فلز طلا حاصل برخورد دو ستاره نوترونی ۴.۶ میلیارد سال قبل؟

فلز طلا در زمین می‎تواند حاصل برخورد دو ستاره نوترونی در 4.6 میلیارد سال قبل باشد

اگر از درخشش فلزات در زندگی لذت می‎برید، شاید باید آن را مدیون یک حادثه کیهانی قدیمی باشید. دانشمندان عقیده دارند برخورد دو ستاره نوترونی در ۴.۶ میلیارد سال قبل می‎توانسته است منبع برخی از سنگین‎ترین عناصر روی زمین از جمله طلا و پلاتین باشد.

ستاره‎های نوترونی فوق‎العاده چگالی بالایی دارند و سنگین هستند ولی زمانی که دو عدد از آن‎ها برخورد کنند نتیجه بسیار وحشتناک و گسترده است. چنین برخوردی به اعتقاد دانشمندان در نزدیک منظومه شمسی ما در فاصله‎ تقریبا ۱۰۰۰ سال نوری و در حدود ۱۰۰ میلیون سال قبل از شکل‎گیری زمین رخ داده است.

Szabolcs Márka ستاره‎شناس دانشگاه کلمبیا در اظهارنظری گفت «اگر امروزه رویداد مشابهی در فاصله یکسانی از منظومه شمسی رخ داد، تابش حاصل از آن می‎تواند در شب کل آسمان را روشن کند.»

فضا

این برخورد باعث شده است عناصر سنگین در ابر غبار منظومه شمسی اولیه ما به حالت سرگردان فرستاده شوند. دانشمندان محاسبه کردند که ۰.۳ درصد عناصر سنگین زمین تنها از همین رویداد آمده‎اند.

دانشمند دیگری به اسم Imre Bartos از دانشگاه فلوریدا در همین خصوص گفت «یعنی در هر کدام از انسان‎ها به مقدار یک مژه از این عناصر پیدا خواهیم کرد که اکثرا به شکل ید، عنصری ضروری برای حیات است.»

این دو با بررسی ترکیب سنگ‎های آسمانی تاثیرات این برخورد ستاره‎های نوترونی را پیگیری کردند و این که چطور این قضیه در مقایسه با شبیه‎سازی‎های راه شیری قرار می‎گیرد.

 

سنگ‎های آسمانی همانطور که در منظومه شمسی اولیه به وجود آمدند، مقدار ناچیزی ایزوتوپ‎های رادیواکتیو دارند که نقش نشانگرهایی را برای سن آ‎ن‎ها دارد و نشانه‎هایی در مورد منشاء آن‎ها در اختیار دانشمندان قرار می‎دهند.

دانشمندان با سنجش زوال این ایزوتوپ‎های رادیواکتیو می‎توانند سن آن‎ها را تخمین بزنند.

Márka گفت «نتایج ما یک سوال مهم در مورد بشریت را در بر می‎گیرد: ما از کجا آمدیم و به کجا می‎رویم؟ توصیف احساسات پرشورمان هنگامی متوجه شدیم چه چیزی پیدا کردیم و چه معنایی برای آینده دارد بسیار سخت است، چون ما به دنبال توضیح جایگاهمان در عالم وجود می‎‌گردیم.»

منبع: digitaltrends.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.