دانشمندان راهی تحول‎آفرین برای نمک‎زدایی از آب پیدا کردند!

دمای سیاره زمین در حال افزایش است، صنایع مختلف آب شور بیشتری به محیط پمپ‎ می‎کنند و زمانی که دوران جنگ سر آب شروع شود، آب آشامیدنی ارزشی بیشتر از طلا پیدا خواهد کرد.

به همین دلیل توانایی نمک‎زدایی ساده و سریع از آب یکی از اهداف قدیمی دانشمندان جهان بوده است. حالا گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا معتقد هستند راهی برای انجام آن پیدا کرده‎اند.

این فرآیند که استخراج حلال با نوسان دما (TSSE) نام دارد آب‎های اشباع از نمک (آبی که غلظت بالایی از نمک دارد و در مقایسه با آب دریا ۷ برابر شورتر است) را تصفیه می‎کند. این ضایعات آب توسط فرآیند‎های صنعتی و در حین تولید گاز و نفت به وجود می‎آیند و یک خطر آلایندگی بسیار مهم برای آب زیرزمینی است.

تیم مهندسی کلمبیا به رهبری Ngai Yin Yip، استادیار مهندسی زمین و محیط زیست یک حلال (به رنگ قرمز) را با یک نمونه آب اشباع از نمک (به رنگ آبی) ترکیب کردند.

این دو مایع ظاهرا در ظرف جدا نشده باقی می‎مانند ولی پس از حرارت دادن آن‎ها و ریختن حلال قرمز داخل ظرف دیگر تا جداگانه حرارت داده شود، چیزی که برای تیم باقی ماند یک لایه آب شفاف بود.

نکته هیجان‎انگیز در مورد این فرآیند کاربردهای آن است. این تیم توانست ۹۸.۴ درصد از نمک را حذف کند که قابل قیاس با روشی فعلی یعنی اسمز معکوس است که «استاندارد طلایی نمک‎زدایی» نام دارد. ولی برخلاف اسمز معکوس یا سایر روش‎های نمک‎زدایی، این فرآیند به دماها یا فشارهای بالا نیاز ندارد و فقط دمای کمتر از ۷۰ درجه سانتی‎گراد (۱۵۸ درجه فارنهایت) کافی است.

چنین فرآیندی یک روش انقلابی در نمک‎زدایی در آب برای تصفیه ضایعات آبی و همچنین حتی تولید آب آشامیدنی است که مناسب مصرف انسان باشد.

Yip گفت «TSSE می‎تواند یک فناوری تحول‎آفرین باشد. این فناوری موثر، کارآمد و مقیاس‎پذیر است و می‎تواند پایدار شود.»

منبع: cnet.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.