روکیدا
دانش و فناوری دنیای خودرو

قطارهای الکتریکی هلند چگونه با انرژی باد حرکت می کنند ؟!

هلند کشوری است که روی استفاده از انرژی های پاک بسیار تاکید دارد. بر همین اساس قطارهای الکتریکی هلند بسیار تمیز و بدون آلودگی هستند. یک سال پیش بود که مسولان قطار شهری هلند تصمیم گرفتند انرژی مورد نیاز قطارهای الکتریکی را توسط انرژی باد تامین کنند و اکنون همه قطارهای الکتریکی هلند توسط انرژی برق حاصل از توربین های بادی مسافران را جا به جا می کنند.

همچین واحد توسعه فناوری انرژی های پاک طرحی را آماده اجرا کرده که طی سه سال بازدهی توربین های بادی را ۳۵% نسبت به بازدهی فعلی افزایش می دهد. شرکت Dutch railways هم اکنون از سال ۲۰۱۷ برای تامین انرژی قطارهای الکتریکی از توربین های بادی پربازده ساخته شده توسط کمپانی Eneco استفاده می کند . این دو شرکت دو سال پیش با هم توافقی را منعقد نمودند که برق مورد نیاز قطارهای شهری هلند بصورت کامل توسط توربین های بادی ساخته شده توسط تکنولوژی این شرکت تامین شود. برق مورد نیاز شبکه قطارهای الکتریکی هلند در سال ۱.۲ میلیارد کبلووات ساعت برآورد شده است که بصورت ۱۰۰% توسط وزش باد قرار است تامین شود.

قطارهای الکتریکی هلند چگونه با انرژی باد حرکت می کنند !

حتی در میان خود کشورهای اروپایی برنامه ریزی دقیق هلندی ها که ظرف یک سال بعد از برنامه ریزی توانستند برق مورد نیاز قطارهای الکتریکی کل کشورشان را توسط توربین های بادی تامین کنند بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس اعلام شرکت Dutch railways تعداد ۶۰۰ هزار نفر توسط ۵۵۰۰ قطار الکتریکی بصورت روزانه در سراسر کشور هلند جا به جا می شوند. از سال ۲۰۱۷ انرژی مورد نیاز تمام این ۵۵۰۰ قطار توسط توربین های بادی پیشرفته تامین می شود. اکنون با یک ساعت کار هر توربین بادی ، برق مورد نیاز برای حرکت یک قطار الکتریکی به اندازه ۱۹۳ کیلومتر تامین می شود و طی ۳ سال آینده قرار هست این بازدهی ۳۵% افزایش پیدا کند.

اکنون خودروهای پیشرفته بنزین سوز به ازای هر یک کیلومتر ۱۲۵ گرم دی اکسید کربن تولید می کنند، هر قطار الکتریکی که برقش توسط سوخت های فسیلی تامین می شود ۳۰ گرم به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده و اکنون قطارهای الکتریکی هلند که برقشان توسط بادهای هلند تامین می شود هیچ گونه دی اکسید کربنی تولید نمی کنند.

مطالب مرتبط

محصول جدید هیوندای مجهز به سقف خورشیدی است

عباس رهامی

گوگل با سرمایه‌گذاری جدید خود در زمینه انرژی تجدیدپذیر یک رکورد بر جا می‌گذارد

محمد امین نعمتی

تسلا انبار آمازون را هم به آتش کشید!

کیوان

دانشمندان موفق به ارائه روشی جدید برای تولید انرژی سبز شدند

کیوان

تسلا اجاره می‌دهد: انرژی خورشیدی!

کیوان

آتش گرفتن پنل‌های خورشیدی تسلا در یکی از انبارهای آمازون بعد از حادث والمارت

مهرناز شهریاری

۱ دیدگاه

محمد پنجشنبه , ۲۳ دی ۱۳۹۵ at ۰۸:۲۰

از شما بسیار متشکرم

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟