روکیدا
مدیریت و موفقیت در کسب و کار

با انجام این سه کار آینده و موفقیت شرکت را تضمین کنید

با انجام این سه کار آینده و موفقیت شرکت را تضمین کنید

سرعت تغییر و تحولات در دنیای امروز بسیار زیاد است. به‌خصوص که هر روز فناوری پیشرفت می‌کند. و همراه با آن سبک و سیاق کسب و کارها به‌طور دائم تغییر می‌کند. مهم‌ترین مسئله برای بقای هر شرکت در چنین فضایی این است که بتواند با روند تغییرات سازگار شود. ولی آیا این برای موفقیت شرکت کافی است؟ خیر! تقریباً همه شرکت‌های موفق نه تنها با جریان پیشرفت همسو هستند، بلکه خودشان در ایجاد راه‌های جدید و استفاده از فناوری‌های نوین پیشرو هستند! سؤال این است که چه‌کار باید کرد تا به بتوانیم شرکتمان را به چنین شرکتی تبدیل کنیم؟ با روکیدا همراه باشید

پیشرفت و آینده و موفقیت شرکت

نوآوری و فناوری شرکتبرای موفقیت شرکت در عصر مدرن در واقع سه اصل یا هدف مهم را باید دنبال کرد که به‌صورت خودکار شرکت را به شرکتی پویا و دائماً در حال پیشرفت تبدیل می‌کند. نتیجه دست یابی به این سه هدف نهایتاً به دست آوردن و در اختیار داشتن افرادی است که عاشق نوآوری و پیشرفت و رقابت هستند.
نوآوری و خلاقیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که تا حد زیادی آمادگی و موفقیت شما در آینده به‌خصوص مواجهه با تغییرات، یا ایجاد یک کسب و کار جدید را تضمین می‌کند. باوجود پیشرفت فناوری و واسپاری بخش بزرگی از کارها به کامپیوترها و فناوری‌های جدید، هنوز ما انسان‌ها هستیم که بخش بزرگی از کارهای شرکت را انجام می‌دهیم. در نتیجه داشتن کارمندان و افرادی که به فناوری علاقه دارند و دوست دارند مرتباً مهارت‌هایشان را بالاتر ببرند و در نتیجه با پیشرفت فناوری به‌خوبی سازگار می‌شوند، باعث می‌شود که شرکت بتواند همیشه پیشرو و به‌روز باشد.

دفتر کار
برای این کار و به دست آوردن چنین فضا و کارکنانی سه اصل مهم را باید رعایت کنید. با انجام این سه کار شرکت در آینده نزدیک کاملاً قادر خواهد بود از فناوری و تغییرات دنیای کار به نفع خودش استفاده کند. بنابراین اگر در اجرای این سه کار موفق باشید، به‌زودی از شرکت‌های رقیب پیشی می‌گیرید.

ایجاد فرهنگ علاقه به نوآوری و پیشرفت

تشویق به نوآوری برای موفقیت شرکتدرک این واقعیت بسیار مهم است که کارکنان و کارمندان یک شرکت به‌شدت از فرهنگ و جو آن محیط تأثیر می‌گیرند. بنابراین تأثیر فرهنگی که در شرکت ایجاد می‌کنید خیلی زود در کارکنان دیده خواهد شد. اولین قدم برای تغییر یک شرکت معمولی به یک شرکت رو به رشد و آینده دار، ایجاد یک فرهنگ درست است. یعنی ایجاد شرکتی که همه کارمندان دائماً مهارت‌های جدید یاد می‌گیرند و دوست دارند در کنار رشد شخصی، به سهم خود در پیشرفت و موفقیت شرکت هم نقش داشته باشند.
به نظر می‌رسد که آینده مشاغل انسانی متفاوت از چیزی که امروز می‌بینیم باشد. در آینده مشاغل بسیار پویاتر و زنده‌تر هستند. یعنی در شرکت‌هایی که قصد دارند در آینده موفق باشند افراد قرار نیست یک کار ثابت و ساده را همیشه انجام دهند! وقتی افراد کارهای مختلفی انجام می‌دهند عملکرد و بازدهی‌شان بسیار بیشتر می‌شود و حتی خودشان هم انگیزه و علاقه بیشتری به کار پیدا می‌کنند. انجام یک کار ثابت و مشخص در آینده فقط کار ماشین‌ها، ربات‌ها، کامپیوترها و برنامه‌ها خواهد بود!
همکاری انسان و کامپیوتربرای اینکه یک شرکت بتواند در فضای فناوری‌های نوین حفظ کند باید مدیران و رهبرانی داشته باشد که درک و دیدگاه درستی از فناوری‌های جدید و طریقه استفاده از آن‌ها داشته باشد. همان طور که گفتیم یک شرکت پیشرفته از رباتیک، هوش مصنوعی، اتوماسیون و … استفاده می‌کند. فناوری‌هایی که می‌توانند نتایج و کارایی زیاد (خیلی بالاتر از انسان‌ها) ولی هزینه‌های پایین را برای شرکت به ارمغان بیاورند. این به معنی از بین رفتن بسیاری از مشاغلی که امروز برای انسان‌ها متصور هستیم خواهد بود. البته نقش انسان در شرکت از بین نمی‌رود، بلکه تغییر می‌کند. انسان‌ها هم چنان بخش بزرگی از کارهای شرکت را انجام خواهند داد و نقش مهمی هم در آینده آن خواهند داشت.
پس این وظیفه مدیران و رهبران یک شرکت است که بتوانند این تغییرات را به‌درستی درک کنند و مشاغلی که انسان‌ها در آن جایی ندارند و برعکس، مشاغلی که مخصوص انسان‌ها هستند را تشخیص و حتی تعریف کنند. به‌علاوه برای موفقیت شرکت مرتباً باید فناوری‌های در حال پیشرفت را دنبال کرد تا از موقعیت‌های جدیدی که فناوری می‌تواند در اختیار شرکت قرار دهد، آگاه شد و در مرحله بعد استفاده کرد. البته این کار نیازمند آموزش دائم و افزایش دائم مهارت‌های کارکنان برای سازگاری با این فناوری‌های جدید و استفاده از آن هم خواهد بود.

روی اهداف اصلی تمرکز کنید ولی همیشه آماده تغییرات باشید

داشتن هدف متمرکز و محدودفناوری تمام دنیا را دگرگون کرده است و همچنان می‌کند. صنعت و کسب و کار تغییرات زیادی داشته و راه برگشتی هم وجود ندارد. این روند در آینده سریع‌تر هم خواهد شد. در نتیجه برای موفقیت شرکت در آینده به‌جای اهداف متعدد، باید روی چند هدف محدود متمرکز شد. اهدافی که با بیشترین نیرو و انگیزه به سمتشان باید حرکت کرد.
واقعیت این است که فناوری و تکنولوژی امروز آن‌قدر گسترده است و راه و روش‌های استفاده از آن تقریباً بی‌نهایت زیاد است که هیچ وقت نمی‌توانید همه این راه‌ها و قابلیت‌ها را امتحان کنید. بهتر است موقعیت و وضعیتتان را مشخص کنید و بعد به‌صورت متمرکز بر روی همان راه و روشی که انتخاب کرده‌اید جلو بروید.
داشتن تمرکز در مسیر حرکت باعث می‌شود که شرکت کمتر در انبوه فناوری‌های جدید سردرگم شود. به‌جای آن باید محدوده کوچک‌تری از فناوری‌های نوین را در نظر گرفت. فناوری‌هایی می‌توانند خیلی سریع باعث پیشرفت و موفقیت شرکت یا تغییر به سمت بهینه‌تر شدن آن شوند.
پس کاری که باید کرد بررسی دائم وضعیت پیشرفت و در عین حال در نظر داشتن و دنبال کردن تغییرات دنیای خارجی است. این کار به شما اجازه می‌دهد در بهترین زمان فناوری‌ها یا استراتژی‌های جدیدی که برای شرکت لازم است را به کار بگیرید تا اتلاف هزینه و زمان به حداقل برسد.
فرآیند چند مرحله اییکی از روش‌هایی که می‌توان به کار گرفت «فرآیند چند مرحله‌ای» است. یعنی مراحل یا زمان‌های مشخصی برای بررسی وضعیت شرکت در نظر گرفته می‌شود. در این مراحل مدیران و رهبران فرآیند و پیشرفت شرکت را بررسی می‌کنند و سازگاری آن با اهدافی که تعیین شده است را بررسی می‌کنند.
مثلاً اگر قرار باشد شرکت یک محصول جدید یا خدمات جدید ارائه دهد، باید این کار در قالب یک مسیر مشخص و از پیش تعیین شده انجام شود. برای این کار مراحل مختلفی باید تعیین شود تا در هر مرحله وضعیت پیشرفت پروژه یا محصول جدید بررسی شود. در نتیجه یک شرکت پیشرفته در عین حال که باید نوآوری و تغییرات داشته باشد، باید یک مسیر کلی و برنامه از پیش تعیین شده برای اهدافش هم داشته باشد.

سرمایه گذاری هوشمندانه برای گسترش کسب و کار

بزرگ کردن و گسترش شرکت

با دانستن دو اصل قبلی، حالا وقتش رسیده که کمی گسترده‌تر و بازتر فکر کنیم. در مرحله قبلی گفته شد که موفقیت شرکت در دنیای رو به رشد و مبتنی بر فناوری امروز مستلزم تمرکز بر چند هدف و پیشبرد آن اهداف به بهترین شکل است. حال می‌خواهیم بگوییم که باید به افزایش مشتری‌ها و قابلیت دسترسی گسترده‌تر به آن‌ها را هم در سرمایه گذاری در نظر گرفت.
اگر قرار است اهداف محدودی داشته باشید و در چند کار به‌صورت تخصصی وارد شوید، باید بتوانید از آن به‌صورت گسترده استفاده کنید. در نتیجه یکی از ویژگی‌هایی که کسب و کار شما باید داشته باشد این است که بتواند خیلی سریع حجم خدمات یا کالایش را افزایش دهد. روند و استراتژی شرکت باید به شکلی طراحی شود که اگر برنامه‌هایش با موفقیت رو به رو شد و همه چیز طبق میل بود، بتواند آن را گسترش دهد و بزرگ‌تر کند. برعکس این موضوع هم صادق است. یعنی اگر جایی از کار دچار مشکل شد و نتایج رضایت بخش نبود، بتواند سریع مقیاس کار را کوچک کند. سرمایه گذاری در اتوماسیون معمولاً هزینه زیادی می‌طلبد ولی این ویژگی مهم را دارد که بتواند یک کسب و کار محلی و کوچک را به یک کسب و کار بزرگ در حد کشور یا حتی بین‌المللی تبدیل کند.
بزرگ و کوچک کردن مقیاس کسب و کاردقت داشته باشید که سرمایه گذاری در فناوری و قابلیت‌های دیجیتالی عصر مدرن، بر عکس تصورات بسیاری از افراد، هدر دادن پول نیست. این نوع سرمایه گذاری به شما این قابلیت را می‌دهد که اگر متوجه شدید در مسیر درست حرکت نمی‌کنید و لازم است که تغییر مسیر دهید یا استراتژی‌تان را تغییر دهید، خیلی راحت‌تر و بدون هزینه زیاد، بتوانید این کار را بکنید.

ساخت آینده و موفقیت شرکت

مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه برای انجام این سه اصل و موفقیت شرکت این است که بتوانید افراد را قانع کنید. اگر بتوانید افراد و کارکنان را به نوآوری و تغییر سریع شرایط کار و افزایش مهارت‌ها ترغیب کنید عملاً ابزار اصلی و لازم برای تبدیل شدن به یک شرکت سازگار با عصر جدید را خواهید داشت. و این یعنی قدم اصلی برای موفقیت شرکت
تمام این‌ها راهکارهایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند در مقابل تغییرات انعطاف پذیر باشیم و حتی خودمان بخشی از آن تغییرات باشیم. نه اینکه مجبور باشیم فقط در مقابل تغییرات واکنش نشان دهیم. چرا که در دنیای مدرن و سریع امروز معمولاً وقتی با تغییر رو به رو می‌شوید که دیگر تلاش برای تطبیق با آن بسیار دیر است!

منبع:forbes.com

مطالب مرتبط

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۵ استراتژی مطمئن برای پیشرفت کارآفرینان در زمینه تجارت الکترونیک

محمد آقاپور

چگونه با کارمندانی که از خانه کار خود را انجام می دهند، رفتار کنیم؟

محمد آقاپور

۱۰ نکته برای دورکاری موفقیت آمیز

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟