سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
روکیدا
استارتاپ استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار پیشنهاد سردبیر کسب و کار اینترنتی

چگونه یک داستان سرا و بازاریاب هدفمند و قابل باشیم؟

زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۳ دقیقه.

پستی که مشاهده می‌کنید چکیده‌ای از کتاب “داستان مناسب” (The Right Story) است.

در طول تاریخ، تکنولوژی روز همواره روی ارتباط کاربران و چگونگی به اشتراک گذاشته شدن ایده‌ها تاثیر داشته است.  شیوه اتصال و نحوه ترغیب دیگران توسط ما، تحت تاثیر روش‌هایی است که ما تصمیم می‌گیریم پیام خود را به واسطه آن انتقال دهیم. وقتی رو در رو صحبت می‌کنیم، حرکات بدن به کمک ما می‌آیند. وقتی در حال توییت یا پیامک زدن هستیم از ایموجی‌ها استفاده می‌کنیم.

رفتار ما تنها چیزی نیست که با گذشت زمان تغییر می‌کند. همزمان در تفکرات ما هم تغییرات ظریفی ایجاد می‌شود. ما کمتر به محرک‌های تغییر توجه می‌کنیم – دلایلی که باعث می‌شوند تعاملات جدیدی داشته باشیم. آنچه در حال حاضر رواج پیدا کرده این است که همه در پی دریافت مزیتی فوری از تعاملات هستند.

ما قبل از به اشتراک گذاشتن پیام، اعتمادسازی را نادیده می‎گیریم و به جای آن تنها روی تحویل پیام غرق شده‌ایم. نتیجه اینکه، ما از حالت داستان سرایان هدفمند تغییر پیدا کردیم. داستان سرای هدفمند به احساس مخاطب یا کاربر اهمیت می‎دهد. آنها در عمل برای ترغیب دیگران “پیش زمینه سازی می‌کنند”.

یک داستان سرای هدفمند و قابل باشید
یک داستان سرای هدفمند و قابل باشید

مشکل تمرکز زیاد بر انتقال پیام، این است که تکنولوژی دائما در حال تغییر است. پس از تغییراتی که در الگوریتم صورت گرفته است، دیگر حوزه بازاریابی توسط فیس‌بوک پیروز میدان نیست. یک لحظه به نظر می‌رسد پرینت منسوخ شده، لحظه‌ای بعد ناگهان دوباره احیاء می‌شود. نتیجه اینکه نباید زیادی درگیر این باشید که پیامتان را با تکنولوژی متغیر روز سازگار کنید، بلکه در عوض باید روی جنبه‌هایی از شخصیت افراد تمرکز کنید که تغییر نمی‌کنند.

از کجا باید داستان هیجان‌انگیز بازاریابی را شروع کنیم؟

گرایش موجود این است که قسمت اعظم منابع – زمان، انرژی و پول – به انتقال پیام اختصاص داده می‌شود. اما ارائه یک داستان موثر در دو مرحله میسر می‌شود.

ارائه هدفمند پیام، ترکیبی از استراتژی و تاکتیک‌ها است. شما باید بدانید که چه کسی را می‎خواهید تحت تاثیر قرار دهید و چرا – برای روشن‌تر بودن ارائه پیام، اینکار باید در اولویت باشد. یعنی از قبل فکر کنید چه پیامی را در کجا، چه زمانی و چگونه می‌خواهید به افراد دیگر انتقال بدهید.

ابتدا باید بفهمید چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید، این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا اگر فقط روی چگونگی ارائه تمرکز کنید داستان یکنواخت می‌شود و احتمال شکل گرفتن تاثیری که امیدوارید صورت دهید کمتر می‌شود.

یک داستان سرای هدفمند و قابل باشید
یک داستان سرای هدفمند و قابل باشید

در اینجا به وجه مشترک بازاریابی و فروش می‎رسیم. دو انتخاب در پیش رو داریم. می‌توانیم با ترس و لرز در مقابل بازار واکنش نشان دهیم و یا اینکه با شجاعت برای مشتریانمان پاسخگو باشیم.

ما می‌توانیم به کاری که در روزهای طلایی تبلیغات خود انجام می‌دادیم همچنان ادامه دهیم. می‎توانیم پول بیشتری خرج کرده و افراد بیشتری را در اماکن فیزیکی و دیجیتالی به کار بگیریم یا می‎توانیم گروهی را پیدا کنیم که می‌خواهیم به افراد آن خدمات ارائه دهیم، افرادی که نیاز یا آرزویی دارند که ما از پس آن برمی‌آییم و اعتماد و وفاداری آنها را با گذشت زمان به دست بیاوریم.

ما باید انتخاب کنیم که می‌خواهیم کاری سطحی و وسیع انجام دهیم با تاثیری ضعیف؟ یا اینکه به دنبال ایجاد ارتباطی قوی هستیم که در سطحی نه چندان وسیع صورت گرفته اما تاثیری عمیق به جای می‌گذارد. باید تصمیم بگیریم که می‎خواهیم صدایی بلند باشیم یا دارای انعکاس، زیاد جلوی چشم باشیم یا ماندگار. در عین حال نمی‌توانیم هر دو باشیم.

 

منبع: thestorytelling

مطالب مرتبط با همین موضوع:

شش نشانه که می گویند برند شما فاجعه آمیز است و چگونگی مبارزه با این وضعیت

soheila1992

چگونه یک نوجوان ۹ ساله، یک کسب و کار ۶۰۰ هزار دلاری پاپیون راه اندازی کرد؟

فاطمه نوروزی

مدیریت کسب و کار: چطور با این ۴ راهکار برونسپاری لذت بخشی داشته باشیم؟

فاطمه غفاری

می خواهید تاثیرگذار باشید؟ بایدها و نبایدهای مدیریت کسب و کار

فاطمه غفاری

این پرسش های اساسی را پاسخ دهید و پول پارو کنید

designer1

چگونه یک رستوران موفق افتتاح کنیم؟ راهنمای قدم به قدم برای افتتاح رستوران

راهله نجاریان

به ۱۶دلیل شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارها فوق العاده سودمند هستند

hanimn

۳ درسی که صاحبان کسب و کارها باید از ارتشی‌ها یاد بگیرند

فاطمه نوروزی

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان کارآفرین پول کمتری در می آورند؟

فاطمه نوروزی

گوگل چه مهارت‌هایی را به مدیرانش آموزش می دهد؟

الف

با این ۴ نکته توضیحات محصول را بسیار جذاب بنویسیم

مهرناز شهریاری

با این ۱۹ ایده خارق‌العاده به سطوح بالاتر پیشرفت کنید

الف

دیدگاه ارزشمند شما درباره این مطلب چیست؟