روکیدا
دنیای خودرو عمومی

نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا

روکیدا - نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا - آئودی, خودرو اسپرت, خودرو هوشمند, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

در چند هفته اخیر شرکت خودروسازی آلمانی آئودی، نسخه جدید کراس اوور کوپه Q8 خود تحت عنوان ۴۵ TDI را راهی بازار اروپا کرد تا در کنار دو نسخه ۵۰ TDI و ۵۵ TFSI بیشترین نسخه از یک مدل را در بازارهای اروپایی به نمایش بگذارد.

حدود ۱۰ سال از تولد نخستین کراس اوور کوپه Q8 می‌گذرد. خودرویی که پرچم‌دار خودروهای سری Q آئودی به‌حساب می‌آید و با ظاهر و ظرافت یک کوپه ۵ دره و کارایی یک کراس اوور بزرگ عظمت ارباب حلقه‌های دنیای خودروسازان را یدک می‌کشد.

نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا

در نسخه TDI 45 که درواقع تضعیف‌شده موتور ۳ لیتری V6 توربو دیزلی به همراه تکنولوژی هیبریدی متعادل ۴۸ ولتی است که با خاموش کردن پیشرانه تا سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و مشابه مدل به‌کاررفته در نسخه ۵۰ TDI است، ۱۷۰ کیلووات توان و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌شود. حداکثر گشتاور قابل‌انتظار از این نسخه تازه‌نفس نیز ۱۳۷۰ تا ۴۵۰۰ دور در دقیقه است.

نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا

با توجه به اطلاعات منتشرشده، Q8 TDI 45 ظرف ۷.۱ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که نسبت به نسخه TDI 50 که تنها در ۶.۳ ثانیه این روند را طی می‌کند، شتاب کم‌تری دارد. حداکثر سرعت ثبت‌شده برای ۴۵ TDI 233 کیلومتر بر ساعت است که رقم قابل‌توجهی برای یک کراس اوور کوپه به‌حساب می‌آید.

همانند سایر نسخه‌ها، این نسخه نیز از طریق گیربکس اتوماتیک هشت سرعته نیرو را به چهارچرخ منتقل می‌کند و با توجه به ساختار تایرها و رینگ‌ها مصرف سوخت میانگین آن ۶.۴ تا ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا

تنها چند هفته از راه‌اندازی نسخه ۵۵ TFSI در بخش اروپایی بازار آئودی می‌گذرد و استرالیا نخستین میزبان این نسخه از پرچم‌دار ارباب حلقه‌هاست که با ویژگی‌هایی چون موتور V6 توربوشارژر ۳ لیتری باقدرت ۲۵۰ کیلووات و گشتاور ۵۰۰ نیوتون متر به همراه تکنولوژی هیبریدی متعادل در بازارهای اروپایی جلب‌توجه می‌کند.

گرچه ۴۵ TDI با موتور دیزلی و مخصوص اروپا ساخته‌شده اما تنها نسخه بنزینی این مدل با شتاب صفرتا صد ۵.۸ ثانیه‌ای و حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت موردتوجه بسیاری قرارگرفته است.

نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا

در قیمت‌گذاری نسخه‌های متنوع Q8 اما نکته بسیاری جالبی نهفته است. قیمت ۴۵ TDI در آلمان به ۷۳،۳۰۰ یورو (۱۱۶،۴۰۰.۸۹ دلار) رسیده است. درحالی‌که فروش TFSI 55 باقیمت پایه ۷۶،۳۰۰ یورو (۱۲۱،۱۶۴.۹۱ دلار) آغاز می‌شود که تفاوت این دو نسخه را آشکار می‌کند.

مطالب مرتبط

بررسی تویوتا راو۴ آفرود مدل ۲۰۲۰: یک جان سخت همه کاره

محمد آقاپور

بررسی کامل و تخصصی گوشی Mate Xs هوآوی: ۱ تیر با ۲ نشان

محمد امین نعمتی

نگاهی کوتاه به لامبورگینی هوراکان ایوو RWD

محمد آقاپور

جاسوسان آمریکایی می گویند، ویروس کرونا ساخت بشر نیست

محمد آقاپور

هیوندای ولستر N مدل ۲۰۲۰ چه امکاناتی خواهد داشت؟

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟