مربا کردید، با دقت نان را بررسی کنید و اگر کپکی روی سطح آن دیده می‎شود بهتر است به رخت‎خواب برگردید و خواب آن ساندویچ خوشمزه را ببینید!

 

مطالب مرتبط

تختخوابی برای معتادان به تلویزیون! + تصاویر

کیوان

با کاهش کربوهیدرات قند خون خود را تنظیم کنید

کیوان

آنتی‌ اکسیدان رگ‌ها را تا ۲۰ سال جوان‌تر می‌کند!

پرشان شاکری فر

خواص زردچوبه و تاثیر آن بر درمان آب سیاه (گلوکوم)

راهله نجاریان

آزمایش خونی که مرگ را پیش‌بینی می‌کند!

کیوان

اواخر بارداری و ارتباط حالت خوابیدن زنان باردار با سقط جنین

رضا حسینی

با این ۶ راه علمی برای افزایش هوش، هوشمندانه‌تر زندگی کنید

مروری بر تاثیر فوق‌العاده‌ی شربت زرشک بر سلامتی

کیوان

مهارت نه گفتن: آیا شما هم نمی توانید بگویید نه؟

هدی سعدونی

پنهان بودن ماده‌ای خطرناک در قند و شکر!

کیوان

پماد ایرانی: سلول‌های مرده را از زخم خارج می‌کند

کیوان

چاقی و تاثیر آن بر پاها

کیوان

پنتاگون، لیزری در اختیار دارد که هویت اشخاص را از روی ضربان قلب تشخیص می‌دهد!؟

نوید بیک زاده

هدفون و هندزفری بر مغز و گوش چه اثری دارند؟

کیوان

سیب‌: بیش از ۱۰۰ نوع میکروب مفید برای روده

کیوان

باورکنید یا نه؛ چربی بدن شما می‌تواند در کاهش وزن به شما کمک کند!

مهرناز شهریاری

کراک: کاهش دهنده شدید قدرت سیستم ایمنی بدن

کیوان

فضای سبز ضامن سلامتی مردم است؟

کیوان

دیدگاه شما چیست؟