۳ راه برای اینکه ذهن مشتریان تان را بخوانید

قبول کنید که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار، گاهی به طور پنهانی در مورد مشتریان بالقوه‌ای که محصولات شما را دنبال می‌کنند و یا تبلیغات شما را می‌بینند و به سرعت فریاد می‌زنند «وای، این دقیقاً همون چیزیه که من نیاز داشتم، انگار شما ذهن من را می خونید، از کجا باید این محصول را بخرم؟» رؤیا پردازی می‌کنید.

کلید اینکه محصولاتی ارائه دهید که به سرعت با خریداران هدف شما ارتباط برقرار کند چیست؟ سعی و خطا اولین راه است. اگر بازاریابی در کل به اندازه کافی برای دارندگان کسب و کاری که کارهای بسیاری دارند که باید انجام دهند، زمانبر نبود، آن‌ها باید زمان و تلاششان را در این راه صرف می‌کردند. کمپین‌های متفاوت آن تست می‌کردند تا بببیند چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.

اما متاسفانه کسب و کارها اینقدر فرصت ندارند که بتوانند آزمون و خطاهای زیادی در بازاریابی انجام دهند. به همین جهت ما در این مقاله به سه روش اشاره کرده‌ایم که به کمک آن‌ها با مشتریان وفادارتان ارتباط بیشتری خواهید داشت. همچنین می‌توانید مشتریان بلقوه زیادی شناسایی کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

مشتری یا ارباب رجوع ایده آلتان

چه شما در مورد مشتریان واقعی‌تان صحبت کنید و چه افرادی که باید مشتری‌تان باشند، در اینباره اطلاعاتی غنی برای شما وجود دارد. لذا اکنون زمان آن است که شرلوک هلمز واقعی خودتان را بیدار کنید و به دنبال اطلاعاتی باشید که موفقیت شما را پیش از راه اندازی کسب وکار، ارتقای آن و یا خلق چیزی جدید تضمین کند.

در ادامه نکاتی آورده شده است که مستقیماً در مورد تقاضاهای خریداران ایده آل شما صحبت می‌کند.

۱- شناسایی کنید

اول از همه مشتری یا ارباب رجوع خودتان را شناسایی کنید. برای مشتریان خود یک پروفایل ایجاد کنید تا در مورد اینکه این شخص چه کسی است، زندگی او به چه صورت است، چه نیاز دارد و …. را مشخص کنید.

اگر برند شما یک کسب و کار تازه کار است، از دوستان و آشنایانتان پرس و جو کنید و به دنبال مخاطبان هدفتان باشید. برای مثال اگر شما یک محصول لاغری دارید، از دوستان و آشنایان خود بپرسید که چه کسانی را می‌شناسند که با مشکل چاقی دست و پنجه نرم می‌کند. مشتری‌های بلقوه را به این ترتیب شناسایی کنید.

اگر هم اکنون کسب و کاری دارید، ۵ نفر از بهترین مشتریان یا ارباب رجوعان خود را انتخاب کنید و لیستی تهیه کنید. این‌ها افرادی هستند که شما عاشق کار کردن با آنها هستید و یا افرادی که فکر می‌کنید مشتری‌های فوق العاده ای هستند.

۲- سؤال بپرسید

با اینکه این مرحله چیز بدیهی است، اما بیشتر دارندگان کسب و کار این مرحله را نادیده می‌گیرند. از مشتریانتان در مورد مشکلات یا نیازهایشان پرس و جو کنید؛ نه اینکه بخواهید مشکلات یا نیازهای آنها را حدس بزنید! در ادامه ۴ راه برای انجام این کار آورده شده است:

یک نظر سنجی کوتاه ایمیلی برای مشتریانتان ارسال کنید

اگر لیست ایمیل مناسبی دارید، با استفاده از SurveyMonkey یا سیستم‌های دیگر ایمیل مارکتینگ یک نظر سنجی ایجاد کنید. یک فانتزی ارائه دهید و یا مشتریان را برای لحظه‌ای غرق کار خودتان کنید. یا یک نظر سنجی چاپ شده برای آنها بفرستید و آنها را تشویق کنید که با پاسخگویی به سؤالات، در خرید بعدی‌شان ۱۰ درصد تخفیف می‌گیرد. در مورد بزرگترین چالشی که در استفاده با محصولات یا خدمات شما با آن مواجه شده‌اند و یا مزیتی که از این محصولات به آنها رسیده، سؤال کنید.

از پاسخ دهندگان اتومات استفاده کنید

زمانی که افراد وارد لیست ایمیل شما می‌شوند، از پاسخ دهندگان اتومات استفاده کنید تا از آنها در مورد چالش‌ها، و نیازهایشان سؤال بپرسید تا آنها روی گزینه‌ی Reply کلیک کنند. اطلاعاتی که در این مرحله به دست می‌آورید برای شما به مثابه طلا هستند.

3 راه برای اینکه ذهن مشتریان تان را بخوانید

مصاحبه‌های تک به تک انجام دهید

به یک مشتری ایده آل و یا یک مشتری وفادار نزدیک شوید و برای ۳۰ دقیقه از آن‌ها سؤال بپرسید، شما می‌توانید این کار را چه با تلفن و چه در یک کافی شاپ انجام دهید. می‌توانید به آنها تشویقی و یا یک کارت تشکر هدیه دهید. شما با این کار نه تنها ایده‌های جدید به دست می‌آورید، بلکه بازخوردی بسیار عالی نیز برای اعتبار سنجی و یا از اعتبار خارج کردن برنامه‌هایتان به دست می‌آورید. این کار به شما کمک می‌کند در زمان و هزینه‌تان صرفه جویی کنید.

یک دور همی راه بیاندازید

بیشتر دارندگان کسب و کارهای معتبر، گروه تمرکز خودشان را ایجاد می‌کنند و مشتریان ایده آل را برای مهمانی‌هایی به صرف چای، ورکشاپ ها و یا به صرف ناهار و شام دعوت می‌کنند. در نتیجه مشتریان تشویق می‌شوند. آن‌ها چالش‌ها و اهدافشان را با شما به اشتراک خواهند گذاشت و با هم دیگر در ارتباط خواهید بود. شما به آنها تجربه‌ای به یاد ماندنی هدیه کرده‌اید، و در عین حال، اطلاعات ارزشمندی را نیز دریافت کرده‌اید.

۳- منعکس کنید

این مهم‌ترین بخش برای ایجاد بازاریابی با عنوان «تو ذهن من را می‌خوانی» می‌باشد. جمله بندی‌ها را حدس نزنید، دقیقاً همان کلمات یا عباراتی را رکورد کنید و بنویسید که مشتری‌ها استفاده می‌کنند. کلمات خودشان را در نسخه خودتان دوباره به آنها منعکس کنید.

به این صورت شما از اصطلاحات بیهوده پرهیز می‌کنید. در نتیجه مشتریان احساس می‌کنند که شما برای آنها وقت گذاشته‌اید و آن‌ها برای شما اهمیت زیادی دارند.

منبع: entrepreneur

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.