استراتژی کسب و کار پیشنهاد سردبیر

بازاریابی بر پایه ی موبایل

بازاریابی موبایل به تبلیغات یک شرکت (کسب و کار) در وب سایت ها، مارکت ها و در حوزه ی موبایل گفته میشود.
این یک تکنیک بازاریابی پیچیده است که به طور کلی مزیت های گرایش به موبایل را افزایش میدهد. این کار با استفاده از طراحی، هدف گیری و تبلیغات برای میلیون ها شخص خاص که روزانه از گوشی های خود استفاده میکنند انجام خواهد شد.

چرا به یک استراتژی بازار یابی موبایل احتیاج داریم؟
وقتی که به مصرف داده های دیجیتال توجه میکنیم، میبینیم که استفاده از موبایل حتی از سیستم های خانگی نیز پیشی گرفته است. در حقیقت، داده های موبایل ۵۱ درصد از کل داده های اینترنت را به خود اختصاص داده اند.
این تمایل بدون هیچ تعجبی از آنجا نشأت میگیرد که اتخاذ دستگاه های دیجیتال به فراگیری دنیای تکنولوژی ادامه خواهد داد. با توجه به ۲۱۶ میلیون نفر دارنده ی گوشی های تلفن در ایالات متحده یک استراتژی بازاریابی موفق موبایل برای آینده ی هر کسب و کاری ضروری است.
فرقی ندارد که شما یک استارت آپ نوپا هستید یا یک تجارت پا برجا؛ این نکته که به خوبی بدانید بازاریابی موبایل چیست و شما چگونه باید آن را با تجارت خود ادغام کنید امری ضروری است.
بهبود تدابیر بازاریابی موبایل


۱ – طراحی مناسب یکی از ضروریات است
طراحی و طرح بندی وبسایت موارد بسیار مهمی برای هر بازاریابی موبایل می باشند. صفحه ای که برای دسکتاپ (نسخه ی وب سایت برای کامپیوتر های خانگی) طراحی شده، هنگامی که با گوشی باز شود تفاوت زیادی با نسخه ی اصلی خواهد داشت. بیشتر سایت هایی که برای کامپیوتر های شخصی طراحی شده اند، برای اینکه جلوه ی خوبی داشته باشند، ویژگی های زیادی مثل متن ها ، آیکن ها و عکس های بسیار هستند.
پس وقتی که کسی قصد دارد تا با گوشی خود این صفحه را باز کند، این محرک های بصری باعث سنگینی و شلوغی صفحه و در نهایت خروج کاربر از صفحه ی ناخوانا و گیج کننده ی شما میشوند.
با توجه به گزارشهایی که Mobithinking منتشر کرده، ۲۵ درصد از کاربران اینترنتی در ایالات متحده فقط از گوشی خود برای وب گردی استفاده میکنند( یعنی که آنها به ندرت از یک رایانه ی شخصی برای باز کردن صفحه های وب استفاده میکنند). به علاوه ۷۵ درصد دیگر نیز بیشتر اوقات از گوشی های خود برای جستجوی وب استفاده میکند.
این گرایش رو به رشد به سمت استفاده از تلفن های همراه است که باعث شده بسیاری از تجارت ها توسعه ی وب سایت برای گوشی ها را در اولویت اول قرار دهند. سایتی که برای بررسی توسط تلفن های همراه ساخته میشود باید محیطی خلوت، نوشته های بسیار کم، عکس های زیاد و ساده ( مثل دکمه ی دانلود و . . . ) داشته باشد. این نوع طراحی تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت و همچنین باعث میشود به کاربران موبایل کمک کند چیزی را که میخواهند به راحتی در سایت پیدا کنند که این یک تجربه ی مثبت برای تجارت شما خواهد بود. در آزمایشگاه های Enola ما به این نتیجه رسیده ایم که، برای اینکه مردم بازدید کننده ی سایت شما باقی بمانند، قرار دادن نسخه ی موبایل سایت در اولویت اول، امری ضروری است. هماهنگ کننده ی بازاریابی ما، الکساندرا بوهیگین، این موضوع را در یکی از گفتگوهایش تصریح کرد :
استفاده ی موبایل رشد چشمگیری دارد؛ این یعنی این که کسب و کار ها احتیاج دارند که توسعه ها و به روز رسانی های خود در رابطه با موبایلی کردن برنامه ها و وبسایت هایشان را در اولویت قرار دهند.
این کاری است که باید انجام شود تا بتوانند کسب و کار خود را به شکلی بهتر روی صفحه های موبایل نمایش دهند. در غیر این صورت شرکت با ریسک بزرگ از دست دادن حجم عظیمی از ترافیک خود رو به روست.
بنابراین، کسب و کار ها با تاکید بر توسعه ی نسخه ی موبایل، میتوانند مطمئن باشند که سایت آن ها از طرف هزاران مشتری مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

حتما بخوانید:
۶ درس از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین - قسمت دوم و پایانی


۲ – تبلیغات و حراج ها را جدی بگیرید
در طول کریسمس و تعطیلات سال ۲۰۱۵، شرکت Target گزارش کرد که ۶۰ درصد از مشتری های آنلاینشان از گوشی های موبایل استفاده کردند. واضح است که کسب و کار ها فرصت بزرگی برای کسب سرمایه از طریق جمعیتی که از گوشی خود برای بازدید از سایت استفاده میکنند خواهند داشت.
به هر حال هر کسب و کاری زمان محدودی برای جلب توجه این نوع مشتری ها دارد. بررسی های اخیر نشان داده که ۲۹ درصد از بازدید کنندگان به محض اینکه ببینند چیزی که دنبال آن نیستند در سایت وجود ندارد، از سایت دیگری استفاده خواهند کرد. هنگامی که از بازاریابی موبایل استفاده میکنید هر ثانیه ارزشمند است. به خصوص در نسل باهوش فعلی که سریعا علاقه ی خود را از دست میدهند.
یک راهی که کمک میکند تا از این زمان کوتاه به خوبی استفاده کنیم این است که حراج ها و تبلیغات را جایی قرار دهیم تا اولین چیزی باشد که استفاده کنندگان موبایل آن را میبینند. با این پیشنهادات، شانس شما برای جلب توجه این مصرف کنندگان بیشتر خواهد شد.
گاهی اوقات، هنگامی که یک مصرف کننده سراغ گوشی خود میرود، جواب سوال خود را در یک لحظه ی کوتاه میخواهد. این که بتوانیم این مصرف کننده را در این لحظه جذب کنیم و همچنین یک پیشنهاد خوب به او بدهیم باعث میشود که یکی از مشتری های ثابت شما شود.


۳ – از پوش ناتیفیکیشن ها استفاده کنید
پوش ناتیفیکیشن ها عناصر حیاتی در هر بازاریابی موبایل هستند. با توجه به گزارشات Localytics ، پوش ناتیفیکیشن ها استفاده از برنامه ها را تا ۸۸ درصد بالا میبرند. ۵۰ درصد از کاربران نیز این روش را انتخاب میکنند و از نظر آن ها بسیار کمک کننده است.
پوش ناتیفیکیشن ها نه تنها ترافیک موبایل برای کسب و کار شما را بیشتر میکنند بلکه یکی از بهترین راه هاست تا توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کنید. کلید تاثیرگذاری یک اطلاعیه ی خوب این است که در خلاقانه ترین حالت استفاده شوند تا مصرف کنندگان را به خود جلب کند نه اینکه باعث آزار آن ها شود.
برند ها و شرکت های بزرگ در حال بیشتر کردن روابط اجتماعی خود با مشتری هایشان توسط اثرات متقابل آن ها با گوشی های موبایل هستند. و این یعنی که هیچ موردی ندارد تا کمی غیر جدی و یا حتی شوخ باشید؛ این کار کمک میکند تا به مشتری های خود نشان دهید که کسب و کار شما دوست دارد که با مشتری ها ارتباط برقرار کند.
پوش ناتیفیکیشن ترفند بسیار خوبی است برای اینکه در این گرایش بازاریابی که اکثر شرکت ها به سمت آن تمایل پیدا کرده اند شرکت کنیم. وقتی که پوش ناتیفیکیش ها به قدر کافی خلاقانه، جالب، و بامزه باشند باعث ایجاد رابطه بین مشتری ها و کسب و کار ها خواهد شد موفقیتی برای تلاش شما به حساب خواهد آمد.

حتما بخوانید:
نگاهی به خودروی جذاب مرسدس بنز AMG S63 Cabriolet مدل 2018


۴ – از تعیین محدوده های جغرافیایی نیز استفاده کنید
جئو فنسینگ (تعیین محدوده های جغرافیایی) یک استراتژی بازاریابی بر اساس مکان مشتری ها است که به کسب و کار ها اجازه میدهد تا به مشتری های خود در محدوده های خاص جغرافیایی اطلاعیه ارسال کنند. با به کار گیری این استراتژی، کسب و کار ها میتوانند با مشتری هایی که به مغازه هایشان نزدیک اند و یا اینکه در یک محدوده که مرتبط با زمینه ی کاری آن هاست مستقیما در تماس باشند؛ برای مثال تجارتی که در زمینه ی عروسی فعالیت میکند میتواند جئوفنسینگ را در نزدیکی سالن های عروسی اجرا کند.
این استراتژی موقعی قویتر است که با پوش ناتیفیکیشن ترکیب شود؛ چرا که مشتری هایی که در نزدیکی شما هستند یک پیشنهاد مخصوص را روی گوشی خود دریافت خواهند کرد. در اصل به اندازه ی کافی آنها را اغوا خواهد کرد که به مغازه ی شما سری بزنند.
جئوفنسینگ مزیت های دیگری هم دارد. داده های جمع آوری شده توسط این روش میتواند یک بینش تحلیلی را برای شما فراهم آورد که به شما برای تلاش های بازاریابی آینده جهت میدهد.
جئو فنسینگ از نظر اقتصادی نیز برای شما کارآمد است. زیرا کسب و کار شما میتواند کانال بازاریابی خود را مستقیما به مشتری ها متصل کند بدون اینکه نیاز باشد تا برای این مورد هزینه ای را پرداخت کنید. اخیرا مشتری ها نیز این روش را پسندیده اند؛ چرا که بررسی های اخیر نشان داده که ۷۰ درصد از مشتری ها فکر میکنند که این روش ارزشمند است.


۵ – مصرف کننده های خود را بشناسید
بهبود بازاریابی موبایل شما نیاز دارد که شما رفتار مشتری های خود را بشناسید و از این شناخت نهایت استفاده را ببرید.
با توجه به گزارشات eMarketer ، گوشی های همراه ۳۰ درصد از ترافیک را به خود اختصاص میدهند که تا به حال فقط از ۱۱ درصد آن درآمد زایی شده است. این بررسی نشان میدهد که مشتری ها معمولا از گوشی های خود برای جستجو و بدست آوردن اطلاعات استفاده میکنند و هنوزه بیشتر خرید های خود را با کامپیوتر های خانگی یا تبلت انجام میدهند.
دانستن اینکه مشتری ها در سیستم عامل قبلی چگونه رفتار میکنند به شما اجازه میدهد تا تجربه های کاربری را به نفع خود تغییر دهید. برای مثال وقتی که میدانید که بیشتر مشتری های شما با گوشی فقط اطلاعات را بدست می آورند تا خرید را بعدا با یک سیستم عامل دیگر انجام دهند ، پس برای طراحی صفحه های گوشی باید بیشتر تمرکز خود را روی دسترسی آسانتر به اطلاعات بگذارید و توجه کمتری به گزینه های خرید کنید.

حتما بخوانید:
چرا برای موفقیت باید از اخبار، سیاست و شبکه های اجتماعی دوری کنیم؟


قدرت موبایل را درک کنید
یک بازاریابی موبایل موثر برای موفقیت در بازار آنلاین امروزه بسیار مورد نیاز است.
استفاده از موبایل تقریبا در بالاترین نقطه نسبت به بقیه ی سیستم عامل ها قرار خواهد گرفت. Global Web Index پیش بینی کرده است که این اتفاق در سال ۲۰۱۸ خواهد افتاد. داده های گوگل نیز نشان میدهد که هر فرد حدودا ۱۷۷ دقیقه در روز را به استفاده از تلفن همراه خود اختصاص میدهد.
موبایل یک وسیله ی قدرتمند برای بهره بردن در تجارت است به خصوص وقتی که در بازاریابی از آن استفاده شود. سن کسب و کار شما اصلا مهم نیست؛ هر شرکت به طور مداوم باید بازاریابی موبایل را برای به دست آوردن سرمایه از طریق مشتری هایی که از طریق موبایل جذب میشوند بهبود بخشد.

مطالب مرتبط

خبر خوش برای استارت آپ‌ها: تصویب ارائه تسهیلاتی به استارت آپ‌ها در ایران!

کیوان

کسب و کار خانگی پردرآمد خود را راه بیندازید و پولدار شوید

جواد کوهکن

مدیریت کسب و کار: ۱۰ راهکار برای افزایش بهره وری کاری

مهرناز شهریاری

چگونه یک نوجوان ۹ ساله، یک کسب و کار ۶۰۰ هزار دلاری پاپیون راه اندازی کرد؟

مهرناز شهریاری

چگونه از شکست استارتاپ جلوگیری کنید؟

مهرناز شهریاری

چگونه از مشکلات مالی و کمبود نقدینگی در استارتاپ جلوگیری کنیم؟

مهرناز شهریاری

۸ راهکار طلایی برای متمرکز ماندن بر روی کسب و کار

مهرناز شهریاری

چطور با مشتریان ارتباط خوبی برقرار کنیم؟!

مهرناز شهریاری

۸ اشتباهی که مؤسسان برای اولین بار در راه اندازی کسب و کار خود مرتکب می‌شوند!

نوید بیک زاده

مدیریت کسب و کار: ۶ راز مهم قبل از ورود به دنیای کسب و کار

مهرناز شهریاری

طرح کسب و کار استارتاپ خود را چگونه بنویسیم تا موفق شویم؟

مهرناز شهریاری

ده نکته که باید در استراتژی تولید محتوای خود در نظر بگیرید

مهرناز شهریاری

۵ اشتباهی که در هنگام را‌ه‌اندازی استارتاپ انجام دادم

hanimn

زمانی که کار کمتری داریم چه باید بکنیم؟ چطور بهترین استفاده را ببریم؟

عباس رهامی

درگیر نامگذاری محصول خود هستید؟ تجربه ما به شما کمک می‌کند

فاطمه غفاری

دو مدیر سابق توییتر شرکت مشاوره تاسیس کردند

کیوان

نکات کاربردی برای مهاجرت شغلی

مهرناز شهریاری

افزایش فروش با سه حقیقت شگفت انگیز درباره وفاداری مشتریان

فاطمه غفاری

۱ comment

۱۰چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده - روکیدا شنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۷ at ۱۱:۳۲

[…] روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم. با روند رو به رشد کاربرد گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های کاربردی، ویدئوی live در فضای اینترنت موفق شده […]

Reply

Leave a Comment