صفحه نمایش دوطرفه و چند طرفه گوشی هوشمند

سامسونگ هم به سمت فناوری صفحه نمایش دوطرفه می ورد

طرح مفهومی اپل برای صفحه نمایش دوطرفه

به نظر می‌رسد تقاضا برای گوشی همراهی که به طریقی یک صفحه نمایش منعطف یا دو طرفه داشته باشد، در حال افزایش است. به همین جهت بود که در چند سال اخیر گوشی‌های هوشمند تاشو به بازار آمدند. ولی افراد زیادی از این نسل جدید گوشی‌ها استقبال نکردند. ولی این تنها راه حلی نیست که شرکت‌ها برای پاسخ به نیاز مشتری‌ها در نظر دارند. سامسونگ صفحه نمایش دوطرفه (wraparound) را به‌عنوان یک گزینه احتمالی مطرح کرده است. هر چند که اپل و باقی رقبا هم طرح‌هایی مشابه در ذهن دارند. با روکیدا همراه باشید تا نگاهی به این فناوری جدید بیندازیم

 

با صفحه نمایش دوطرفه تمام گوشی، صفحه نمایش می‌شود

صفحه تاشو

صفحه نمایش دو طرفه یا صفحه نمایش منحنی (خمیده) طرح شرکت سامسونگ برای گوشی‌های نسل جدیدش است. در گوشی‌های صفحه تا شو، شما می‌توانستید صفحه گوشی را مثل خمیر خم کرده و در نتیجه در طرف دیگر هم صفحه نمایش داشته باشید. ولی در صفحه نمایش دو طرفه یا صفحه نمایش منحنی، این خود صفحه نمایش است که تا لبه‌ها و از آن طرف تا پشت گسترده می‌شود.

این ویژگی کاربردهای جالبی می‌تواند داشته باشد. مثلاً وقتی قرار است از کسی عکس بگیرید، خود فرد می‌تواند تصویرش را در طرف دیگر گوشی ببیند. یا مثلاً می‌توانید یک متن را هم زمان به دو زبان مشاهده کنید. یک زبان در این سمت صفحه و زبان دیگر در طرف دیگر. ترجمه هم زمان هم در این صفحات فوق‌العاده می‌شود. مثلاً وقتی با یک فرد خارجی صحبت می‌کنید، می‌توانید در یک سمت گوشی ترجمه زنده چیزی که می‌گوید را ببینید.

صفحه پشتی گوشی البته همیشه فعال نیست و روشن یا خاموش بودن آن را شما تعیین می‌کنید. صفحه نمایش دوطرفه با حرکت دادن دست یا استفاده از قلم مخصوص S Pen فعال می‌شود. یکی از کارکردهای صفحه نمایش دوطرفه این است که شما می‌توانید فقط با یک دوربین کار کنید و سلفی‌هایتان را با همان دوربین اصلی باکیفیت بگیرید.

 

صفحه نمایش دوطرفه و چند طرفه

استفاده از صفحه دو طرفه برای ترجمه

صفحه نمایش دوطرفه یا به عبارت دقیق‌تر صفحه منحنی در واقع فقط محدود به سمت دیگر گوشی نمی‌شود. صفحه نمایش در لبه‌های کناری و بالای گوشی هم وجود خواهد داشت. این قسمت از صفحه نمایش شاید کارایی زیادی نداشته باشد ولی جای فوق‌العاده‌ای برای نمایش اعلان‌ها یا نوتیفیکیشن ها، پیام‌ها و … است. بنابراین احتمالاً برای خواندن پیام‌ها حتی دیگر لازم به‌ جا به‌ جا کردن گوشی هم نباشد و از همان سمت کناری گوشی بشود پیام را خواند. اگر هم بخواهید پاسخ پیام را بدهید یا آن را بزرگ‌تر ببینید، خیلی ساده پیام را از بالای گوشی به سمت صفحه جلوی گوشی می‌کشید!

 

صفحه نمایش دوطرفه در آینده نزدیک

صفحه دو طرفه سامسونگ

با این که ایده سامسونگ برای ساخت این گوشی خیلی جالب و هیجان انگیز است، ولی باید گفت که متأسفانه سامسونگ اولین شرکتی نیست که دست به چنین کاری می‌زند. پیش از این شرکت ویوو با معرفی گوشی هوشمند ویوو نکس دوال دیسپلی (Vivo Nex Dual Display) این فناوری را معرفی کرده است که یک صفحه نمایش در پشت گوشی دارد. البته طرح گوشی شرکت ویوو به‌اندازه سامسونگ جاه‌طلبانه نیست چرا که صفحه پشتی کاملاً مستقل از صفحه جلویی کار می‌کند و همین‌طور اینکه صفحه به‌صورت پیوسته نیست. ولی در عوض ویژگی خاصی برای عکس گرفتن دارد. این ویژگی با استفاده از کتابخانه عکس ویوو، ژست‌هایی که می‌توانید برای عکس، بگیرید را پیشنهاد می‌کند.
بااینکه سامسونگ در این بازی ظاهراً کمی عقب مانده، ولی ایده‌های خوبی مطرح کرده است که می‌تواند دنیای گوشی‌های همراه را متحول کند. به‌خصوص اینکه صفحه نمایش دوطرفه گوشی در طرح سامسونگ دیگر حدی و مرزی ندارد و در واقع شما یک دستگاه تمام صفحه در دست خواهید داشت که از بالا تا پایین و پشت را پوشانده است. البته هنوز تا عملی شدن این ایده راه بسیاری در پیش است و باید دید که آنچه در عمل به بازار عرضه می‌شود چه چیزی خواهد بود و چه قابلیت‌هایی خواهد داشت.

 

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.