کوآلکام و سامسونگ مودم‌های نسل ۵ خود را به اپل نمی‌فروشند

در این قسمت از مجله روکیدا به تحلیل روزنامه‌ی تایمز الکترونیک تایوان خواهیم پرداخت که در آن عنوان شده است  که هر دو شرکت کوآلکام و سامسونگ قصد فروش مودم‌های نسل ۵ خود به اپل را ندارند. باتوجه به جدال‌های حق امتیاز پتنت‌های جهانی میان اپل و کوآلکام، این جلوگیری از فروش شرکت سان دیگو (کوالکام) مورد عجیبی نیست.

با این حال، سامسونگ گزارش داده است که تعداد کافی مودم Exynos 5100 5G برای عرضه به کمپانی اپل در اختیار ندارد. حتی اگر سامسونگ بتواند ظرفیت تولید خود را افزایش دهد، اپل در مذاکرات اهرم نفوذ قوی‌تری دارد (چرا که اپل عاشق کاهش قیمت قطعات مورد نظرش با تحت فشار قرار دادن تولیدکنندگان است)

اپل در حال حاضر ترجیح می‌دهد با اینتل همکاری نماید. اما مشکلی که در این بین وجود دارد، این است که مودم‌های نسل ۵ اینتل یعنی XMM 8160 تا سال ۲۰۲۰ آماده نخواهد شد و بنابراین راهی برای اپل وجود ندارد که در سال ۲۰۱۹ در آیفون‌های خود از این تکنولوژی استفاده نماید.

مودم‌های نسل 5

مودم Balong 5000 هواوی گزینه‌ی بعدی اپل است. اما اینجا هم یک مشکل وجود دارد و آن این است که هواوی همانند پردازنده‌های کیرین (Kirin) خود، علاقه‌ای به فروش به دیگر کمپانی‌ها را ندارد. UniSOC (که شما ممکن است به عنوان Spreadtraum آن را به یاد داشته باشید) نیز بر روی یک مودم نسل پنجم کار می‌کند، اما روشن نیست که تا چه حد در آن پیشرفت کرده است، بنابراین گزینه‌ی مناسبی برای اپل نیست.

حال با این شرایط درها برای کمپانی مدیاتک (MediaTek) باز خواهد شد؛ که مدتی است تلاش می‌کند مودم هلیو  M70خود را وارد آیفون نماید. و این درحالی است که این شرکت خط تولید خود را نیز شش ماه سریع‌تر کرده است.

تیموتی آرکوری یکی از تحلیلگران UBS در گزارشی که منتشر نموده است عنوان کرده که چیپ‌های MediaTek در استاندارد اپل نیست و همچنین سامسونگ گزینه‌ی بعیدی برای اپل خواهد بود.

تیموتی آرکوری که آنالیزور UBS است، گفته که چیپ‌های MediaTek در استاندارد اپل نیست. این چیپ‌ها نمی‌توانند با کیفیت مورد نظر اپل همخوانی داشته باشند و همچنین سامسونگ هم گزینه مورد نظر اپل نیست.

مورد بدتری که در ادامه گزارش او ذکر شده است این است که مودم‌های نسل پنجم اینتل دیرتر از آیفون سال آینده عرضه خواهند شد. با چنین وضعیتی، ممکن است آیفون‌های نسل پنج اپل در سال ۲۰۲۱ عرضه شوند.

تاثیر این تاخیر به سرعت پیشرفت تکنولوژی ۵G بستگی دارد. شرکت‌های ارتباطی به شدت در حال تلاش برای ساخت بسته‌های دیتا جدید و ساخت شبکه‌های قوی هستند و به گفته بسیاری، سال آینده، سال عرضه شبکه‌های نسل پنجم خواهد بود. در چنین شرایطی، اپل در یک نقطه‌ی سختی قرار خواهد گرفت.

جمع بندی

با این حال، آرکوری قیمت هدف اپل را ۱۰ درصد بالاتر از قیمت معاملات فعلی در نظر گرفته است. او همچنین می‌گوید با توجه به اینکه بخش بزرگ و پایه‌ی کاربران اپل از آیفون‌های قدیمی استفاده می‌کنند، بنابراین آنها هنوز هم می‌توانند در ارتقاء به یک مدل جدید از نسل چهارم دست پیدا کنند.

1 نظر
  1. […] بر این، گزارش‎های قبلی اعلام کردند که اپل در نهایت شارژر ۵ واتی داخل جعبه فروش آیفون را با یک […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.