چگونه مثبت اندیش باشیم؟

در رویارویی با موانع و چالش ها، همه‌ی ما این نصیحت خیرخواهانه را شنیده‌ایم که “مثبت باقی بمان”. هرچه چالش‌ها بزرگتر باشند، این فلسفه “نیمه‌ی پر لیوان” ، خوش بینانه‌تر و غیر واقعی‌تر به نظر می‌رسد. یافتن انگیزه‌ای برای تمرکز بر روی چیزهای مثبت‌، وقتی مثبت بودن چیزی بیش از یک طرز فکر آرزومندانه به نظر نمی‌آید، کار سختی است.

مانع اصلی برای مثبت‌گرایی، این است که اذهان ما برای جستجوی تهدیدها و تمرکز بر روی آن‌ها ساخته شده است. این مکانیزم بقا، مدت‌ها پیش، وقتی ما شکارچیان و جمع‌کنندگانی بودیم که هر روز را با تهدید جدی کشته شدن توسط شخص یا چیزی در نزدیکترین همسایگی خود زندگی می کردیم، در خدمت نوع بشر بوده است.

این مربوط به اعصار گذشته است. امروز، این مکانیزم تمایل ذهن به سرگردانی و پرسه‌زنی برای یافتن یک تهدید، بدبینی و منفی گرایی را در ما پرورش می دهد. این تهدیدات احتمال پذیرش این موضوع که امور به طرز بدی پیش رفته یا قرار است پیش بروند، را بزرگتر می‌کنند. وقتی تهدید جدی بوده و در مخفی‌گاه‌های  مسیر کمین کرده باشد، این مکانیزم به خوبی به کمک شما خواهد آمد. اما وقتی تهدید فقط در تصورات شماست و مثلا شما دو ماه را در حالی سپری می‌کنید که معتقد هستید  پروژه‌ای که بر روی آن کار می‌کنید با شکست روبرو خواهد شد، این مکانیزم شما را با دیدگاهی تلخ از واقعیت باقی خواهد گذاشت که تخریب زیادی در زندگی شما ایجاد خواهد کرد.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

مثبت اندیشی چه تاثیرات شگفت انگیزی دارد؟

بدبینی درد سر است، چون برای سلامتی شما بد است. مطالعات زیادی نشان داده اند که خوش‌بین‌ها از نظر جسمانی و روانی سالم‌تر از بدبین‌ها هستند.

میزان به مراتب بالاتری از افسردگی در افرادی که بدبین بوده و شکست‌های خود را به ضعف‌های شخصی نسبت می‌دهند، یافت شده است. در حالی که  خوش بین‌ها، با شکست به عنوان یک تجربه آموزنده برخورد می‌کنند و باور دارند که می‌توانند در آینده بهتر عمل کنند.کاهش سلامتی با افزایش سن، در افراد بدبین بسیار سریع‌تر اتفاق افتاده است.

افراد خوش‌بین سطح پایین‌تری از بیماری‌های قلبی-عروقی و طول عمر بیشتری دارند. هرچند مکانیزم دقیق تاثیر بدبینی بر روی سلامتی هنوز شناسایی نشده است، بدبینی با واکنش ایمنی تضعیف شده در برابر تومورها و عفونت، در ارتباط است.

محققان دانشگاه های کنتاکی و لوییزویل، در این تحقیق با تزریق ویروس به بدن خوش‌بین‌ها و بدبین‌ها و اندازه گیری واکنش ایمنی آنها، دریافتند که خوش‌بین‌ها واکنش‌ ایمنی بسیار قوی‌تری نسبت به افراد بدبین دارند.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

چرا مثبت اندیش باشیم؟

حفظ روحیه‌ی مثبت فقط برای سلامتی شما خوب نیست. در یک مطالعه به طور خاص،  درجه خوش بینی یا بدبینی ماموران فروش بیمه اندازه‌گیری شد، از جمله اینکه آیا آنها فروش های ناموفق خود را به ضعف‌های شخصی خارج از کنترل خود نسبت می‌دهند، یا آن را به شرایطی که می‌توانند با تلاش خود آن را بهبود بخشند مرتبط می‌دانند. فروشنده های خوشبین ۳۷% بیمه نامه‌های بیشتری از افراد بدبین فروختند.

می‌شود افکار و تمایلات بدبینانه را با کاردانی و تلاش تغییر داد. افراد می توانند تمایل به تفکر بدبینانه را با استفاده از یکسرس تکنیک‌های ساده‌ به تفکر مثبت تبدیل کنند، این تکنیک‌ها تغییرات با دوامی را بر روی رفتار ایجاد می‌کنند.

ذهن شما تنها به اندکی کمک برای مغلوب کردن صدای منفی درونی خود نیاز دارد. در ادامه دو گام ساده برای آموزش ذهن به منظور تمرکز بر روی چیزهای مثبت، آمده است:

 

گام ۱ : حقیقت را از خیال تفکیک کنید

مرحله اول در یادگیری چگونگی تمرکز بر روی مثبت ها، دانستن این موضوع است که چطور میتوان گفتگوهای شخصی منفی را در مسیر خود متوقف کرد. هرچه بیشتر در افکار منفی غرق شوید، قدرت بیشتری به آنها می‌دهید. بیشتر افکار منفی ما فقط همین اند – افکار، نه واقعیات.

وقتی شما خود را در حال باور چیزهای منفی و بدبینانه‌ای که صدای درونی‌تان می‌گوید می‌یابید، وقت آن است که توقف کنید و آنها را بنویسید. به عبارت دیگر، کاری که انجام می‌دهید را متوقف کرده و آنچه به آن می‌اندیشید را یادداشت کنید. وقتی لحظه‌ای برای متوقف کردن تکانه منفی افکار خود درنگ کنید، در سنجش میزان صحت آن منطقی‌تر شده و ذهنی آزاد‌تر خواهید داشت. این افکار را مدیریت کنید تا ببینید آیا واقعی‌اند یا خیر. هر زمان که لغاتی مانند هرگز، همیشه، بدترین، آیا اصلا و … را می بینید، بدانید که این عبارات به احتمال زیاد واقعی نیستند.

وقتی به نظر می‌رسد که موضوعی همیشه اتفاق افتاده یا هرگز رخ نمی‌دهد، این تنها تمایل طبیعی ذهن شما به تهدیدها است که میزان تکرار یا شدت مورد درک از یک رویداد را افزایش می‌دهد. شناسایی و نشانه گذاری افکارتان به عنوان “افکار” صرف، با تفکیک آنها از واقعیات، به شما کمک می‌کند که از چرخه منفی گرایی خلاص شده و رهسپار یک چشم انداز مثبت جدید شوید.

گام ۲ : یک مورد مثبت را شناسایی کنید

حال که ابزاری برای رهایی خود از افکار منفی دارید، وقت آن است که به ذهن خود کمک کنید تا آنچه که می خواهید بر روی آن تمرکز کند– موضوعات مثبت — را یاد بگیرد.

این امر بعد از کمی تمرین، به صورت طبیعی اتفاق خواهد افتاد، اما در ابتدا شما باید با انتخاب یک مورد مثبت برای فکر کردن، به ذهن سرگردان خود کمی کمک کنید. هر فکر مثبتی برای دوباره متمرکز کردن ذهنتان مفید خواهد بود.

وقتی امور به خوبی پیش رفته و حس و حال شما خوب است، این کار نسبتا ساده است. اما وقتی امور به طرز بدی پیش رفته و ذهن شما سرشار از تفکرات منفی شده است، این کار می تواند یک چالش جدی باشد. در این مواقع، درباره روز خود فکر کرده و یک مورد مثبت که در آن رخ داده است را پیدا کنید، هرچقدر هم که کوچک باشد. اگر نمی توانید موردی مربوط به روز جاری را پیدا کنید، درباره روز قبل یا حتی هفته گذشته فکر کنید. یا شاید اتفاق هیجان انگیزی که امید وقوعش را دارید و می‌توانید توجه خود را بر روی آن معطوف کنید.

نکته این است که شما باید برای اوقاتی که افکارتان منفی می‌شوند، موضوعی مثبت داشته باشید که توجه خود را بر روی آن متمرکز کنید. در گام یک، یاد گرفتید که چطور می توانید با تفکیک واقعیت از خیال، قدرت را از افکار منفی بگیرید . گام دو جایگزین کردن منفی‌ها با مثبت‌ها است. وقتی که شما یک فکر مثبت را شناسایی کردید، هر بار که خود را در حال فکر کردن به موارد منفی‌ یافتید، توجه خود را به آن  فکر مثبت جلب کنید. اگر این کار سخت است، می‌توانید روند یادداشت افکار منفی، برای بی اعتبار ساختن آنها را تکرار کرده، و سپس به خود اجازه لذت بردن آزادانه از افکار مثبت را بدهید.

جمع بندی در مورد راهکارهای مثبت اندیشی

من متوجه هستم که این دو گام بسیار ابتدایی می‌باشند، اما قدرت فوق‌العاده زیادی دارند، چرا که ذهن شما را برای داشتن یک تمرکز مثبت آموزش می‌دهند. این مراحل، در صورتی که شما خود را وادار به استفاده از آن ها کنید، عادت‌های قدیمی را می‌شکنند. با توجه به تمایل طبیعی ذهن به پرسه زدن و انحراف به سمت افکار منفی، همه ما می توانیم از کمی کمک برای مثبت ماندن بهره بگیریم. این گام ها را به کار بگیرید، و در نتیجه‌ی استفاده از آن، مزایای جسمی، ذهنی و عملکردی را به همراه یک چارچوب مثبت فکری به دست خواهید آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.