زندگی سلامت و تندرستی مشاوره و روانشناسی پیشنهاد سردبیر

چگونه سرعت زمان را کاهش دهیم و مثل کودکی شاد باشیم؟!

زمانی که بچه بودیم هرچیزی از کوچک تا بزرگ ما را سر ذوق می اورد، کوچیکترین کاراها به بزرگترین حس شادی که تا­کنون تجربه کرده بودیم ختم می­شد. چرا وقتی بزرگ شدیم به اندازه کودکی احساس شادی نداریم؟ ایا ما عوض شده ایم یا کارهایی که می­کردیم؟ نکند زامبی شده­ایم و خودمان خبر نداریم؟ بیاید شادیمان را دوباره پس بگیریم.زمانی بود که صبح­ها با یک لقمه نان و پنیر مادر به کوچه می­رفتیم و تا جایی که نا­ داشتیم بازی می­کردیم.ظهر به خانه بازمی­گشتیم و ناهار می­خوردیم . دوباره تا غروب به ادامه هفت سنگ یا گل کوچیک با اون توپ های دو­پوسته می­پرداختیم. زنگ همسایه را می­زدیم و فرار می­کردیم و گاهی خودمان قربانی این شوخی می­شدیم و بعدش کلی می­خندیم چون می­دانستیم دوستانمان این بلا را سرمان در اورده اند .ولی الان که کمی پا به سن گذاشته ایم ، نوجوان شده ایم هیچکدام از این کارها به نظرمان جالب و هیجان­انگیز نیست، دیگر انگار چهارشنبه سوری­ها همان چهارشنبه سوری نیست و عید همان عید نیست، ولی چرا؟ و مهمتر از آن چگونه سرعت زمان را کاهش دهیم.

تعریف ما از زمان اشتباه است

time line

زمان یک خط ثابت روی خط­کش نیست؛ زمان انعطاف پذیر و به عباری یک منحنی است. زمان بنا به شرایط ­ما و سن ما و موقعیتی که در آن قرار می­گیریم تغییر می­کند. تحقیقات نشان داده هرچقدر ما پیرتر می­شویم زمان برای ما سریعتر می­گذرد . وقتی که ما در یک موقعیتی هستیم که تا به حال آن را تجربه نکرده ایم، بعضا زمان بسیار دیرتر از حالت عادی می­گذرد. مواد مخدر نیز همین کار را انجام میدهد، ما را وارد موقعیتی میکند که در آن قرار نگرفته بودیم.مگر یادتان نیست وقتی درس نخوانده بودیم و معلم بچه ها را برای سوال و جواب پای تخته می آورد، زمان به چه طرز عذاب آوری دیر می­گذشت و یا وقتی به بازی می­پرداختیم چه قدر به سرعت می­گذشت؟

حتما بخوانید:
با مصرف آب آلبالو، عملکرد شناختی خود را بهبود بخشید!

کودکان همیشه در موقعیت جدیدی هستند

paintingکودکان چون تازه پا به دنیا گذاشته اند همه چیز برایشان تازه و یک ماجراجویی محسوب میشود . ولی برای بزرگسالان دیگر کارهای گذشته جذاب نیست چون موقعیت جدیدی برای آنها پیش ­نیامده  و نه اینکه آنها دیگر خالی از شادی اند.

راه حل چیست؟

حالا که تعریفی درست از زمان به دست آورده­ایم و حالا که فهمیدیم ما زامبی نیستیم و هنوز هم شادی در ما وجود دارد به چند راه حل موثر می­پردازیم.

تاجایی که میشود تجربه جدید خلق کنید

pot

حالا که فهمیدیم موقعیت جدید باعث مشیود زمان کاهش پیدا کند پس دست به کار شوید و خودتان را در موقعیت­های جدید قرار­دهید تا تجربه­های متفاوت و تازه داشته باشید؛ یک سرگرمی برای خودتان ایجاد کنید و یا یک مهارت تازه، یک زبان جدید بیاموزید و شاید بهترین کار سفر باشد.

ذهن را تمرین دهیم تا بیشترین بازده تجربه را دریافت کند

chess

شما باید ذهنتان را تمرین دهید تا بیشترین بازده را دریافت کند. یعنی حواس خود را شش دنگ جمع کار و تجربه جدیدتان کنید.

تمام حواس خود را جمع کار کنید، بوها، رنگ ها، طعم ها، همه اینها باعث میشود تجربه برای ما بیشتر جا­بیافتد.همه ما برایمان رخ داده غذایی را که در کودکی می­خوردیم و مورد علاقه­مان بود هر­وقت و هر­زمان بخوریم یاد دوران کودکی می­افتیم و یا یک موسیقی ما را یاد حسمان در زمانی که اولین بار این موسیقی گوش می­دادیم می‌آورد.

در لحظه باشیم

live in moment

شاید خیلی کلیشه­ای باشد ولی درست برایمان این جمله معروف جا­نیافتاده است. در لحظه زندگی کردن، این نیست ذهنمان را معطوف کنیم به تجربه و کارمان، سعی کنیم همه چیز را به خاطر بسپاریم. بلکه به این معناست که به جای اینکه با ذهن خود زندگی کنیم و در لحظه باشیم، با حس­هایمان در لحظه ­باشیم.برای مثال وقتی که زیر دوش هستیم به جای اینکه به کار­هایی که باید بکنیم و یا چه کار­هایی کردیم فکر­کنیم،حواسمان را بدهیم به صدای برخورد اب به زمین و حسی که دارد وقتی قطرات آب بدنمان را لمس می­کند. وقتی در اتوبوس و مترو هستیم، به جای اینکه فکر قرض و بدهی را بکنیم کمی بیشتر به دورمان توجه کنیم. وقتی که کمی اینکارها را انجام دادیم کم کم به عادت تبدیل میشود و زمان برای ما آهسته می­گذرد و دوباره می­توانیم شادی دوران کودکی­مان را از زندگی پس بگیریم.

حتما بخوانید:
کمپانی والت دیزنی به دنبال ایده‌ای برای ساخت ادامۀ علاءالدین است!

همه ما به این فکر می­کنیم که با ورزش کردن و سیگار و الکل مصرف نکردن و غذای سالم خوردن عمرمان را افزایش دهیم که صد البته منطقی است، ولی خب وقتی پیرتر میشویم زمان سریعتر می­گذرد. چرا تجربه­مان را از یک حس افزایش ندهیم و زمان را آرامتر نکنیم؟

این ماندگاری بیشتری دارد.

منبع:sciencealert

مطالب مرتبط

معرفی چاق‌ترین ایالت آمریکا

کیوان

۶ راه برای متمرکز ماندن فریلنسرها: وقتی دورکاری ایده‌آل ترین شرایط و درآمد را دارد

hanimn

حدود ۴۰ درصد از سرطان ها با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری هستند

فاطمه غفاری

چرا آهسته دویدن، راه پاک کردن ژن‌های چاقی است؟

کیوان

لنزهای تماسی خود تیره شونده در راه هستند

مهرناز شهریاری

مدیریت کسب و کار: ۱۰ راهکار برای افزایش بهره وری کاری

مهرناز شهریاری

شاید برای شما نان سفید از نان سبوس‌دار بهتر باشد!

علی حامدنژاد

۴ نشانه واضح برای این که حساسیت فصلی دارید

محمد امین نعمتی

مدیریت کسب و کار: چطور با این ۴ راهکار برونسپاری لذت بخشی داشته باشیم؟

فاطمه غفاری

چرا افزایش چشمگیر سرطان روده در جوانان دیده می شود؟

کیوان

چند ساعت خواب واقعا نیاز داریم؟

راهله نجاریان

کدام یک مهم تر است : تغذیه سالم یا کاهش استرس ؟

مهرناز شهریاری

جغد هستید یا خروس؟ دانشمندان دو الگوی رفتاری دیگر مربوط به خواب انسان کشف کردند!

زهرا چنگیز

ارتباط آلودگی هوا با بروز افسردگی در سالمندی

کیوان

کاهش درد زایمان با استفاده از شربت خرما!

کیوان

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

Rozhin

داروهای گران قیمت می توانند عوارض جانبی بدتری را به شما تحمیل کنند

Rozhin

سازمان غذا و داروی آمریکا اولین قرص هوشمند دنیا را تأیید کرد

S4bzij4t

دیدگاه شما چیست؟