آمار استفاده از موبایل حین رانندگی در اروپا و امریکا چقدر است؟!

اخیرا سازمان IIHS یافته‎های خود از بررسی رانندگان در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده و نشان داده در این سال چه رفتارهایی در ماشین باعث پرت شدن حواس راننده و تصادف شده است. این سازمان در تحقیقات خود ۱۲۰۰۰ راننده را در ویرجینیای شمالی مورد مطالعه قرار داده است. هدف از این تحقیق مقایسه نتیجه آن با پژوهشی بوده که با مطالعه ۱۴۰۰۰ راننده در سال ۲۰۱۴ به همین روش انجام گرفته است.

خبر خوب این که، در کل، مردم پشت فرمان از تلفن‎های همراه کمتر از قبل استفاده می‎کنند. استفاده از تلفن همراه از ۱۱٫۲ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۹٫۶۷ درصد در سال ۲۰۱۸ تغییر یافته که کاهشی نزدیک به ۱۴ درصد را تجربه کرده است.

آمار استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در اروپا
آمار استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در اروپا

خبر بد درباره استفاده از خود تلفن همراه است. با اینکه آمار صحبت کردن با تلفن همراه و در دست گرفتن آن در هنگام رانندگی کاسته شده؛ درصد پیامک زدن و کار با نرم‌افزارها افزایش یافته است. نسبت رانندگانی که با این دلیل صدمه دیده‎اند ۵۷ درصد افزایش یافته، یعنی این آمار از ۲٫۳ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۳٫۴ درصد در سال ۲۰۱۸ تغییر پیدا کرده است.

استفاده از تلفن همراه به میزان خوبی کاهش داشته اما پیامک زدن و کار با نرم‎افزارها، بسیار خطرناک‌تر از صحبت کردن ساده با تلفن همراه است، زیرا احتمال اینکه راننده در این حالت به جاده نگاه نکند بسیار زیاد است.

یکی دیگر از آمار سورپرایز کننده در این مطالعه این است که حواس افراد، بیشتر با سایر کارها مانند سرگرمی، خوردن یا نوشیدن، سیگار کشیدن، جستجوی اقلام و … پرت می‌شود. درصد افرادی که در سال ۲۰۱۸ با این امور ثانویه مشغول بودند ۱۴ درصد بود؛ این یعنی بیشتر از میزان استفاده از تلفن همراه در سال‎های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸!

منبع: autoblog

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.