استراتژی کسب و کار پیشنهاد سردبیر

هوش هیجانی چیست؟ چطور از هوش هیجانی در کسب و کار پول دربیاوریم؟

هوش هیجانی در رهبری کسب و کار

 

وقتی در مورد یک “رهبر خوب” فکر می کنید، چه چیزی به ذهنتان می رسد؟

احتمالا فردی را تصور می کنید که به هیچ عنوان اجازه نمی دهد رفتارش خارج از کنترل شود، این در حالی است که برای او هیچ اهمیتی ندارد که با چه مشکلی رو به رو است. یا اینکه فردی را تصور می کنید که کاملا قابل اعتماد است، حرف گروه خود را گوش می دهد، به راحتی می توان با او صحبت کرد، و همیشه مراقب است و تصمیمات آگاهانه ای می گیرد.

این ها ویژگی های فردی با درجه بالای هوش هیجانی می باشند.

در این مطلب، ما نگاهی به اهمیت هوش هیجانی برای رهبران، می اندازیم و راهکارهایی برای بهبود هوش هیجانی خود به عنوان یک رهبر، ارائه می دهیم.

هوش هیجانی چیست؟ چطور از هوش هیجانی در کسب و کار پول دربیاوریم؟
Rear view of female student sitting in the class and raising hand up to ask question during lecture. High school student raises hand and asks lecturer a question.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی (EI)، توانایی برای درک و مدیریت احساسات است. افرادی با درجه بالای هوش هیجانی، می دانند که چه حسی دارند، حس آنها به چه معنا است، و چگونه این احساسات می توانند بر روی دیگر افراد تاثیر بگذارند.

برای رهبران، داشتن هوش هیجانی به منظور دستیابی به موفقیت، بسیار ضروری است. چه کسی موفق تر است؟ رهبری که وقتی زیر فشار و استرس است بر سر گروه خود داد می کشد یا رهبری که خود را کنترل می کند و به آرامی وضعیت را ارزیابی می کند؟

با توجه به گفته های  Daniel Goleman، روانشناس آمریکایی، هوش هیجانی، ۵ عنصر اصلی دارد:

۱ – خودآگاهی
۲ – خود نظمی
۳ – انگیزه
۴ – یکدلی
۵ – مهارت های اجتماعی

چطور باهوش باشیم؟ 7 ایده عالی برای هوشمندتر شدن

هوش هیجانی در رهبری

 

۱ – خود آگاهی

اگر خودآگاه باشید، همیشه متوجه هستید که چه حسی دارید و می دانید حس و رفتارهای شما می تواند چه تاثیری بر روی اطرافیانتان بگذارد. خود آگاه بودن در رهبری به این معناست که تصویری واضح از نقاط قوت و ضعف خود دارید و باید با تواضح و فروتنی رفتار کنید.

حتما بخوانید:
اولین قلب چاپ سه بعدی جهان ساخته شد!

پس برای بهبود خود آگاهی باید چه کنید؟

 • وقایع روزانه و تفکرات خود را بنویسید. این کار باعث بهبود خود آگاهی می شود.
 • آرام باشید. با عصبانیت و دیگر حس های سخت گیرانه و خشونت آمیز کاری انجام ندهید. به یاد داشته باشید، شما همیشه می توانید نوع رفتار خود را انتخاب کنید، بدون توجه به آن که در چه وضعیتی هستید.

۲ – خود نظمی

رهبرانی که به خودشان نظم و ترتیب می دهند، به ندرت به دیگران پرخاش می کنند یا تصمیم های احساسی می گیرند. خود نظمی باعث می شود فرد خود را کنترل کند.

این عنصر هوش هیجانی، همچنین انعطاف پذیری رهبر و تعهد به پاسخگویی را شامل می شود.

چگونه کارکنانی استخدام کنیم که هوش هیجانی بالایی دارند

چگونه می توانید توانایی خود نظمی را بهبود ببخشید؟

 • دانستن ارزش خود. آیا می دانید ارزش ها برای شما بسیار مهم می باشند؟ اگر می دانید که چه چیزی بیشتر برای شما مهم است، پس احتمالا وقتی با یک تصمیم حیاتی رو به رو می شوید، دو بار فکر نمی کنید و بهترین انتخاب را انجام می دهید.
 • پاسخگو باشید. اگر کسی کار اشتباهی انجام می دهد و او را سرزنش می کنید، دیگر این کار را نکنید. خود را متعهد کنید تا با مشکلات، هرچه که هستند، رو به رو شوید.
 • تمرین کنید آرام باشید. وقتی وارد چنین وضعیت های چالشی شدید، مراقب باشید که چگونه رفتار می کنید. آیا نگرانی خود را با داد زدن بر سر دیگری، نشان می دهید؟ برای آرام شدن، نفس عمیق بکشید و آن را مدام تمرین کنید. همچنین می توانید تمامی حرف های منفی که می خواستید به زبان بیاورید را بر روی کاغذ بنویسید، سپس آن را پاره کنید و دور بیندازید. توضیح دادن در مورد این حالات و حس ها بر روی کاغذ خیلی بهتر از داد زدن بر سر تیم می باشد.

۳ – انگیزه

رهبران باانگیزه همواره کار می کنند تا به اهداف خود برسند.

حتما بخوانید:
5 فناوری مهم و جدید در سال 2018

چگونه انگیزه را در خود بهبود ببخشید؟

 • با خود بگویید چرا این کار را انجام می دهید. همیشه دلیلی که عاشق کار خود بوده ایم را به آسانی از یاد می بریم. پس زمانی را صرف کنید تا به یاد بیاورید چرا خواهان این کار را بودید.
 • بدانید که در چه جایگاهی هستید. ببینید در این نقش رهبری چقدر انگیزه دارید.
 • امیدوار باشید. رهبران باانگیزه معمولا خوش بین هستند و به مشکلات اهمیت نمی دهند. برای این که این گونه باشید باید بسیار تمرین کنید، نتیجه به دست آمده به این تمرین ها می ارزد.
 • هر وقت که به چالش یا مشکلی برخورد کردید، سعی کنید حداقل یک چیز خوب، حتی کوچک، در مورد این وضعیت پیدا کنید. همیشه یک چیز مثبت در هر وضعیتی وجود دارد.
 • هوش هیجانی در رهبری کسب و کار

۴ – یکدلی

یکدلی برای رهبران به منظور مدیریت یک تیم موفق یا یک سازمان، بسیار حیاتی می باشد. رهبرانی که دارای یکدلی هستند، می توانند خود را در موقعیت افراد دیگر قرار دهند. چنین رهبرانی، می توانند تیم خود را به سمت پیشرفت سوق دهند، افرادی که به بی عدالتی رفتار می کنند را به چالش بکشند، بازخوردهای سازنده می دهند، و به حرف افراد گوش می دهند.

چگونه می توانید یکدلی را در خود بهبود ببخشید؟

 • خود را در موقعیت فرد دیگری قرار دهید.
 • به زبان بدن توجه کنید. احتمالا وقتی با کسی حرف می زنید، دست های خود را تکان می دهید، پاهای خود را به عقب و جلو می برید، یا لب خود را می گزید. این زبان بدن به دیگران می فهماند که شما چه احساسی دارید. یادگیری در مورد زبان بدن برای رهبری بسیار مفید است. چون بهتر متوجه می شوند که افراد دیگر چه احساسی دارند.
 • پاسخگوی احساسات باشید. شما از همکار خود می خواهید که تا دیر وقت کار کند، او قبول می کند، ولی در لحن صدای او نارضایتی می بینید. به احساس او جواب بدهید. به او بگویید که کار کردن بیشتر او چقدر برای شما باارزش است. اگر ممکن بود برای این کار او، پاداشی در نظر بگیرید.
حتما بخوانید:
تنها در چند دقیقه مشکل کسب و کار خود را به کمک هوش مصنوعی کل کنید

۵ – مهارت های اجتماعی

رهبرانی که در این عنصر از هوش هیجانی خوب هستند، ارتباط عمومی بسیار خوبی دارند. آنها تحمل شنیدن خبرهای بد را دارند و تیم خود را به خوبی حمایت می کنند و از این که در مرحله جدید یا پروژه جدیدی قرار بگیرند، خوشحال و هیجان زده می شوند.

چنین رهبرانی می توانند تغییرات را به خوبی مدیریت کنند و مشکلات به وجود آمده را حل کنند. آنها به سختی راضی به رها کردن کار می شوند، عقب نشینی نمی کنند و کار را فقط به افراد دیگر نمی سپارند.

چگونه مهارت های اجتماعی را در خود بهبود ببخشید؟

 • حل کردن مشکلات و اختلاف های بوجود آمده، را یاد بگیرید. رهبران باید بدانند چگونه اختلاف های بوجود آمده بین اعضای تیم خود، مشتری ها و فروشندگان را حل کنند.
 • مهارت های ارتباطی خود را بهبود ببخشید.
 • یاد یگیرید چگونه دیگران را تحسین کنید.

مطالب مرتبط

کارآفرینی: پنج ویژگی برتر برای موفقیت در کارآفرینی که در ارتش دیده میشود

مهرناز شهریاری

جایگزین‌های پلاستیک در کسب و کار، چالش یا فرصت؟

سه راه برای تبدیل شدن به یک رهبر فوق العاده در کسب و کار!

کیوان

سفر کردن پیش از شروع زندگی استارتاپی، در موفقیت تاثیرگذار است

hanimn

ارزش بازاریابی شما چقدر است؟

فاطمه غفاری

۵ نشانه که می گویند کسب و کار کوچک شما منسوخ شده است

۴ قدم تا ایجاد تجربه‌ای بی‌نظیر برای مشتریان

فاطمه غفاری

چگونه استراتژی محتوای حرفه ای بنویسیم؟

مهرناز شهریاری

۷ سؤال مهم قبل از راه اندازی کسب و کار خدمات محور + استراتژی بازاریابی

مهرناز شهریاری

داستان کسب و کار: چرا به موفقیت نرسیدیم و برنامه ریزی جواب نداد؟

عباس رهامی

۵ مزیتی که فضای کاری مشترک برای استارتاپ شما دارد

مهرناز شهریاری

هوش مصنوعی می‎تواند به معلم‎ها برای تدریس بهتر کمک کند

شرکت ولوو استارتاپ “ماشین‌پرنده” را خرید!

hanimn

۹ نکته برای بازاریابی موفق در تجارت الکترونیک

مهرناز شهریاری

۱۰ تکنیک مؤثر برای داشتن یک زندگی شاد و فوق‌العاده لذت‌بخش

کیوان

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

۴ ترفند فوق‌العاده کارآمد برای استخدام بهترین کارمندان و نیروی کار

نگین ابراهیمی

کسب و کاری ایجاد کنید که حامی تغییر باشد!

مهرناز شهریاری

۱ دیدگاه

کارآفرین های بزرگ جهان از تجربه‌ها می‌گویند: 8 اشتباه معمول و فاجعه بار کارآفرین ها - روکیدا جمعه , ۱۴ تیر ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۴

[…] به گفته ایوان، “من یک بازیکن خوب را در اختیار گرفتم و به او کمک کردم تا عالی باشد.” شرط می‌بندم که شما کارآفرین خوبی هستید. اگر نبودید اکنون برای بهتر شدن امور دست به مطالعه این مقاله نمی‌زدید. اجازه ندهید مرتکب این اشتباه شوید – فکر نکنید به تنهایی به اندازه کافی کارآفرین خوبی هستید. برای عالی بودن به کمک نیاز دارید درست همانطور که هر ستاره‌ای نیز نیازمند کمک است. روی رشد و آموزش خودتان سرمایه گذاری کنید. […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟