دانش عمومی و مهندسی دانش و فناوری زندگی پیشنهاد سردبیر

دیوار کاذب، کناف یا دیوار نازک را چطور ترمیم کنیم؟

تعمیر دیوار کاذب

دیوار خشک (درای وال – drywall) یا همان دیوار کاذب یا دیوار کناف مثل دیوار معمولی سفت و محکم نیست و به آن اندازه هم در مقابل آسیب‌ها مقاومت ندارد. دیوار کاذب خیلی راحت زخمی می‌شود. وقتی دیوار زخمی یا سوراخ شده چه باید کرد؟ با روکیدا همراه باشید تا ببینیم چطور باید این نوع دیوارها را درست کرد

آسیب دیدن دیوار کاذب

دیوار کاذب مقاومت و استحکام دیوار آجری را به هیچ وجه ندارد. درای وال در واقع یک لایه گچ است که بین دو ورقه مقوا یا کاغذ فشرده شده. شاید این دیوار در برابر ضربات آسیب پذیر تر باشد ولی در عوض باعث می‌شود ساختمان وزن اضافی کمتری داشته باشد و در هنگام زلزله ساختمان استحکام بیشتری از خودش نشان دهد (به علت ساختار یک پارچه)
اندازه زدن دیوار کاذببا این حال استفاده روزمره خیلی راحت باعث زخمی شدن دیوار می‌شود. مثلاً کافی است یک بار در اتاق را بدون دقت و با شدت زیاد باز کنید و درب به دیوار کوبیده شود. نتیجه این بی‌دقتی یک سوراخ بزرگ به‌اندازه دستگیره درب بر روی دیوار پشتش خواهد بود! آسیب‌هایی که به دیوارهای کاذب وارد می‌شود معمولاً ظاهر بدی دارد ولی درست کردنش هم ساده است.
اگر دیوار کاذب یا دیوار گچی کناف دارید بهتر است یک سری لوازم تعمیرات دیوار نازک هم داشته باشید تا هر وقت لازم شد سریع اقدام به تعمیر کنید. اگر هم ندارید می‌توانید اول اندازه و ابعاد حفره یا آسیبی که به دیوار وارد شده است را اندازه بگیرید و مطابق آن ابزار و لوازم تعمیرات بگیرید. قبل از این که بخواهید تعمیر دیوار را شروع کنید، باید بخش زخمی را کاملاً درست و تمیز کنید. مثلاً اگر کاغذ یا قسمت‌های پلاستیکی و … در اطراف سوراخ دیوار یا بر روی آن وجود دارد، همه آن‌ها را جدا کنید. بعد از این کار، می‌توانید اصل تعمیر را شروع کنید و وصله یا تکه دیوار کاذب را بر روی آن بچسبانید. تعمیر سوراخ‌های کوچک با سوراخ‌های بزرگ کمی متفاوت است که در ادامه توضیح می‌دهیم

تعمیر سوراخ‌های کوچک دیوار کاذب

منظورمان از سوراخ کوچک، سوراخ‌هایی با قطر کمتر از ۱۵ سانتی متر است. برای این سوراخ‌ها نیازی به یک سری ابزار و وسایل دارید:

 • وصله یا تکه‌ای دیوار کاذب (که باید بریده شود)
  متر یا خط کش
  اره مخصوص یا چاقو یا کاتر
  تراز یا وسیله دیگر برای مشخص کردن هم سطحی و صافی
  کاردک یا وسیله دیگر برای پخش و صاف کردن خمیر
  کاغذ سنباده
  بتونه و رنگ
  قلم مو رنگ
حتما بخوانید:
بلاکچین و بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند؟

قدم اول

وصله یا تکه ترمیمی دیوار کاذب

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک تکه دیوار کاذب (یا وصله) به‌اندازه همان بخشی که قرار است تعمیر شود پیدا کنید. اگر تکه‌های دیوار کاذب در بساطتان ندارید، باید از ابزار فروشی تهیه کنید. لازم نیست یک صفحه کامل دیوار کاذب بخرید! یک تکه کوچک کافی است که ابزارفروشی‌های تخصصی‌تر احتمالاً دارند.

قدم دوم

آماده کردن وصلهقسمت اضافه و در واقع وصله‌ای که می‌خواهید استفاده کنید باید آن‌قدر بزرگ باشد که نه فقط سوراخ را کامل بپوشاند، بلکه کمی هم بزرگ‌تر باشد. اندازه تکه دیوار کاذب را طوری انتخاب کنید که حداقل کمی از اطراف بیرون بزند. مثلاً وصله از هر طرف ۵-۶ سانتی متر از حفره روی دیوار بزرگ‌تر باشد. یک مربع اندازه بزنید و ببرید. حالا این تکه مربعی شکل را برگردانید و از پشت از هر ضلع به فاصله ۲-۳ سانتی متر، اندازه بزنید. با یک کاتر یا چاقو دقیقاً از روی خطوطی که علامت زده‌اید، آن را کم عمق ببرید. مراقب باشید که کاتر وصله را کامل نبرد. یعنی چاقو یا کاتر تا عمق آن نرود و لایه کاغذی را پاره نکند. حالا بخشی که سفت‌تر است را جدا کنید و بگذارید کاغذی که در سمت روی آن وجود دارد، باقی بماند. حالا این تکه دیوار کاذب را روی دیوار قرار دهید. با یک مداد اطراف آن را روی دیوار علامت بزنید و دورش خط بکشید. فقط حواستان باشد کاغذ اطراف را بالا بگیرید. یعنی فقط دور قسمت سفت وصله خط بکشید.

قدم سوم

برش زدن دیوارباید سوراخی که روی دیوار کاذب ساختمان هست را تمیز و درست کنید. اگر اره مخصوص دیوار دارید که چه‌بهتر. اگر هم ندارید نگران نباشید. به‌جای آن می‌توانید از یک چاقو استفاده کنید. از سمت سوراخ روی دیوار شروع کنید و به‌صورت قطری به سمت گوشه‌های مربعی که کشیدید حرکت کنید و دیوار را برش بزنید. با این کار راحت می‌توانید بخش آسیب دیده را به یک حفره مربعی شکل تبدیل کنید. اگر مربعتان تمیز و خوب در نیامده است، باقی آن را با چاقو ببرید. دیوار و بخش‌هایی که بریده‌اید را در بیاورید تا در نهایت یک حفره تمیز و مربعی داشته باشید.

حتما بخوانید:
توئیتر پیام‌های مشکوک و یا حاوی محتوای توهین‌آمیز را فیلتر می‌کند

قدم چهارم

خمیر زدن پشت وصلهتکه مربعی شکل که آماده کرده‌اید را به‌صورت پشت و رو کنید. روی قسمت‌های کاغذی را با چسب خمیری بپوشانید. با چاقو یا کاردک این کار راحت‌تر است. بعد وصله را برگردانید و داخل قسمتی از دیوار که به‌صورت مربعی خالی کرده‌اید بگذارید. آن را کاملاً در دیوار فرو کنید و بخش‌های کاغذی را هم روی دیوار بچسبانید. بخش کاغذی که خمیر و چسب زده‌اید باعث می‌شود وصله سر جایش بماند و تکان نخورد.

قدم پنجم

چسباندن وصله به دیوار

حالا دوباره از خمیر استفاده کنید و روی تکه چسبانده شده را کامل بپوشانید. احتمالاً لازم باشد چند لایه خمیر روی آن بمالید. بعد صبر کنید تا خمیر خشک شود. بعد با استفاده از یک سمباده آن را بتراشید. با تراشیدن خمیر کار دیوار تعمیر دیوار تمام می‌شود و فقط نیاز به رنگ کاری و بتونه کاری دارد.

آسیب دیدگی یا حفره بزرگ در دیوار

آسیب دیدگی بزرگتا اینجای کار روش تعمیر کردن سوراخ و آسیب دیدگی‌های نسبتاً کوچک را توضیح دادیم. ولی اگر آسیبی که دیوار وارد شده بود باید چه‌کار کنیم؟ مثلاً اگر فاصله بین دو تیر عمودی قاب یا چارچوب خراب شده بود چه‌کار باید بکنیم؟ دیوارهای کاذب ممکن است به طرق مختلف دچار آسیب دیدگی بزرگ شوند. مثل هنگام جا به‌جا کردن وسایل، به‌خصوص وسایل سنگین‌تر، ممکن است دیوار زخمی شود و یک حفره بزرگ روی دیوار بر روی دستتان بگذارد. ولی برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد

وسایل مورد نیاز:

 • یک تکه دیوار کاذب
  چاقو یا اره یا کاتر
  مداد
  تراز یا وسیله مشابه
  دریل و پیچ
  خمیر اتصال دیوار کاذب
  کاغذ سنباده
  بتونه و رنگ
  قم مو رنگ

قدم اول

آماده کردن وصله سوراخ بزرگ

یک تکه دیوار کاذب به شکل مربع ببرید. اندازه دیوار کاذب به‌اندازه‌ای باشد که فاصله بین دو ستون عمودی قاب را کامل پر کند. پس در این حالت باید اندازه وصله یا دیوار ترمیمی را کمی بزرگ‌تر از اندازه فاصله دو ستون عمودی قاب انتخاب کنید. بقیه کار تا حدی شبیه به همان چیزی است که برای تعمیر کردن سوراخ‌های کوچک‌تر توضیح دادیم. یعنی وصله را روی دیوار می‌گذارید و روی دیوار دور وصله را خط می‌کشید .

حتما بخوانید:
تقویت حافظه: برای تقویت حافظه حرف بزنید!

قدم دوم

برش زدن دیوار حفره بزرگ

با استفاده از یک اره یا چاقو یا کاتر بخشی از دیوار که علامت زده‌اید را ببرید. لازم نیست تمام دیوار را ببرید و تا عمق زیاد کاتر را فرو کنید. در واقع عمق کمتر باعث می‌شود که مرحله بعدتان کمی ساده‌تر شود. بعد از اینکه یک مربع روی دیوار برش زدید (با چاقو یا کاتر)، آن را در بیاورید و جدا کنید. زمانی که دیوار را جدا می‌کنید، طوری کار کنید که ستون‌های قاب مشخص شوند و قابل دسترس باشند. بعد اطراف و لبه‌های حفره مربعی شکل به وجود آمده را با استفاده از یک کاغذ سنباده تمیز و صاف کنید.

گام سوم

پیچ کردن وصلهوقتی آسیب دیدگی بزرگ است شما مجبور هستید تمام فاصله بین دو ستون را برش بزنید تا بعد بتوانید از همین ستون‌ها برای متصل کردن وصله استفاده کنید. تکه دیواری که آماده کرده‌اید را جای حفره‌ای که در آورده‌اید بگذارید. چون وصله اندازه حفره است، طوری قرار خواهد گرفت که بخشی از آن روی ستون خواهد بود. حالا با استفاده از یک دریل و داشتن پیچ و رول پلاک، وصله را به ستون‌ها پیچ کنید.

قدم چهارم

چسب زدن روی وصلهروی بخشی که تازه چسبانده‌اید را چسب نواری یا توری چسبی بزنید. به‌خصوص اطراف و لبه‌های حفره مهم هستند . با چسب زدن حرکت‌های ریز وصله کاملاً کنترل می‌شود. بخش‌های اضافی یا جاهایی که آویزان شده است را ببرید تا چسب یا توری کاملاً تمیز و صاف روی وصله قرار بگیرد. حالا روی توری و وصله را با استفاده از خمیر و یک کاردک یا چاقو بپوشانید.

 

قدم پنجم

صاف کردن دیواروقتی خمیر خشک شد، آن را سنباده بزنید و قسمت‌هایی که شل هستند را هم بکنید. حالا دیوار محکم و تقریباً صاف است و فقط نیاز به بتونه کاری و رنگ کاری دارد.

منبع: home.howstuffworks.com

مطالب مرتبط

با این ۶ کار کوچک، استرس روزانه را کاملا برطرف کنید!

پرشان شاکری فر

شروع به کار دیرتر مدارس و خواب بیشتر نوجوانان، تمرکزشان را افزایش می دهد!

با این ۱۹ نکته علمی زندگی فوق العاده لذتبخشی داشته باشید

فاطمه غفاری

با این ۶ راه علمی برای افزایش هوش، هوشمندانه‌تر زندگی کنید

نور آبی در صفحه نمایشگرها چه ضررهای عجیبی دارد؟

مهرناز شهریاری

تغییر مسیر رانندگی در لحظه آخر آزاردهنده است اما حق با آن ها است!

arashk68

۸ اشتباهی که مؤسسان برای اولین بار در راه اندازی کسب و کار خود مرتکب می‌شوند!

نوید بیک زاده

۱۰ نکته برای نوشتن تبلیغات موفق و افزایش چند برابری فروش

مهرناز شهریاری

این ۶ درس مهم زندگی را باید از موفق‌ترین تاجران جهان بیاموزید

زهرا چنگیز

چرا نباید چاقی را دست کم بگیرید؟!

کیوان

مدیریت کسب و کار: ۱۰ راهکار برای افزایش بهره وری کاری

مهرناز شهریاری

هوش مصنوعی می‎تواند به معلم‎ها برای تدریس بهتر کمک کند

خندیدن چگونه زندگی ما را متحول می‌کند؟

طاهر مهدی پناه

اهمیت حمام آب گرم قبل از خواب

کیوان

چطور فقط طی ۱۵ دقیقه برای مصاحبه شغلی آماده شویم؟!

designer1

۱۰ تکنیک مؤثر برای داشتن یک زندگی شاد و فوق‌العاده لذت‌بخش

کیوان

با بطری‌های هوشمند دیگر قرص خود را فراموش نمی‌کنید!

کیوان

این استراتژی را درک کنید تا بیشتر کار انجام دهید!

Leave a Comment