روکیدا
دنیای خودرو

تویوتا کرولا ۲۰۱۹ بنزینی: بررسی امکانات، طراحی و مشخصات کرولا ۲۰۱۹

بررسی تویوتا کرولا 2019 بنزینی

علیرغم محبوبیت و عمومیت روزافزون پیشرانه هیبرید، دو سوم سواری‌های تویوتا کرولا هنوز هم بنزین سوز هستند. با اینکه مدل هاچبک شاید انتخاب زیرکانه‌ای نباشد، اما تویوتا کرولا خیلی دوست‌داشتنی است.

گاهی ممکن نیست که به سرعت از نتیجه تست یک ماشین سر در بیاوریم اما وقتی که یک هفته تمام با تویوتا کرولا ۲۰۱۹ سر کنید مطمئنا وضعیت فرق دارد.

تویوتا کرولا بنزینی ۲۰۱۹

قبل از هر کاری موتور آن را روشن کردم، یک هفته راحت را با آن سر کردم، و صادقانه بگویم که دوستش دارم. از وقتی که این کرولا نسل دوازده در اردیبهشت ۱۳۹۷ به بازار جهانی عرضه شد، تا به حال ما بررسی‌های متفاوتی از آن انجام داده‌ایم، کیفیت آن را ستودیم، در برابر رقبای اصلی و در مقایسه‌ها نمره بهتری به آن دادیم. در واقع ما بودیم که بررسی و چک آپ کرولا را عملی کردیم. بعید می‌دانم چیزی را از قلم انداخته باشیم، هر چیزی، خوب یا بد. اما یک چیز هست. با بررسی بیشتر مدل‌های در این حد، فهمیدم که مدل غیر هیبریدی مدل مورد علاقه خودم هست.

یک سوم کرولا های عرضه شده به بازار هیبرید هستند. که این برای جا افتادن حمل و نقلِ بنزینی ـ الکتریکی کمک فوق العاده‌ای است. البته در دو سوم دیگر اتومبیل‌ها همچنان از موتورهای احتراق داخلیِ سنتی و درجه یک استفاده شده است. همان انجین‌های چهار سیلندر بنزینی ۲ لیتری. بعد از یک هفته که با کرولا گذراندم، یادم آمد که ترکیب این ماشین چقدر بی‌نظیر و لذت‌بخش و مرتب است، و اینکه چطور در بیشتر بررسی‌ها ویژگی‌های خوب آن نادیده گرفته شده است.

بررسی تویوتا کرولا 2019 بنزینی

قدیمی‌تر، سنگین‌تر، جذاب‌تر

در کرولای نسل قبل از یک موتور ۱.۸ لیتری استفاده شده بود. در ماشین جدید برای افزایش حجم ماشین به ۲ لیتر به جای کم کردن سایز و استفاده از توربوشارژ، همانطور که این روزها مد شده، کرولا از هر دوی آنها به بهترین نحو بهره برده است. توان به میزان چشمگیر ۲۱ درصد تا ۱۲۵ کیلو وات افزایش یافته، و همزمان با افزایش ۱۶ درصدی لیفت گشتاور تا ۲۰۰ نیوتن متر ـ که با بیشتر SUV های سنگین‌تر برابری می‌کند ـ  بدون اینکه از شتاب دور سنگین موتور کم شود حجم موتور بیشتر شده است.

تویوتا کرولا ۲۰۰۱۹ یک جوجه تازه از تخم سر زده نیست. برعکس این موتور ۲ لیتری عکس‌العمل شدیدا سریعی دارد، به شدت پر انرژی است، و هنوز هم آن ویژگی و روح قدیمی و خوب موتورهای قدیمی را دارد.

بررسی تویوتا کرولا 2019 بنزینی

من هنوز هم با تردید به سیستم‌های انتقال قدرت متغیر (CVT) نزدیک می‌شوم، اما این موتور ۲ لیتری به طرز جالبی ضعف‌های قدیمی این نوع سیستم را پوشش می‌دهد. این موتور با ایجاد ضریب پیشرانه ۱۰ متقاعدمان میکند که دیگر از ناله سیستم‌های انتقال قدرت متغیر قدیمی خبری نیست. تنها چیزی که می‌بینیم شتاب تمیز و بدون ریپ،‌ افزایش دنده دیدنی و راضی کننده هست، و تازه از آن مشکلات حل نشده مدل‌های جفت کلاچی رقبا هم خبری نیست.

موتورهای تنفس طبیعی در مصرف سوخت، بسته به محیط اطراف و مدل محرک، قدرت نمایش بالایی دارند، و در نمایش هفته ماشین‌های درون شهری، موتور ۲ لیتری ما با سوخت صدی شش نمایش خوبی نشان داد. و تازه این مصرف پایین وقتی بیشتر به چشم می‌آید که می‌دانیم کرولا بر خلاف موتورهای توربو سوخت بدون سرب ۹۱RON مصرف می‌کند.

بررسی تویوتا کرولا 2019 بنزینی

به نظر می‌آید تویوتا کرولا در بهترین قیافه خودش ظاهر شده، و با آن چرخهای ۱۸ اینچی قیافه درستی از خودش ساخته است. دماغه جلوی آن طرح سنگینی دارد و وقتی از گوشه‌ها به قوس بدنه آن نگاه می‌کنید قیافه سنگینی دارد. آن چرخ‌های بزرگ به تنهایی از عهده یک فروش ویژه در نمایشگاه برمی آیند. تایرهای ۱۸ اینچی آن تجربه یک رانندگی لذت‌بخش و راحت را بیشتر میکند و باعث می‌شوند که ما آن را یکی از بهترین‌ها در صنعت ماشین‌های شهری جا بدهیم.

و البته سیستم هدایت بی‌نظیری دارد، همه چیز واضح و تحت کنترل است، و مثل یک جنتلمن دست‌اندازهای شهری را با افتخار صاف میکند و رد می‌شود، سیستم دینامیک آن حرف ندارد و عکس‌العمل سریعی هم دارد، و به علاوه در بخش محرکه ذوق و سلیقه بیشتری خرج شده است.

بررسی تویوتا کرولا بنزینی 2019

سیستم هشدار مدرسه

« (بینگ بونگ) وارد محدوده مدرسه میشوید»، انگار پلیس ایمنی است که از زیر داشبورد سوت می‌کشد.  تویوتا کرولا، اغلب با یک جور مراقبت افراطی وارد محدوده‌ها می‌شود، مثلا محدوده مدرسه. یابد بگوییم که این اصلا کار شاقی نیست که بقیه سیستم‌ها، بر خلاف تویوتا کرولا، به راحتی، همین که راننده احساس خطر کند خاموش می‌شوند. اما وقتی که پروتکل‌های هشدار امنیت دقیق و کارآمد باشند هیچ جای نگرانی نیست، و البته این آپشن همیشه هم در این سیستم خاص تویوتا وجود ندارد.

سیستم هشدار مدرسه کارآمد است، ولی نه در شب، یا عصر جمعه، یا وقتی که اصلا وارد محدوده مدرسه نشده باشی. یا درست بعد از اینکه محدوده مدرسه را بدون عمل کردن سیستم هشدار رد کرده باشید.

همین اشکال عدم دقت به سیستم هشدار سرعت هم وارد است. باز هم فرض کنید به محدوده مدرسه نزدیک می‌شویم: کیفیت دوربین برای عکس گرفتن در سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت خوب است، ولی زمان عملکرد یا عدم عملکرد هشدار را ثبت نمی‌کند.

به علاوه سیستم دوربین هشدارِ سرعت اغلب با اطلاعات هشداری در مورد سرعت که هم‌زمان روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود در تضاد است.  و متاسفانه، گاهی هشدار سرعتی که اعلام می‌کند و روی صفحه نمایش دیده می‌شود معمولا از حدود علائم جاده‌ای بیشتر است.

بررسی تویوتا کرولا بنزینی 2019

اتاق تویوتا کرولا ۲۰۱۹ همان‌طور که انتظار می‌رود، در نوع خودش بهترین است. صندلی‌ها به خوبی در آن جاسازی شده‌اند، و به خوبی ظاهر اسپورت هاچبک را حفظ کرده‌اند و در عین حال راحتی شگفت‌انگیزی دارند، حتی در مسافت‌های طولانی هم احساس راحتی از بین نمی‌رود. به نظر من این اصلاح داخلی بی‌نظیر است ـ محل خوشایندی که به راحتی می‌توان در آن وقت گذراند، محیطی که زیادی شلوغ‌کاری نشده، و صفحه نمایش‌ها و یک سری رابط‌های کاربری جذاب هم هست.

صفحه کیلومتر تویوتا کرولا ۲۰۱۹

صفحه کیلومتر و صفحه نمایش وسط می‌شد کمی براق‌تر و واضح‌تر باشند. در عوض، بیشتر پر سر و صدا هستند، زیاده از حد شلوغ و زیادی رنگ‌کاری شده‌اند. و البته یک سرعت‌سنج دیجیتال بالای صفحه نمایش هم وجود دارد، که اگر عینک آفتابی به چشم زده باشید کل صفحه نمایش محو می‌شود!

بررسی تویوتا کرولا 2019 بنزینی

از شخصیت جذاب و با وقار تویوتا کرولا ۲۰۱۹ نمی‌توان گذشت

از این‌ها بگذریم با جود تمام این خودشیرینی و جذابیت‌های این همه سیستم الکترونیکی، تویوتا کرولا با تمام این امکانات تجربه یک رانندگی ایمن و کنترل شده را به ما می‌دهد. کیفیت بالایی دارد. سیستم انتقال قدرت در خیابان با ایجاد بالانس و راحتی و حذف نویز و صداهای اضافی و همچنین بیرون از شهر و در جاده‌ها، احساسی را ایجاد می‌کند که انگار با صخره سفت و محکم سر و کار دارید.

در واقع عده زیادی از خریداران هستند که پول زیادی خرج صفحه نمایش دیجیتال و زنگ و هشدار می‌کنند. اما ما شخصا بیشتر تحت تاثیر کیفیت عالی در مورد سواری خودرو هستیم و داشتن این جور صفحات نمایش و سر و صداهای اضافی اهمیت چندانی ندارد.

تویوتا کرولا ۲۰۱۹ بدون آپشن هیبرید شاید گزینه هوشمندانه‌ای برای اکثر خریداران نباشد. و با وجود تمام کمبودهایی که مشتریان را راضی نمی‌کند اما همان احساسی که جذابیت قیافه و لذت راندن در آدم ایجاد می‌کند باعث می‌شود دوست‌داشتنی به نظر برسد.

منبع: CARADVICE

مطالب مرتبط

بررسی تویوتا راو۴ آفرود مدل ۲۰۲۰: یک جان سخت همه کاره

محمد آقاپور

نگاهی کوتاه به لامبورگینی هوراکان ایوو RWD

محمد آقاپور

هیوندای ولستر N مدل ۲۰۲۰ چه امکاناتی خواهد داشت؟

محمد آقاپور

با جدیدترین مدل آئودی A3 آشنا شوید: یک خودروی هیبریدی و جان سخت

محمد آقاپور

طراحان داخلی هیوندای قصد دارند، طراحی جسورانه تری را در پیش بگیرند

محمد آقاپور

اولین تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا هیبرید ۲۰۲۰

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟