دنیای خودرو پیشنهاد سردبیر

آیا فروش فوری ایران خودرو و سایپا واقعا تحویل ۳۰ روزه است؟!

آیا فروش فوری ایران خودرو و سایپا واقعا تحویل 30 روزه است؟!

ایران‌خودرو و سایپا با وجود گذشت حدود سه ماه از آغاز فروش فوری محصولات‌شان، اطلاعاتی از تعداد خودروهای تحویل داده شده به مشتریان در این طرح در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌دهند. در این شرایط این پرسش مطرح است که آیا اصلا خودرویی تحویل مشتریان شده است!؟ اطلاعات تحویل خودرو به مشتریان از سوی سایپا و ایران خودرو در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به دنبال التهابات چند ماه اخیر بازار خودرو، با دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا از اوایل اسفند ماه سال گذشته ۲۰ درصد از تولیدات روزانه خود را به فروش فوری با تحویل یک ماهه با هدف افزایش عرضه، کاهش قیمت‌ها و کاهش التهابات بازار خودرو اختصاص دادند.

البته به دنبال موج جدید التهاب و افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو در هفته گذشته، در جلسه کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب شد که سهم فروش فوری خودروسازها ۱۰ درصد دیگر افزایش یابد. با این حساب، خودروسازان موظف شدند ۳۰ درصد از تولیدات روزانه خود را برای فروش فوری در نظر بگیرند.

این وضعیت در حالی است که با وجود گذشت نزدیک به سه ماه از آغاز فروش فوری خودروسازان، دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا هنوز هیچ آمار رسمی‌ در رابطه با تعداد خودروهای تحویل شده به مشتریان در این طرح اعلام نکرده‌اند.

اهمیت این موضوع در این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف افزایش عرضه روزانه خودرو به بازار و کنترل قیمت‌ها، خودروسازان را مکلف به فروش فوری محصولات‌شان کرد؛ بنابراین باید مشخص شود تاکنون چه تعداد خودرو در این طرح به مشتریان واگذار شده تا مشخص شود خودروسازان تا چه حد به وظایف خود در این زمینه برای افزایش عرضه خودرو به بازار و کنترل قیمت‌ها عمل کرده‌اند.

آیا فروش فوری ایران خودرو و سایپا واقعا تحویل 30 روزه است؟!

این وضعیت در حالی است که خودروسازان چند صد هزار دستگاه خودرو بابت پیش فروش‌های صورت گرفته در سال گذشته به مشتریان بدهکارند و هنوز این خودروها را تحویل نداده‌اند و اتفاقاً برخی از خریداران همین خودروها در سال گذشته، از این شاکی هستند که ایران‌خودرو و سایپا چرا وقتی که هنوز خودروهای پیش فروش شده در سال گذشته را تحویل نداده‌اند، اقدام به فروش فوری محصولات‌شان با موعد تحویل یک ماهه می‌کنند؟

برخی مشتریان دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا که در زمان‌های مختلف اقدام به پیش‌خرید محصولات این دو شرکت کرده‌اند، به قیمت‌های اعلام‌شده برای تحویل این خودروها اعتراض دارند.

در روزهای اخیر تعدادی از مشتریان معترض دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا از مشکلات خود در رابطه با خودروهای پیش‌خرید شده در حدود یک سال اخیر که موعد تحویل آن‌ها بهمن و اسفند ۹۷ بوده است، سخن گفتند.

در این رابطه یکی از مشتریان معترض شرکت ایران‌خودرو می‌گوید: مردادماه ۹۷ خودروی دنا را با پیش پرداخت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با موعد تحویل بهمن ماه با قید جلب رضایت مشتری در صورت تأخیر در تحویل ثبت نام کردم. قیمت این خودرو در زمان ثبت نام در کارخانه ۴۷ میلیون تومان و در بازار ۶۰ میلیون تومان بود. جالب است که خودروسازان در تارنمای فروش محصولات خود، به طور مرتب به ثبت نام کنندگان پیشنهاد می‌کردند تا ماه‌های انتهایی سال را برای سهولت ثبت نام، انتخاب کنند، در حالی‌که امکان انتخاب موعد تحویل دی‌ماه نیز امکان پذیر بود. واضح است که پیش فرض خریداران و خودروسازان بر این بوده است که قیمت‌های موعد تحویل دی‌ماه به بعد از آن تغییری نخواهند داشت در غیر این صورت اقدام به خرید در موعد تحویل دی‌ماه می‌کردند.

وی خاطرنشان می‌کند: در چنین شرایطی در اواخر آذرماه تصویب شد که خودروهای تحویل شهریورماه تا دی ماه شامل افزایش قیمت ۳۰ درصدی شوند اما پس از آن این مصوبه باطل شد. نکته مهم این است که در بهمن ماه که موعد تحویل خودروها بوده است؛ چهار رقم برای یک نوع خودرو اعلام شده است. این رقم‌ها شامل ۵۴ میلیون تومان، ۵۷، ۶۰ و ۶۴ میلیون تومان بوده است. شرکت میانگین قیمت برای تحویل خودروی دنا را ۶۷ میلیون تومان اعلام کرده که درست هم نیست. اما برای جبران تخفیف در نظر گرفته و قیمت را به ۵۵ میلیون تومان رسانده است. این بدین معناست که حتی در اعلام قیمت‌ها هم تخلف کرده‌اند؛ شرکت خود قیمت مصوب اعلام می‌کند اما اعمال نمی‌کند.

این مشتری معترض ایران خودرو ادامه داد: در بهمن ماه که موعد تحویل خودرو بوده، در نهایت قیمت اعلام شده برای خودروی دنا ۷۵ میلیون اعلام شده است اما تحویل داده نشده است. بعد از آن قرار شد خودروهای ثبت نامی بهمن ۷۵ میلیون و اسفند ماه به قیمت ۸۵ میلیون تومان تحویل شوند.

وی می‌گوید چرا باید نرخ مصوب اعلام شده برای زمان تحویل به این میزان نوسان داشته باشد. قیمت مصوب دنا برای بهمن ماه ۵۷ میلیون تومان بوده و برای اسفند ماه به ۶۰ میلیون تومان رسیده که تحویل نشده است. اکنون در اردیبهشت ماه برای تحویل خودرو به مبلغ ۷۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری و درخواست تکمیل وجه می‌شود.

آیا فروش فوری ایران خودرو و سایپا واقعا تحویل 30 روزه است؟!

اما برخی مشتریان سایپا نیز اعتراضاتی در همین زمینه دارند. مشتریان معترض‌اند که با وجود افزایش قیمت‌ها و فروش فوری محصولات این شرکت‌، اینکه مدت حداقل شش ماهه پول‌های پیش پرداخت واریزی در دست شرکت باشد و از سود آن استفاده کند و نهایت هم خودرو را با قیمت بالاتر از مصوبات بهمن و اسفند تحویل دهند، درست نیست.

یکی از مشتریان ناراضی سایپا در این زمینه می‌گوید: پانزدهم شهریور ٩٧ یک دستگاه خودروی تیبا صندوق‌دار با ودیعه ١۴ میلیون تومان به صورت پیش فروش نقدی با موعد تحویل بهمن ٩٧، ثبت نام کردم. طبق قرارداد و همچنین با استناد به قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مصوب سال ٩۵، قیمت خودرو، با قیمت زمان تحویل محاسبه شده است البته در صورتی که قیمت مصوب به صورت شفاف و روشن در سایت خودروساز اطلاع رسانی شود.

وی ادامه می‌دهد: شرکت سایپا در بهمن ماه یک لیست قیمتی که حداقل شامل افزایش قیمت بیش از ۴۰-۵۰ درصدی بوده است، منتشر کرده و برای چند روز روی سایت قرار داد که پس از آن با دستور وزیر صنعت باطل شد. در نهایت قرار بر این شد که تعهدات شهریور تا دی ۹۷ به قیمت قبل که مصوب شورای رقابت در تیر ماه ٩٧ بوده، تحویل داده شوند. بنابراین هیچ قیمت مصوبی تاکنون برای تعهدات بهمن و اسفند اعلام رسمی نشده و اگر هم اعلام شود، عطف به ماسبق نشده و فقط برای تعهدات ماه جاری اعلام می‌شود.

او اظهار می‌کند: جالب است که حال سایپا اقدام به صدور دعوت‌نامه برای تعهدات بهمن ۹۷ به قیمت حاشیه بازار کرده در حالی‌که بارها وزیر صنعت و ریاست سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده‌اند قیمت حاشیه بازار صرفاً برای فروش فوری بوده و شامل تعهدات پیش فروش نمی‌شود.

این مشتری معترض سایپا خاطرنشان می‌کند: در چنین اوضاع و احوالی نکته جالب‌تر این است که سایپا به مشتریان اعلام کرده در صورت تکمیل وجه، خودروهای پیش فروش شده را ۶۰ روز کاری بعد تحویل خواهند گرفت این در حالی است که زمان تحویل خودروی ما بهمن ۹۷ بوده که بیش از سه ماه از آن گذشته است و در صورت واریز وجه باید حداقل دو ماه دیگر نیز صبر کنیم تا خودرو تحویل داده شود. در این شرایط این پرسش مطرح است که اگر سایپا خودرو ندارد چرا هر روز فروش فوری با تحویل ۳۰ روزه دارد!؟

قابل ذکر است که ایران‌خودرو در این زمینه پاسخی نداد. یکی از مسؤولان روابط عمومی سایپا نیز در پاسخ گفت: گروه خودروسازی سایپا پیش از این به مشتریان خود که موعد تحویل خودروی آنان بهمن و اسفند ۹۷ بود، وعده تخفیف ۱۵ تا ۲۰ درصدی داده بود و به وعده خود عمل کرده است!

مطالب مرتبط

افت یا خیز؟ پیش‌بینی روند بازار جهانی خودرو کدام است؟

کیوان

چرا بازار خودروی هند در حال رونق گرفتن است؟

کیوان

خودروسازان ایرانی سبدشان کوچک‌تر می‌شود؟

کیوان

تولید ECU خودروها در ایران

کیوان

ارزان‌سازی دنا پلاس: حذف ۴ کیسه هوا، رینگ اسپرت و سانروف!

ماهان

۱۰ دیدگاه

حامد دوشنبه , ۱۰ تیر ۱۳۹۸ at ۰۰:۰۳

من خودم ثب نام ۳۰ روزه تیبام
همین الان ۵۰ روز گذشته و بعیده حالا حالا بدنن

پاسخ
علی دوشنبه , ۴ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۲

من سه ماهه که ساینا تحویل فوری ثبت نام کردم و هنوز ندادن و هیچ کس هم پاسخگو نیست
سایپا مردم رو فریب میده که پولهای مردم رو بگیره

پاسخ
علی دوشنبه , ۴ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۳

مرگ بر دروغگو
مرگ بر ستمگر

پاسخ
علی دوشنبه , ۴ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۴

سایپای ورشکسته ، چرا مردم رو فریب میدی؟
خدا ریشه تونو بسوزونه

پاسخ
مهدی چهارشنبه , ۶ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۱:۵۱

خاک آآآآآآآآآآلم تو سرشون بی لیاقت ها

پاسخ
محمد جمعه , ۸ شهریور ۱۳۹۸ at ۲۱:۲۴

سلام دوستان
اول مرداد ۲۰۶ ت ۵ ثبت نام کردم بصورت فوری و ۳۰ روزه الان ۴۱ روز شده خبری نیست ……..پشیمانی بعد از ثبت نام سودی نداره

پاسخ
SerNa شنبه , ۹ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۹:۰۲

ده روزه تیبا تحویل سی روزه ثبت نام کردم اما هرکی مبینتم میگه حالا حالا ها باید منتظر باشم خدا لعنتشون کنه اگه واقعا بخوان اینجوری ب سر مردم بیارن

پاسخ
نسیم چهارشنبه , ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۸:۱۶

دزدان بی شرف فقط مردم رو غارت می کنن. ۴ ماهه ساینا تحویل فوری ۳۰ روزه ثبت نام کردم . نمایندگی میگه به ما مربوط نیست. معاونت بازاریابی و فروش میگه ماشین نداریم تحویل بدیم. میگم ماشین نمی خوام پولم رو بدید میگن انصراف بده سه تا چهارماه بعد پولت برمی گرده. خدا لعنت تون کنه . یعنی هیچ مقام و مسئولی نیست که به این کلاهبرداریها رسیدگی کنه؟

پاسخ
علی سه شنبه , ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۳:۱۱

خودروسازهای ما حکم داعش رو دارن.دولت هم پشتیبانی میکنعلیه ازشون.لعنت خدابر ظالمین

پاسخ
مهدی چهارشنبه , ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۷:۰۶

دولت و خودرو سازان دستشون تو یه کاسه است برج ۳ خودروی تیبا ثبت نام کردم هنوز ندادن و معلوم نیست ، هیچ کس جوابگو نیست

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟