انرژی و محیط زیست دانش و فناوری زندگی

چرا عقرب ها زیر نور فرابنفش می درخشند؟

دلیل درخشش عقرب‌ ها زیر نور فرابنفش چیست؟

آیا تا به حال چیزی اسم پدیده «درخشش عقرب» به گوشتان خورده است؟ یا چیزی درباره دلیل درخشش عقرب‌ ها زیر نور فرابنفش و در تاریکی شب را می‌دانید؟

عقرب‌ها ازدسته بندپایانی هستند که برای زندگی در اقلیم و شرایط آب و هوایی سخت آفریده شده‌اند. جالب است بدانید که عقرب‌ها حتی از انفجار اتمی هم جان سالم به در می‌برند، می‌توانند تا ۴۸ ساعت بدون اکسیژن زندگی کنند، طول عمرشان ۲۵ برابر بیشتر از متوسط عمر یک انسان بالغ است و در بسیاری از موارد برای تولید مثل حتی نیاز به جنس نر ندارند و در نهایت جالب است بدانید عقرب‌ها می‌توانند هر چیزی حتی هم نوع خود را بخورند.

درخشش عقرب

درخشش عقرب 

جالب است بدانید  درخشش عقرب‌ها زیر نور فرا بنفش یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این حیوان است. هر چند که هنوز علت درخشش این حیوان یک معما است و مطالعات بسیار زیادی که در این زمینه انجام شده توانسته است پاسخگوی برخی سوالات باشد.

اسکلت بیرونی بدن عقرب‌ها یا کوتیکول بدن عقرب حاوی ماده‌ای به نام کربن بتا است که خاصیتی شبیه مواد فلورسنت دارد و با جذب نور، در زیر نور فرا بنفش به رنگ فیروزه‌ای یا سبز فسفری در می‌آید حتی فسیل عقرب‌هایی که متعلق به صدها سال پیش است همچنان در زیر نور فرابنفش به روشنی می‌درخشد و همین امر کمک بسیار زیادی در کشف فسیل‌های تازه از این حیوان کرده است.

دلایل درخشش عقرب‌ها چیست؟

دلایل درخشش عقرب‌ها

اما دلیل درخشش عقرب ها زیر نور فرابنفش چیست و عمدتا چه کاربردی برای آن‌ها دارد؟ پاسخ به این سوال می‌تواند بسیار سخت و پیچیده باشد. پاسخ‌های متفاوتی برای این سوال وجود دارد. یکی از این دلایل می‌تواند استفاده عقرب از نور ساطع شده از سایر عقرب‌ها برای شناسایی عقرب ماده و جفت گیری باشد یا اینکه با شناسایی سایر عقرب‌ها از آن‌ها برای غذا استفاده کند.

اما عمده پاسخی که به این سوال داده می‌شود این است که خاصیت فلورسنتی عقرب‌ها از آن‌ها در مقابل تابش نور خورشید محافظت می‌کند و از آن جایی که اغلب عقرب‌ها حیواناتی هستند که در شب به شکار می‌پردازند با استفاده از خاصیت تابشی خود می‌توانند طعمه‌های جدید پیدا کنند.

دلیل دیگر این که این خاصیت به سیستم عصبی عقرب کمک می‌کند تا پناهگاه‌های جدیدی پیدا کند و در صورتی که در آن پناهگاه عقرب دیگری بود وارد نشود. گفته می‌شود که توانایی حس این نور به قدری زیاد است که حتی عقرب با چشمانی بسته هم می‌تواند نور فرابنفش ساطع شده از عقرب دیگر را حس کند.

عقرب‌ها از آن دسته حیواناتی هستند که دنیایی از شگفتی و ویژگی های مختلف را با خود به همراه دارند. ویژگی درخشش زیر نور فرابنفش در همه عقرب‌ها مشترک است و همه دارای این ویژگی هستند. داسنتن دلیل هرکدام از این ویژگی‌ها می‌تواند شما را با دنیای جدید آشنا کند که باعث شگفتیتان شود. شما هم اگر راز دیگری از این حیوان یا دلیل درخشش عقرب ها زیر نور فرابنفش را می‌دانید، می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید و به افزایش دانسته‌های دیگران کمک کنید.

منبع: howstuffworks

 

مطالب مرتبط

آیا حیوانات پدربزرگ و مادربزرگ خود را می‌شناسند؟

طاهر مهدی پناه

جایگزین‌های پلاستیک در کسب و کار، چالش یا فرصت؟

فرشاد سعیدی

پرواز آزمایشی “ماشین پرنده” شرکت بوئینگ + ویدیو

فاطمه غفاری

چرا پای پنگوئن ها در سرمای منفی ۵۹ درجه یخ نمی‌زند؟

نگین ابراهیمی

خواب عجیب دلفین‌ها و یک نیمه مغز همیشه بیدار

زهرا چنگیز

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

چگونه مارمولک گرمسیری می‌تواند ۱۶ دقیقه زیر آب بماند؟

مهرناز شهریاری

هفت موجود ناشناخته و مرموز دریایی که در ساحل یافت شدند + عکس

فاطمه غفاری

آیا گیاهان موسیقی تولید می کنند؟

پرشان شاکری فر

تغییرات سیاره زمین تا ۵۰۰۰ سال دیگر چگونه خواهد بود؟

designer1

کاشت ۸۴۰۰۰ کیلومتر مربع درخت برای مبارزه با آلودگی هوا!

bsafamanesh

سوئد چگونه زباله‌ها را به انرژی تبدیل می‌کند؟

designer1

۱ دیدگاه

علی یکشنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ at ۱۵:۲۲

عالی بود

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟