استراتژی کسب و کار پیشنهاد سردبیر

یازده نکته برای طرح ریزی یک استراتژی بلند مدت موفقیت‌آمیز

یازده نکته برای طرح ریزی یک استراتژی بلند مدت موفقیت‌آمیز

برنامه ریزی استراتژیک یک ابزار مدیریتی است که کار شما را به سمت عملکردی بهتر و موفقیت بلند مدت هدایت میکند.

همواره کارکردن بر اساس مسیری برنامه ریزی شده اقدامات شما را متمرکز میکند و تیم شما را در یک مسیر مشترک متحد میکند. همچنین در تصمیم گیری های سخت کمک های بزرگی برای شما فراهم میکند. یک برنامه ریزی استراتژیک مستلزم این است که اهداف خود را مشخص کنید.

در این مقاله ما به بررسی ۱۱ نکته ضروری در ایجاد یک برنامه ریزی استراتژیک می پردازیم. هر یک از این نکات برای خود یک قدم بسیار مهم در موفقیت تجارت شما خواهد بود.

۱-چشم انداز شرکت خود را مشخص کنید

شما باید قادر باشید تا چشم انداز شرکتتان را در حدود ۱۰۰ کلمه تعریف کنید. این اعلامیه را ایجاد کنید و در معرض نمایش کارمندان و مشتریان خود قرار دهید.

چشم انداز شرکت باید به سؤال های کلیدی که سکان هدایت کار شما را بر عهده دارند پاسخ دهند: به طور مثال شرکت شما به کدام سمت می رود؟ چه انتظاری از شرکت خود دارید؟ اگر پاسخ این سؤالات را در ذهن ندارید پس بنشینید و در مورد آن به خوبی فکر کنید. اگر هم پاسخ سؤالات را دارید، آن ها را روی کاغذ بنویسید!

۲-چشم انداز مربوط به شخص خودتان را تعریف کنید

چشم اندازی فردی شما به اندازه برنامه استراتژیک شرکتتان اهمیت دارد با این تفاوت که چشم نداز فردی را با سایرین با اشتراک نمی گذارید!

همسوسازی چشم اندازی فردی با چشم انداز شرکتتان یک هدف کلیدی در اهداف شخصی و حرفه ای است. مانند چشم انداز شرکت، چشم انداز فردی خود را نیز در ۱۰۰ کلمه روی کاغذ بنویسید.

۳-تجارت خود را بشناسید

یک آنالیز SWOT انجام دهید که شامل:

Strengths: نقاط قوت

Weaknesses: نقاط ضعف

Opportunities: فرصت ها

Threats: تهدیدات

می شود. این آنالیز به شما کمک خواهد کرد تا تجارت خود را بهتر بشناسید و با شناخت بهتر خواهید توانست پیشبینی های دقیقتری در خصوص نحوه رشد آن داشته باشید.

حتما بخوانید:
وقتی ایمیل دوباره خلق می شود!

۴-اهداف کوتاه مدت تعیین کنید

اهداف کوتاه مدت شامل کلیه دست یافته هایی است که شما میخواهید در مدت زمان ۳۶ ماه آینده به آنها برسید.

اهداف باید S.M.A.R.T باشند و این یعنی:

Specific: خاص

Measurable: قابل اندازه گیری

Actionable: قابل انجام

Reasonable: معقول

Timely: بجا

باشند.

۵-طرحی کلی از استراتژی ها داشته باشید

استراتژی ها قدم هایی هستند که شما را به اهداف کوتاه مدتتان می رسانند. اگر هدف کوتاه مدت شما ” ساخت یک محصول جدید یا خدمتی جدید” باشد، استراتژی ها به صورت زیر میتوانند باشند:

تحقیق در خصوص خدمات یا محصولات رقبا

دسترسی و ارتباط با واسطه ها و تأمین کنندگان

تنظیم یک نقشه توسعه

طرحی کلی برای فروش و بازاریابی محصول یا خدمت جدید

۶-تهیه یک طرح اقدام

طرح اقدام یا طرح عمل یک قسمت بسیار ضروری در برنامه ریزی تجارت و فرآیند تعیین استراتژی های شرکت است. یک طرح اقدام سندی است که باید به راحتی بتوانید آن را تغییر داده و به روز رسانی کنید و در عین حال مخصوص کاری باشد که شرکت شما انجام میدهد. وقتی که به آن عمل میکنید چه افرادی مسئول خواهند بود؟ چه منابعی مورد نیاز است؟ و عمل به چه صورتی ارزیابی و اندازه گیری خواهد شد؟

۷-ایجاد ارتباطات استراتژیک

تیم خود را همسو کنید، شما باید به گونه ای استراتژیک در ارتباط باشید. ارتباطات و مکالمات را متمرکز کرده و از جلسات بیش از حد خودداری کنید. هر ارتباطی باید در مسیر یک هدف مشخص باشد.

کلمات چطور؟ چگونه؟ کجا؟ چه زمان؟ و از همه مهمتر چرا؟ را هر بار که دستور العمل، پاسخ یا به روز رسانی به کارکنان میدهید شامل حرف هایتان کنید تا به طور کامل توجیه شوند.

۸-مرور و تغییر به صورت منظم

به صورت منظم و مستمر فرآیند را کنترل کنید تا مطمئن شوید به سمت اهداف تعیین شده میروید. مروری هفتگی بر روی اهداف، استراتژی ها و طرح های اقدامی به شما کمک خواهد کرد تا در صورت نیاز به تغییر به موقع اقدام کنید پس زمانی را در تقویم برای این کار تعیین کنید.

حتما بخوانید:
چگونه خودتان را اخراج کنید تا به موفقیت برسید؟!

۹-خود را مسئول بدانید

داشتن مشاور کاری یا راهنما در این مسیر بسیار سودمند خواهد بود. اگر برای شما اقدام در راستای برنامه ها مشکل باشد، در نتیجه به همان میزان رسیدن به اهداف نیز مشکل خواهد بود. بر اساس یک آمار دلیل اصلی افرادی که یک فرد مشاور و راهنما را برای خود تعیین کرده اند، مسئولیت پذیری و جوابگویی بوده.

۱۰-سازگار باشید

به یاد داشته باشید: شما نمیتوانید برای همه چیز برنامه ریزی داشته باشید! به همان تعداد که برای شما چالش پیش می آید، فرصت نیز فراهم خواهد شد و شما باید برای اصلاح برنامه ریزی خود همواره آماده باشید.

سازگاری بسیار مهم است چون هیچ چیز ثابت نمی ماند. یک امر بسیار مهم است که فرز و چابک باشید و از فرصت ها به نحو انحسن استفاده کنید.

۱۱-یک تیم برنامه ریزی استراتژیک شکل دهید

به عنوان مالک یک تجارت شما هرگز نباید به فکر انجام کارها به تنهایی باشید. یک برنامه ریزی استراتژیک به شما در تمامی مراحل از ایجاد چشم انداز شرکت تا وفق پیدا کردن با استراتژی هفته به هفته کمک خواهد کرد.

اگر فکر می کنید که خیلی مشغولیت دارید که بخواهید برنامه ریزی استراتژیک داشته باشید، پس نیاز اصلی شما همان برنامه ریزی استراتژیک است! داشتن یک برنامه متمرکز به شما کمک میکند تا منابع و انرژی خود را در جای صحیح استفاده کنید. به عنوان مالک یک تجارت این وظیقه شما است سکان کشتی را در دست گرفته و به سمت اهداف مورد نظرتان هدایتش کنید.

 

این ۱۱ نکته را امتحان کنید و در خصوص مسیر جاری شرکتتان انعطاف پذیر باشید. مطمئن باشید با بکارگیری این روش خودتان شگفت زده خواهید شد که چقدر فرآیند کاریتان ساده تر خواهد شد البته اگر به برنامه ریزی استراتژیک پایبند بمانید!

۲ دیدگاه

Avatar
نگین سه شنبه , ۲۳ آبان ۱۳۹۶ at ۰۹:۵۷

روکیدا خیلی عالیه

پاسخ
Avatar
حمیدرضا دهقانی یکشنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۸ at ۱۴:۵۰

جالب و قابل تامل بود . تشکر

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟