روکیدا
دانش و فناوری نرم افزار و اپلیکیشن

تلگرام حذف پیام در گفتگوهای خصوصی توسط کاربران را امکان‌پذیر کرد

تلگرام حذف پیام در گفتگوهای خصوصی توسط کاربران را امکان‌پذیر کرد

پیام‌رسان تلگرام در تازه‌ترین به‌روزرسانی خود امکان حذف پیام‌های ارسال شده را در هر دو طرف گفتگوهای خصوصی فراهم آورده است. این خصوصیت تازه طرفداران و مخالفان خود را دارد.

امکان حذف پیام در گفتگوهای خصوصی تلگرام

قابلیت حذف پیام‌هایی که هنوز به دست مخاطب نرسیده‌اند، امکانی است که برخی پیام‌رسان‌های دیگر نیز آن را پیش از این داشته‌اند. علاوه بر این، تلگرام امکان حذف پیام‌های تازه ارسال شده را نیز فراهم آورده بود. با این حال، ویژگی جدید تلگرام فراتر از امکان کنترل چیزی است که ارسال می‌کنید.

با به‌روزرسانی جدید تلگرام شما قادر خواهید بود هر پیامی که در تاریخچه گفتگوی خصوصی شما است را برای هر دو طرف گفتگو حذف کنید. این که شما ارسال کننده یا دریافت کننده پیام باشید، در این‌جا اهمیتی ندارد. همچنین، زمانی که از ارسال پیام می‌گذرد نیز مهم نیست. به این ترتیب، حتی می‌توانید کل پیام‌های تبادل شده در یک گفتگوی خصوصی تلگرام را به راحتی برای هر دو طرف پاک کنید.

اقدام تلگرام در فراهم آوردن این امکان را می‌توان عملی متهورانه به شمار آورد، هر چند که به‌روز کردن خدمات و انجام اقدامات نوآورانه، یکی از الزامات هر شرکت پیشرویی است. “پاول دورف”، بنیانگذار تلگرام در کانال عمومی خود اعلام کرد که احتمال سوءاستفاده از پیام‌های قدیمی وجود دارد. او معتقد است که یک بخش از پیام‌های شما ممکن است برای سال‌ها باعث آسیب به شما شود.

به نظر می‌رسد دورف و تیمش معتقدند به جای این که به مخاطب خود اعتماد کنید، بهتر است کنترل کامل بر روی تاریخچه پیام‌های خصوصی خود داشته باشید.

تلگرام حذف پیام در گفتگوهای خصوصی توسط کاربران را امکان‌پذیر کرد

حذف پیام در تلگرام؛ زشت یا زیبا؟

کارشناسان هشدار می‌دهند که این امکان جدید تلگرام به همان اندازه که می‌تواند مفید واقع شود، ممکن است مشکل‌ساز نیز باشد. مفید بودن این امکان در زمانی است که می‌خواهید از یک انتقام‌گیری شخصی یا وقایعی مشابه آن جلوگیری کنید. در عین حال، یک کاربر می‌تواند پیام‌هایی را برای ایجاد یک نسخه غیرواقعی از گفتگوی خصوصی یا از بین بردن شواهد مجرمانه حذف کند. برای این کار هیچ رضایتی از سوی طرف مقابل نیاز نیست. بنابراین، کسانی می‌توانند از همین امکان برای فعالیت‌های کلاهبرداری سوءاستفاده کنند.

دورف نیز اعلام کرده است که تیم این پیام‌رسان از پتانسیل سوءاستفاده از این امکان آگاهی کامل دارد. با این حال، آن‌ها معتقدند که مزایای چنین امکانی بسیار بیشتر از مضرات آن است. با این توضیحات باید منتظر بمانیم تا در عمل از درستی این نظر مطمئن شویم.

پی‌نوشت: با فیلتر شدن تلگرام در ایران و اضافه شدن این امکان جدید، به نظر می‌رسد که ارائه گفتگوهای خصوصی در این پیام‌رسان برای محاکم قضایی هیچ سندیتی نخواهد داشت. بنابراین، افرادی که در این محیط اقدام به فعالیت‌های اقتصادی می‌کنند، باید به فکر تدابیر ویژه‌ای باشند.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

معرفی بهترین فضای ابری اندروید ۲۰۲۰: رقابت بین ۱۹ نامزد نهایی

محمد امین نعمتی

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

معرفی بهترین برنامه ریکاوری هارد ۲۰۲۰: انتخاب از بین نامزد ۱۵ برتر

محمد امین نعمتی

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

معرفی بهترین آنتی ویروس برای آیفون ۲۰۲۰: انتخاب از بین ۷ نامزد برتر

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟