چطور یک کولر و تهویه هوای خوب و مناسب انتخاب کنیم؟

خرید یک دستگاه تهویه هوا سخت است. مشخصات زیادی وجود دارد که هر محصول آن را ندارد و بعضی از آن‎ها فوق‎العاده سنگین هستند، بنابراین اگر خرید اشتباهی داشته باشید ممکن است پس دادن آن حتی ترسناک‎تر باشد و اگر در نصب آن اشتباه کنید ممکن است یا هوای اتاق مانند یخچال سرد شود یا هوای خفه و گرم شما را کلافه کند. اما نگران نباشید، خرید دستگاه تهویه هوا، نصب و لذت از آن نسبتا ساده است.

در این مطلب تیم تحریریه روکیدا قصد دارد به شما کمک کند تا یک دستگاه تهویه هوای مناسب انتخاب کنید، بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ابتدا باید بدانید دو نوع دستگاه تهویه هوا وجود دارد که افراد می‎توانند بخرند و خودشان نصب کنند. واحد‎های پنجره‎ای و قابل حمل. سایرین مانند سیستم‎های کامل HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) یا تهویه‎ هواهایی که مستقیما داخل دیوار نصب می‎شوند به یک نصاب نیاز دارند، البته با رعایت بعضی از نکات زیر می‎توانید از آن‎ها نیز استفاده کنید.

برای اکثر افراد، دستگاه‎های تهویه هوا پنجره‎ای نوع ایده‎‎آل‎ آن‎ها برای خرید است. قیمت این مدل ارزان است، به راحتی پیدا می‎شود و به اندازه کافی نقش خودش را خوب بازی می‎کند. اما مخصوص هر فردی نیست چون این نوع دستگاه تهویه هوا سنگین است، به حجم زیادی از صدای جاده و هوای تابستان اجازه ورود به داخل خانه می‎دهد و باید در یک زاویه خاص روی پنجره نصب شود تا در یک روز گرم عمل تخلیه آب جمع شده (چگالش شده) به درستی انجام شود.

اگر عرض پنجره کم است یا در منطقه‎ای زندگی می‎کنید که کیفیت هوا فوق‎العاده بدی دارد (مانند نزدیک بزرگراه یا گاوداری) یا حجم صدای بیرون فوق‎العاده زیاد است، بهتر است به دنبال یک واحد قابل حمل باشید.

انواع قابل حمل معمولا به اندازه یک یخچال کوچک هستند و می‎توانید زمانی که نیاز دارید آن‎ها را نصب کنید.

آن‎‎ها به جای این که کل فضای پنجره را بگیرند تنها در حدود ۱۵ سانتی‎متر از آن را اشغال می‎کنند، بنابراین هوای بد یا صدای بلند در حد اندک به داخل راه پیدا می‎کند.

یک شلنگ بزرگ به دستگاه تهویه هوا متصل است و آن را روی پنچره نصب می‎کنید تا تمام هوای داغی که دستگاه تولید می‎کند را به بیرون بفرستد. گرچه، سیستم خروجی کامل نیست و بنابراین دستگاه‎های تهویه قابل حمل به شکل موثری مانند انواع پنجره‎ای سرد نمی‎شوند، علاوه بر این قیمت بالاتری دارند و معمولا از یک مخزن داخلی بهره می‎‌برند که مایع چگالش شده را جمع‎آوری می‎کند و شما باید آن را خالی کنید.

حالا که با اطلاعات ابتدایی در مورد نوع دستگاه‎های تهویه موجود آشنا شدید در مورد نحوه انتخاب یک دستگاه تهویه مناسب صحبت می‎کنیم.

مرحله اول: ابعاد پنجره و اتاق را بگیرید

اولین کاری که باید انجام دهید اندازه‎گیری ابعاد پنجره‎ای است که می‎خواهید دستگاه تهویه هوا را روی آن نصب کنید. هرچه یک دستگاه تهویه هوا (AC) قوی‎تر باشد، اندازه بزرگتری دارد، بنابراین امیدوار نباشید یک AC بزرگ را داخل یک پنجره کوچک جا دهید.

سپس فضایی را که می‎خواهید خنک کنید اندازه بگیرید. ترجیحا هر اتاق را جداگانه اندازه بگیرید. باید به عرض و طول اتاق و همچنین ارتفاع آن تا سقف دقت کنید.

اگر قصد دارید تمامی فضای نشیمن را مجهز به دستگاه‎های تهویه کنید، باید فهرستی از ابعاد هر اتاق داشته باشید. به ابعاد آشپزخانه نیز توجه کنید چون وجود گاز هوای آن را گرم‎تر می‎کند و در نتیجه به یک دستگاه تهویه هوای قدرتمند نیاز خواهید داشت.

همچنین، به مقدار نورگیر بودن اتاق‎ها در طول روز توجه کنید. این اتاق‎ها بدون شک گرم‎تر خواهند شد، ویژگی که نمی‎‎‌خواهید از قلم بیاندازید.

مرحله دوم: محاسبه کنید

به بدترین مرحله انتخاب یک دستگاه تهویه هوا رسیدیم. قدرت خروجی یک AC بر حسب BTUs (واحدهای حرارتی بریتانیا) اندازه‎گیری می‎شود. یک اتاق خواب کوچک (۳ در ۳ متر با ارتفاع ۲.۵ متر تا سقف) با یک دستگاه تهویه هوا معمولی با توان خروجی ۵۰۰۰ BTU به خوبی خنک خواهد شد. اندازه این اتاق را دو برابر کنید تا به دستگاهی با دو برابر این توان نیاز داشته باشید.

مرحله سوم: بررسی کنید به چند دستگاه تهویه هوا نیاز دارید

اندازه‎ها را گرفتید، محاسبات را انجام دادید و متوجه شدید به چه مقدار BTU نیاز دارید. در این مرحله فکر می‎کنید تنها کافی است به بازار بروید و ارزان‎ترین مدل رابا BTU مورد نظر بخرید.

اما لطفا این کار را نکنید! ابتدا باید بررسی کنید واقعا به چه تعداد دستگاه تهویه هوا نیاز دارید. اشخاص زیادی این جا اشتباه می‎کنند و نتیجه کار اتاق‎هایی با هوای یا زیادی سرد یا زیادی خفه و گرم است.

مشکل جریان هوای داخل خانه است. اگر در یک آپارتمان نزدیک راه‎آهن زندگی کنید و یک AC گنده داخل آشپزخانه بگذارید، اتاق خواب شما که در سوی دیگر خانه قرار دارد احتمالا در اکثر روزها بیش از حد داغ خواهد شد.

هوا به دنبال جریان در خانه آن را گرم می‎کند و اگر جریان هوای داخل خانه خوب نباشد، هوای سرد به سادگی هرگز به بخش‎هایی از خانه که باید خنک باشند نمی‎رسد. در نتیجه فضای گرمی نصیب‎تان می‎شود. اگر یک دستگاه تهویه‎ای انتخاب کنید که برای فضایی که آن را نصب کردید بیش از حد قدرتمند باشد، بعضی از نقاط خانه سرد و بعضی جاهای دیگه گرم می‎شوند.

اگر جریان هوا در آشپزخانه وحشتناک است، نتیجه کار یک خانه داغ و یک آشپزخانه واقعا غیرقابل تحمل است.

اگر راهرو یا اتاق‎های با طول زیاد و عرض کم داشته باشید، باید از چندین دستگاه تهویه استفاده کنید و محاسبات خود را براساس آن انجام دهید. بنابراین یک دستگاه دارای قدرت ۱۲۰۰۰ BTU برای اتاق خواب و اتاق نشیمنی که در کنار یکدیگر قرار دارد و یک دستگاه با توان ۷۰۰۰ BTU برای آشپزخانه کوچک با تهویه هوای وحشتناک گزینه خوبی است.

همچنین در نظر بگیرید هر چند وقت یک مرتبه باید اتاق‎ها خنک شوند. هیچ اشکالی ندارد در اتاق نشیمنی که کم از آن استفاده می‎کنید را ببندید یا زمانی که آشپزی نمی‎کنید در آشپزخانه را ببندید و کاملا تهویه هوا را از آن بگیرید.

مرحله چهارم: دستگاه تهویه هوا مورد نظرتان را بخرید

حالا که متوجه شدید به چه تعداد دستگاه تهویه هوا نیاز دارید و هر کدام باید چه مقدار BTU داشته باشند، برای خرید نمونه مورد نظر خود آماده هستید. افراد بودجه و تجهیزات متفاوتی دارند که در تصمیم‎گیری آن‎ها تاثیرگذار خواهد بود.

یک AC با ابعاد جمع‎و‎جور اگر تعداد پنجره‎های اتاق محدود است و می‎خواهید اجازه به ورود نور خورشید بیشتری بدهید انتخابی عالی است ولی قیمت آن همچنین بیشتر است.

بعضی از دستگاه‎های تهویه هوا عایق‎بندی صدا بهتری دارند بنابراین صدای کمتری تولید می‎کنند. استفاده از آن‎ها می‎تواند در اتاقی بهتر باشد که در آن می‎خوابید یا تلویزیون مشاهده می‎کنید و البته این مدل‎ها نیز قیمت بالایی دارند.

دستگاه‎های تهویه هوا «هوشمند» همچنان به ندرت در بازار دیده می‎شوند و قیمت بسیار بالایی دارند. گرچه، اکثر دستگاه‎های تهویه هوا که از محدوده قدرت ۶۰۰۰ BTU عبور کنند قابل برنامه‎ریزی هستند، بنابرانی می‎توانید در زمان‎هایی که در خانه نیستید خاموش یا روشن بودن آن‎ها را زمان‎بندی کنید یا تنها زمانی که ترومستات داخلی دستگاه یک دمای خاص را ثبت می‎کند فعال شود. این مدل‎ها به طور کلی هوشمند هستند ولی نمی‎توانید با گوشی همراه خودتان آن‎ها را کنترل کنید.

مرحله پنج: دستگاه تهویه هوا را نصب کنید

در این مرحله نیز ممکن است افراد با مشکل روبرو شوند. نصب یک دستگاه تهویه هوا واقعا ساده است ولی به زور و کمی صبر نیاز دارد. سعی کنید مطمئن شوید فردی در کنارتان برای کمک است و حتی اگر در یک ساختمان چند طبقه می‎خواهید یک AC نصب کنید به کمک بیشتری نیاز دارید. باید دستگاه را سر جای خود سفت نصب کنید تا نیافتد.

اگر در آپارتمان زنگی می‎کنید، بهتر است از صاحبخانه یا مستاجران دیگر کمک بگیرید. آن‎ها می‎توانند به نصب دستگاه‎های تهویه هوای بزرگ کمک کند و احتمالا تجربه کافی برای کمک دارند.

دستگاه مورد نظر خود را به سمت پنجره ببرید و باید آن را با یک زاویه مناسب برای تخلیه مایع چگالش یافته قرار دهید. این زاویه همیشه باید دور از محیط داخل خانه باشد. هرگز یک AC را به نحوی نصب نکنید که کاملا صاف باشد. اگر مایع چگالش یافته جایی برای رفتن نداشته باشد در خود دستگاه باقی خواهد ماند، کپک به وجود می‎آورد و در نتیجه دستگاه شما هوای سردی با بوی آشغال بیرون می‎دهد.

برخی از افراد دوست دارند برای ایجاد شیب از آجر استفاده کنند ولی یک تکه چوب کوچک که به طول منفذ پنجره بریده شده است می‎تواند مناسب باشد. اگر دستگاه تهویه هوا واقعا بزرگ است و روی بدنه پنجره به اندازه کافی تکیه‎گاه ندارد که روی آن قرار گیرد، می‎توانید یک پشتیبان بخرید و آن را بیرون از خانه نصب کنید.

البته انجام این کار معمولا تنها برای دستگاه‎های تهویه واقعا بزرگ الزامی است. پنجره را ببندید و مطمئن شوید دستگاه سر جای خود سفت قرار گرفته است. حالا یک عایق تخته‎ای بردارید تا به شما یک ترفند عالی یاد دهیم تا بتوانید هوای خوب و خنک داخل خانه را از هوای گرم و وحشتناک بیرون جدا کنید.

این عایق‎ها قیمت زیادی ندارند. ابتدا شکاف بین پنچره و دستگاه تهویه هوا را اندازه بگیرید و به مقدار آن عایق برش زنید. سپس داخل شکاف آن را جا دهید ولی می‎توانید برای ظاهر بهتر ماجرا دوره آن کمی پارچه بپیچید.

انجام این کار نه تنها به عایق‎سازی اتاق کمک می‎کند بلکه صدای بیرون را نیز خواهد گرفت.

در پایان، هر گونه شکاف اطراف دستگاه را بررسی کنید و آن را با یک قطعه فوم عایق کوچک‎تر بپوشانید. علاوه بر این می‎توانید برای پنجره خود از پرده استفاده کنید تا از ورود زیاد نور خورشید در اواسط روز جلوگیری کنید.

تابش آفتاب باعث خواهد شد اتاق گرم‎تر شود و در نتیجه روی دستگاه تهویه هوا فشار بیشتری می‎آید که بهای خاص خودش را دارد. بنابراین استفاده از کرکره خوب یا حتی پرده سفید رنگ در دراز مدت در هزینه‎های شما صرفه‎جویی خواهد کرد.

منبع: gizmodo.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.