روکیدا
موبایل و تبلت

بررسی کامل و تخصصی گوشی هوآوی P30 Pro : شکوه گوشی های نسل جدید

گوشی هوآوی P30 Pro : شکوه گوشی های نسل جدید

گوشی هوآوی P30 Pro

تمرکز اصلی این کمپانی در تولید این محصول بر روی عکسبرداری  همراه توسط تکنولوژی حسگر جدید و جذاب این محصول بوده است.

از زمان شروع همکاری این کمپانی با Leica در تولید محصول P9،  هواوی به دنبال تولید دوربین‌های منحصربفرد برای گوشی‌های پرفروش و جذاب خود بوده است. با تولید گوشی‌های P30  و هوآوی P30 Pro، این شرکت به سنت قدیمی خود در ارائه‌ی تنظیمات چهاردوربینی ادامه می‌دهد. دوربین این گوشی دارای یک سنسور جدید و جذاب است که به عملکرد بهتر این گوشی در نور کم کمک کرده است.

مشخصات گوشی هوآوی P30 Pro

چهار دوربین تعبیه شده بر روی گوشی هوآوی P30 Pro شامل یک دوربین۴۰ مگاپیکسلی از نوع Super Spectrum ، یک دوربین ۲۰ مگاپیکسلی ultra-wide ، یک دوربین دارای تنظیمات Periscope که امکان زوم ۵ برابری را به ما می‌دهد و یک دوربین که امکان پیمایش عمق تصویر را برای ما فراهم می‌سازد.

گوشی هواویP30 Pro

دوربین Super Spectrum یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های این گوشی به شمار می‌رود. به جای استفاده از فیلتر رنگ RGB بالای لایه‌ی تک‌رنگ سنسور، کمپانی هوآوی به جای رنگ زرد از رنگ سبز استفاده کرده است که به عقیده‌ی خود آن‌ها امکان ورود نور بیشتر را به گوشی می‌دهد (زیرا نور زرد طول موج بیشتری در مقایسه با نور سبز دارد). سپس این کمپانی الگوریتم‌های پردازشی خود را یک بار دیگر کالیبره کرده تا بتواند مقادیر صحیح و درست رنگ را از زرد تشخیص دهد. مزیت این کار این است که حساسیت نسبت به رنگ را بهبود می‌بخشد. در حقیقت، هواوی ادعا کرده است که عملکرد این محصول حتی چیزی فراتر از ISO 409, 600 است. در حالیکه یک گوشی P30 عادی تنها می‌تواند انتظارات ISO 204,800 را  برآورده سازد، ولی بازهم توانایی‌های آن بهتر از P20 Pro است که قابلیت‌های آن تنها به ISO 102,400 می‌رسد.

گوشی هوآوی P30 Pro : شکوه گوشی های نسل جدید

من گوشی هوآوی P30 Pro را به یک راهرو تاریک بردم تا بتوانم از چند بشقاب محتوی ساندویچ‌های خوشمزه عکس بگیرم و متعجب شدم که تصاویر گرفته شده تا چه حد درخشان و شفاف هستند. تصاویر گرفته شده بسیار واضح بودند و رنگ‌های زیادی در آن‌ها استفاده شده بود. این‌طور به نظر می‌رسید که این تصاویر در یک اتاق با نور عادی گرفته شده‌اند. این حساسیت بیشتر نسبت به نور لامپ در گرفتن فیلم‌های ویدئویی یا در نور عادی روز به ما در افزایش سرعت شاتر کمک می‌کند.

گوشی هواویP30 Pro .

زمانی که می‌خواهید احساس بیشتری را در تصویر خود بگنجانید، دوربین ۲۰ مگاپیکسلی با زاویه‌ی فوق گسترده به کمک شما خواهد آمد. هوآوی ادعا می‌کند که این دوربین می‌تواند زاویه بیشتر از ۱۲۰ درجه را پوشش دهد، اگرچه این کمپانی از ارائه‌ی اعداد دقیق خودداری کرده است. من در حال عکسبرداری از یک ساختمان با هوآوی P30 Pro لنزها را عوض کردم.

در ابتدا از روی یک پشت بام ساختمانی در امتداد خیابان تنها قادر به قرار دادن یک برج و نیمی از دیگری در قاب گوشی خود بودم. زمانی که لنز فوق گسترده را انتخاب کردم توانستم یک آسمان خراش دیگر را نیز در قاب تصویر بگنجانم.

من از دوربین زوم برای نزدیک شدن به پنجره‌ها و جزییات لبه‌های ساختمان‌ها استفاده کردم، هم‌چنین توانستم کتاب‌های روی قفسه‌ها را نیز ببینم. من متعجب شده بودم که می توانستم حتی تا ۱۰ برابر زوم کنم و به وضوح می‌توانستم بافت چرمی جلد کتاب‌ها در ساختمان کناری را ببینم. این ترکیب دوربین‌های فوق گسترده و کلوزآپ با زوم بسیار نزدیک باعث شده تا این گوشی در کنسرت‌ها، طبیعت با چشم‌انداز وسیع یا هر موقعیت تصویربرداری چالش‌برانگیز دیگر از کارایی خوبی برخوردار باشد.

گوشی هوآوی P30 Pro : شکوه گوشی های نسل جدید

متاسفانه، من زمانی برای تست جداگانه‌ی سنسور پرواز نداشتم زیرا هواوی مدعی است که این سنسور هنوز قادر به انجام کاری نیست. این سنسور به کمک برخی ابزار AR می‌آید. ابزاری مانند اندازه‌گیری طول،عرض و ارتفاع اشیاء اطراف شما. این قابلیت می‌تواند کمک شایانی به شما بکند ولی من تا این قابلیت را تست نکنم نمی‌توانم در مورد آن قضاوت کنم.

هنوز هم عکسبرداری یکی از نقاط تمرکز اصلی هوآوی به شمار می‌رود، ولی با عرضه‌ی گوشی‌های P30 و هوآوی P30 Pro مشخص شد که هواوی در حال روی آوردن به سوی فیلمبرداری است. این کمپانی در آخرین محصول خود، از ترکیبی از تثبیت‌کننده‌های نوری و AI استفاده می‌کند تا بتواند افکت‌های لرزشی را کاهش دهد. شما می‌توانید در زمان تصویربرداری از زوم هیبریدی ۱۰ برابری نیز استفاده کنید. زمانی که من تلاش کردم تا از یک پنجره‌ی در فاصله‌ای دور فیلمبرداری کنم، در پایین تصویر پارازیت عجیبی قابل مشاهده بود، در حالیکه در زوم ۳ برابری این پارازیت چندان مشهود نبود.

گوشی هوآوی P30 Pro : شکوه گوشی های نسل جدید

 

گوشی هوآوی P30 Pro یک دوربین پنجم نیز دارد و آن دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی است. این دوربین برای سلفی به نظر زیاد می‌آید، ولی تصاویر گرفته شده با این دوربین برای من بسیار خوشایند بودند. هواوی الگوریتم‌های GDR و AI را با یکدیگر ترکیب کرده تا بتواند جزییات صورت را به خوبی نشان دهد.

دوربین سلفی بر روی یک بریدگی بسیار کوچک در بالای لبه‌ی صفحه نمایش قرار دارد و این بریدگی بسیار کوچکتر از بریدگی گوشی‌هایی مانند P20 Pro, Galaxy S10+, iPhone XS MAX و Pixel 3 XL است. اگر بخواهیم منصف‌تر باشیم، سامسونگ در محصولات برتر خود، بریدگی را بسیار کوچک کرده و به کنار گوشی برده‌ است، بنابراین نادیده گرفتن آن راحت‌تر است، ولی با این حال نادیده‌گرفتن بریدگی گوشی هواویP30 Pro نیز کار آسانی است.

بقیه‌‌ی پانل منحنی OLED 47/6 اینچی گوشی هواویP30 Pro کاملا شفاف و زنده است و کناره‌های منحنی شکل آن باعث شده تا این گوشی با کلاس‌تر از گوشی‌های قبلی این کمپانی به نظر برسد. گوشی P30 عادی یک صفحه نمایش ۱/۶ اینچی داشت. هر دو گوشی P30 و گوشی هوآوی P30 Pro از رزولوشن ۱۰۸۰×۲۳۴۰  برخوردار هستند که همین باعث شده تا بتوان تصاویر بزرگتر با کیفیت پیکسل بهتری ثبت کرد.

گوشی هواویP30 Pro ./

در زیر صفحه‌ی این گوشی یک تکنولوژی جذاب قرار دارد، اگرچه من  نتوانستم آن را تست کنم زیرا کمپانی تنها توضیح مختصری در رابطه با آن ارائه کرده بود. هم‌چنین  گوشی هوآوی P30 Pro یک ویژگی اسپیکری جدید نیز دارد که صدا را از طریق صفحه به شما انتقال می‌دهد و صدا را از طریق لرزش یا ویبره به کاربر منتقل می‌کند. ولی چرا؟ خب باید به این معنا باشد که هیچ فرد دیگری نمی‌تواند تماس‌های شما را بشنود. هم‌چنین، یکی از ایجادکننده‌های پارازیت بر روی صفحه را نیز حذف می‌کند.

هم‌چنین هواوی از یک سنسور اثر انگشت بر روی صفحه‌ی گوشی‌های P30 استفاده می‌کند، همانند سنسوری که در گوشی Mate 20  استفاده شده بود. به جای قرار دادن یک سنسور اثرانگشت فراصوت مانند کاری که سامسونگ در گوشی Galaxy S10 انجام داد، هواوی هنوز هم از یک اسکنر نوری استفاده می‌کند که از امنیت کمتری برخوردار است. زیرا تنها تصویر اثرانگشت شما را اسکن می‌کند، به جای اینکه برآمدگی‌های روی پوست شما را شناسایی کند. با این حال ویژگی‌های روی صفحه‌ی هواوی برای من بسیار خوب بودند و در عرض کمتر از یک ثانیه بعد از لمس صفحه توانستم وارد گوشی شوم.

چیپ Kirin 980 همراه با رم ۶ گیگابایتی این محصول ترکیب بسیار خوبی است، ولی هواوی در عین حال تلاش کرده است تا نرم‌افزار EMUI 9.1 خود را بر روی Android 9 Pie بهبود ببخشد. کمپانی مدعی است که نرم‌افزار خود را ارتقا داده است به طوری که در حال حاضر هر نرم‌افزار کاربردی در این گوشی ۵۲ درصد سریع‌تر از قبل کار می‌کند. همچنین زمان پاسخگویی لمسی این گوشی هم‌اکنون ۶۹ درصد سریع‌تر است.

این به روزرسانی‌ها در حین باز کردن نرم‌افزارهای کاربردی یکی پس از دیگری خود را نشان دادند و من از تنظیمات به نقشه‌ی گوگل و بعد به کروم رفتم. گوشی هوآوی P30 Pro برای من یک گوشی خیلی جذاب بود. زمانی که درگوگل مپ بر روی شهرها زوم می‌کردم،ساختمان‌ها به سرعت نمایان می‌شدند. هنوز هم باید بگویم که گوشی هوآوی P30 Pro که من داشتم خیلی جدید بود و هنوز هم امیدوارم که در گذر زمان عملکرد این گوشی بهتر نیز بشود.

گوشی هواویP30 Pro ./'

هم‌چنین هوآوی قابلیت‌های نرم‌افزاری خاصی را بر روی گوشی‌های P30 قرار داده است. اگر یک ماشین آئودی داشته باشید، می‌توانید از این گوشی به عنوان کلید دیجیتال آئودی استفاده کنید. برای افرادی که زیاد به باشگاه می‌روند، می‌توانند اطلاعات خود را به طور مستقیم از تردمیل به نرم‌افزار سلامتی هواوی انتقال دهند و هم‌چنین آن‌هایی که لپ تاپ هواوی دارند می‌توانند به سرعت فایل‌های خود را از گوشی به لپ‌تاپ و بالعکس بفرستند با استفاده از سرویس OneHop صفحات دفتر خود را ثبت کنند. همه‌‌ی این قابلیت‌ها بسیار مفید هستند، اگرچه تقاضا برای آن‌ها محدود است.

تامین کننده انرژی گوشی هوآوی P30 Pro یک باتری ۴۲۰۰ mAh ( در مقایسه با باتری ۳۶۵۰ mAh بر روی گوشی P30) است. هواوی مدعی است که حتی در زمان مصرف بسیار زیاد هم این باتری می تواند بیشتر از ۲۴ ساعت دوام بیاورد.به علاوه، با تکنولوژی سوپر شارژ جدید این کمپانی، می‌توانید گوشی گوشی هوآوی P30 Pro را تا بیش از ۷۰ درصد در مدت زمان ۳۰ دقیقه شارژ نمایید.

در پایان، تمامی این قابلیت‌ها در یک قاب بسیار زیبا قرار دارند. سری P هواوی با رنگ جذاب و منحصر بفرد خود شناخته شده‌اند. P30 ها نیز تنوع زیادی دارند. قاب Aurora به رنگ سفید-بنفش، قاب سبز-بنفش که به آن کریستال در حال تنفس گفته می‌شود، یک رنگ سفید-زرد-صورتی که به آن سفید مرواریدی می‌گویند و یک قاب نارنجی-قرمز که به آن طلوع کهربایی می‌گوند و در نهایت یک مشکی ساده برای آن‌هایی که کمتر به دنبال ماجراجویی هستند.

گوشی‌های P30 و گوشی هوآوی P30 Pro قابلیت‌های زیادی دارند. این گوشی‌ها قدرتمند و جذاب بوده و دوربین‌های خوبی دارند و قابلیت‌های آن‌ها هم منحصربفرد است. در انگلستان، حداقل، قیمت گوشی هواویP30 Pro در حدود ۸۹۹ پوند برای مدل ۱۲۸ گیگابایتی آن است یا ۱۰۹۹پوند برای مدل ۵۱۲ گیگابایتی، در حالیکه قیمت گوشی P30 در آغاز فروش در حدود ۶۹۹ پوند بود.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

۶ نکته برای انتخاب یک گوشی با دوربین خوب

محمد امین نعمتی

بهترین گوشی های تاشو ۲۰۲۰: با آینده آشنا شوید

محمد امین نعمتی

۱۲ بازی آفلاین برتر ۲۰۲۰ برای آیفون

محمد آقاپور

سنسورهای هوش مصنوعی سونی چگونه آینده دوربین های موبایل را تغییر خواهند داد؟

محمد آقاپور

سامسونگ گلکسی A21s چه مشخصاتی دارد؟

محمد آقاپور

از آیفون ۱۲ چه انتظاراتی داریم؟

محمد آقاپور

۱ دیدگاه

گوشی P30 هوآوی با دو رنگ جدید عرضه می‎شود - روکیدا پنجشنبه , ۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷ at ۱۱:۱۷

[…] رنگ‎های جدیدی را به نمایش خواهد گذاشت. هنوز مشخص نیست گوشی P30 Pro نیز به این رنگ‎های جدید عرضه خواهد شد یا […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟