دانش عمومی و مهندسی دانش و فناوری

احتمال تجهیز نیروی هوایی آمریکا به سلاح لیزری

سلاح لیزری هواپیما

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده است که توانسته سلاح لیزری جدیدش را با موفقیت امتحان کند. سیستم لیزری دفاعی در این آزمایش با موفقیت چندین موشک در حال حرکت در هوا را منهدم کرد. در نتیجه احتمالاً به‌زودی شاهد تجهیز هواپیماهای آمریکایی به سیستم دفاع لیزری خواهیم بود.

 

سلاح لیزری سپر جدید هواپیمای آمریکا

سپر لیزری

سلاح لیزری ارتش آمریکا برای نصب بر روی هواپیماها و حفاظت از آن در برابر خطراتی که آن را تهدید می‌کنند، طراحی شده است. این سیستم «سپر» (SHiELD) نامیده می‌شود که مخفف عبارت نمایشگر لیزر انرژی بالای خود محافظ (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) است . آزمایش سپر از زمین انجام شد که توانست چندین موشک پرتاب شده و البته در حال حرکت در هوا را شکار کند. به گفته نظامیان آمریکایی، این قدم بزرگی در جهت ارتقای سیستم دفاعی و استفاده از سیستم‌های هدایت انرژی در مقابل خطرات است.

 

نصب سپر لیزری بر روی هواپیما

آزمایش سیستم هدایت انرژی لیزر

همان طور که گفته شد، این سیستم نهایتاً قرار است بر روی هواپیماها سوار شود. با نصب سلاح لیزری هواپیماها قادر خواهند بود موشک‌های هوا به هوا و زمین به هوایی که به سمت آن‌ها می‌آید را با درصد موفقیت بالاتر از بین ببرند. «سپر» از سه بخش تشکیل شده است. بخش سیستم لیزری، سیستم کنترل برای هدف گیری لیزر و محفظه‌ای که انرژی مورد نیاز این سیستم را تأمین می‌کند. مجموعه این سیستم قابل نصب بر روی هواپیماها است.
سلاح لیزری مزایای زیادی دارد. اول از همه اینکه این سیستم بسیار دقیق است و تقریباً در لحظه هدف را مورد اصابت قرار می‌دهد. دوم اینکه نیازی به مهمات ندارد و قطعاً با مشکل کمبود و اتمام مهمات مواجه نمی‌شود. شاید مهم‌ترین ویژگی این سیستم دفاعی در این باشد که به خلبان اجازه می‌دهد دوباره هدف گیری کرده و خیلی سریع اهداف دیگر را منهدم کند. از ویژگی‌های مهم دیگر سیستم لیزری این است که روش‌های سنتی و سابق برای فریب هدف گیری مثل تله‌های گرمایی هوایی، یا دستگاه‌های ایجاد پارازیت (یا جمینگ) بر روی این سیستم کارایی ندارند. تقریباً می‌توان گفت که این سیستم ضد حقه و بدون خطا است هر چند که شاید شرایط جوی بر روی میزان اثر گذاری آن تأثیر داشته باشد.

 

پروژه‌های هدایت انرژی و سلاح لیزری

سیستم دفاع لیزری

نیروی هوایی آمریکا چند سالی است که بر روی سیستم‌های هدایت انرژی کار می‌کند. در واقع این پروژه در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و در سال ۲۰۱۷ قراردادی با شرکت مشهور لاکهید مارتین برای طراحی این سیستم بسته شد. هدف اصلی رسیدن به یک سیستم واقعی و قابل آزمایش در سال ۲۰۲۱ بود. از آن جا که اطلاعات این پروژه به‌طور کلی مبهم هستند، مشخص نیست آزمایش اخیر، که اتفاقاً موفقیت آمیز هم بوده است، در چه مرحله‌ای از پیشرفت پروژه انجام شده است. ولی بعید به نظر می‌رسد که این آزمایش، آزمایش نهایی باشد.
به هر حال مشخص است که در حال حاضر این سیستم وارد فاز آزمایش هدف گیری چندگانه شده است که آزمایشات هدف گیری زمینی و هوایی اخیر گواه این موضوع هستند.

پروژه های لیزری آمریکا

البته سیستم ساخته شده در حال حاضر بزرگ‌تر از حدی است که بتوان آن را بر روی هواپیما سوار کرد. در نتیجه لاکهید مارتین با همکاری آزمایش تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا باید به دنبال راه حلی برای کوچک‌تر کردن سیستم باشند تا در آینده بتوانند به‌صورت مؤثر از این سیستم در هواپیماها استفاده کنند.

شاید بد نباشد که به این نکته هم اشاره کنیم که تکنولوژی سلاح لیزری «سپر» یا شیلد، تنها فناوری مبتنی بر لیزری نیست که ارتش آمریکا به آن مشغول است. سال گذشته ارتش آمریکا سیستم لیزری دیگری را که بر روی هلیکوپتر تهاجمی آپاچیAH 64 نصب شده بود را آزمایش کرد. از طرف دیگر نیروی دریایی آمریکا هم در حال حاضر با شرکت لاکهید مارتین در حال کار بر روی نصب سیستم لیزری جداگانه‌ای بر روی کشتی‌های جنگی است.
به نظر شما آیا این پروژه‌ها نهایتاً رنگ واقعی خواهند گرفت و آیا در واقعیت همان طور که انتظار می‌رود کارایی خواهند داشت؟

منبع: theverge.com

مطالب مرتبط

فناوری‌ها‌ی ضروری برای سال ۲۰۳۵ !

کیوان

دونالد ترامپ برای رفاه کاربران تحریم هواوی را موقتا کاهش می‌دهد!

نگین ابراهیمی

در یک قدمی ساخت بزرگترین تلسکوپ دنیا

کیوان

ادوب و سه نرم افزار جدید با محوریت واقعیت افزوده

کیوان

چه بر سر کنسول ۳DS کمپانی نینتندو (Nintendo) خواهد آمد؟

نوید بیک زاده

چرا هنوز اینترنت ۵G نداریم؟ مشکلات اصلی سر راه ۵G

عباس رهامی

تحویل فوری بسته‌ها با دوچرخه هوش مصنوعی + فیلم

کیوان

واقعیت مجازی به کمک آموزش جراحی می آید

کیوان

آلفابت ترافیک خودران‌های هوایی را کنترل می کند

کیوان

باتری Megapack تسلا ، طرحی جدید این بار برای شبکه توزیع برق

عباس رهامی

شارژر بی سیم ارزان قیمت؟

کیوان

ایده جذب و ذخیره کربن توسط گیاهان برای خنک کردن زمین!

کیوان

لنزی که با ۲ بار پلک زدن زوم می‌کند!

کیوان

لنز هوشمند باقابلیت تشخیص حرکت چشم و زوم!

عباس رهامی

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

رِسکیو: سیستم ویرایش آر. ان.ای ها

کیوان

گرمای زمین چطور به برق تبدیل میشود؟

کیوان

حذف کربن از محصولات گوگل تا ۲۰۲۲: چالش ها و فرصت ها

کیوان

Leave a Comment