روکیدا
سخت افزار دانش و فناوری لپ تاپ و کامپیوتر

پرسرعت ترین ابرکامپیوتر دنیا در سال ۲۰۲۱ به آمریکا می‌آید!

پرسرعت ترین ابرکامپیوتر دنیا در سال 2021 به آمریکا می‌آید!

وزارت انرژی ایالات متحده، قراردادی ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت ابرکامپیوتر “Frontier” امضا کرده است، در حالی که چین و دیگر کشورها در حال خریدن ابرکامپیوترهای بیشتر هستند.

مسابقه محاسباتی “Exascale” به تازگی یک شرکت کنندۀ جدید دارد؛ یک ماشین ۶۰۰ میلیون دلاری با تکنولوژی Cray و AMD که وقتی به آزمایشگاه ملی “اوک ریج”برسد، می‌تواند سریع ترین ابرکامپیوتر جهان باشد.

ابرکامپیوتر

وزارت انرژی روز سه شنبه اعلام کرد که “Frontier” قادر خواهد بود تا ۵/۱ کوینتیلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام دهد؛ سطحی که به عنوان ۵/۱ اگزافلاپ شناخته می‌شود و برای تصرف کردن تاج عملکرد و کارایی، کافی است.

سرعت آن ۱۰ برابر از ابرکامپیوتر رکورددار در بین ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان، یعنی ابرکامپیوتر Summit ساخت IBM، بیشتر خواهد بود؛ همچنین باید از ابرکامپیوتر ۱ اگزافلاپی ۵۰۰ میلیون دلاری ساخت Cray و Intel به نام Aurora که قرار است در سال ۲۰۲۱ در آزمایشگاه ملی آرگون ساخته شود، فراتر رود.

تضمینی وجود ندارد که ایالات متحده در این مسابقه برنده شود؛ زیرا چین، ژاپن و فرانسه نیز هرکدام می‌توانند در سال ۲۰۲۰، ماشین exascale داشته باشند. بحث ابرکامپیوترها فراتر از رجزخوانی کشورهاست. ابرکامپیوترها درانجام تحقیقات پیشرفته مانند ژنومیک، فیزیک هسته‌ای، کیهان‌شناسی، کشف دارو، هوش مصنوعی و شبیه سازی آب و هوا، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

حتی اگر “Frontier” باعث شود ایالات متحد به رتبه یک صعود کند، منجر به یک پیروزی قطعی نمی‌شود. امروزه چین ۲۲۷ تا از ۵۰۰ ابرکامپیوتر دنیا را در اختیار دارد در حالی که سهم ایالات متحده ۱۰۹ ابرکامپیوتر است.

پردازنده‌های Intel بر ۵۰۰ ابرکامپیوتر اول فهرست سریع ترین ابرکامپیوترهای دنیا، چیره هستند؛ اگرچه دو ابرکامپیوتر اول و دوم از پردازنده های IBM استفاده می‌کنند. با این وجود، ابرکامپیوتر “Frontier” از CPUهای AMD Epyc استفاده خواهد کرد. این شرکت‌ها گفته‌اند که هر پردازنده توسط چهار عدد از چیپ‌های گرافیکی AMD Radeon تقویت خواهد شد. پاتریک مورهد، تحلیلگر بینش و استراتژی مور، اظهار داشت که وزارت انرژی ایالات متحده احتمالاً ابرکامپیوتر AMD را برای عملیاتی که با فن‌آوری Infinity Fabric امکان پذیر است، انتخاب نماید؛ چراکه ارتباط سریع بین CPU و GPU را فراهم می‌کند. اون همچنین بیان می‌کند:” این امر برای AMD خوب است؛ چراکه این تکنولوژی ای است که بعد از سال ۲۰۲۱ باید در مسیر اصلی بازار قرار گیرد.”

مطالب مرتبط

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟