بررسی تلویزیون ۸K و هر آنچه که باید درباره تلویزیون‌های ۸K بدانید!

۴K به تاریخ پیوست، زنده باد تلویزیون ۸K !

بسیار خب، در واقع این طور نیست. اما زمانی خواهد رسید که ۴K هم مانند سایر رزولوشن‌های پایین از میدان خارج می‌شود و یک عدد بزرگ‌تر ۸K جایگزین آن می‌شود.

اولین تلویزیون ۸K که در پاییز سال ۲۰۱۸ به ایالات متحده آمریکا وارد شد، تلویزون ۸۵ اینچی سامسونگ Q900 با قیمت پانزده هزار دلار بود. قیمت آن از پنج هزار دلار برای مدل ۶۵ اینچی آن آغاز می‌شود.

شاید سامسونگ اولین در این زمینه باشد اما تنها شرکت نیست. در رویداد CES سال ۲۰۱۹، شرکت‌های تلویزیون ساز زیادی همچون سونی، الجی و TCL، تلویزیون‌های ۸K خود را به نمایش گذاشتند. تمامی این تلویزیون‌ها در اواخر امسال به بازار می‌آیند و مطمئنا بسیار گران هستند. به احتمال زیاد فراوانی این تلویزیون‎ها در بازار سال ۲۰۱۹ و پس از آن به قدری خواهد بود که مطمئنا در نهایت از قیمت آنها کاسته می‌شود. حال که زمان زیادی تا ارائه تلویزیون‌های ۸K وجود ندارد، ممکن است چند سوال درباره آن داشته باشید.

آیا تلویزیون ۴K در حال حاضر منسوخ شده است؟ آیا لازم است شتاب کرده و یک تلویزیون ۸K بخرید تا تماشای برنامه‌های محبوب خود را از دست ندهید؟ آیا باید تلویزیون نوی خود را کنار بگذارید و از کیفیت پایین ۴K انزجار داشته باشید؟

جواب تمام این سوالات “نه” است. دلیل این پاسخ را نیز در ادامه عنوان می‌کنیم.

تلویزیون 8K و آنچه باید درباره آن بدانید
تلویزیون ۸K و آنچه باید درباره آن بدانید

توصیه‌هایی در زمینه خرید تلویزیون ۸K

قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، چند توصیه درباره تلویزیون‌های ۸K  داریم:

۱- حتی اگر پولتان از پارو بالا می‌رود امسال به فکر خرید این تلویزیون‌ها نباشید.

۲- با توجه به آنچه ما مشاهده کردیم، نسبت به تلویزیون‌های ۴K، بهبود کمی در مورد کیفیت تصاویر انجام گرفته است.

۳- بهبودهای انجام شده در مورد کیفیت تصاویر نیازمند صفحات نمایشگر بزرگ است یا اینکه باید خیلی نزدیک به آن بنشینید.

۴- برای بهره بردن هر چه بیشتر از تلویزیون ۸K، باید محتوای واقعا ۸K در آن تماشا کنید.

۵- در حال حاضر هیچ محتوای ۸K (برنامه‌های تلویزیونی و فیلم سینمایی) وجود ندارد و در سال آینده هم پیش‌بینی ضعیفی در این باره وجود دارد.

۶- در چند سال آینده تلویزیون‌های ۸K ارزان‎تر می‎شود و شاید ارزش این را داشته باشد که به خریدش فکر کنید.

حال که کیف پولتان را دوباره در جیب‌تان گذاشتید، تکیه بدهید و امروز برای خواندن دانستنی‌های موجود درباره تلویزون‌های ۸K با ما در روکیدا همراه باشید.

تلویزیون 8K و آنچه باید درباره آن بدانید
تلویزیون ۸K و آنچه باید درباره آن بدانید

تلویزیون ۸K چیست؟

یک تلویزیون اچ‌دی که چند سال پیش کاربرد داشت ۱۰۸۰ پیکسل دارد یعنی ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی در آن وجود دارد. بسیاری از پروژکتورهای سینمای دیجیتال – موارد موجود در نمایش تئاتر – دارای رزولوشن ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ پیکسل است.

اصطلاح ۴K نیز با داشتن رزولوشن ۴۰۹۶ پیکسلی به صورت عمودی از سینمای دیجیتال تاثیر گرفته و به آن ۴K گفته می‌شود. با این‌حال، در مورد تلویزیون، بهره‌وری تولید به این معنی است که تلویزیون ۴K، در مقایسه با تلویزیون اچ‌دی ۱۰۸۰ پیکسلی دو برابر وضوح عمودی و افقی وجود دارد یعنی ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل. روشن است که همه به این تلویزیون‌ها ۴K می‌گویند هرچند که اصطلاح فنی آن الترا اچ‌دی است. وضوح این تلویزیون چهار برابر تلویزیون ۱۰۸۰ پیکسلی اچ‌دی است.

تلویزیون 8K و آنچه باید درباره آن بدانید
تلویزیون ۸K و آنچه باید درباره آن بدانید

وضوح ۱۰۸۰p، ۲K، UHD، ۴K، ۸K و معنی آنها

حال به ۸K بپردازیم: می‌توانید حدس بزنید: تعداد پیکسل‌های عمودی و افقی در آن دو برابر رزولوشن ۴K است یعنی ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ پیکسل، در کل ۳۳.۱۷۷.۶۰۰ پیکسل در خود جای داده است. این مقدار نه تنها دو برابر رزولوشن ۴K بلکه به شکل باورنکردنی ۱۶ برابر پیکسل‌های موجود در تلویزیون ۱۰۸۰ پیکسلی است.

وضوح تلویزیون‌ها

نام رزولوشنتعداد پیکسل عمودی در افقیتعداد کل پیکسلسایر نام‎هادستگاه
۸K7,680×4,32033,177,600Ultra High-Definition (UHD), Super Hi-Vision, UHD-2Concept TVs (تاکنون)
۴K3,840×2,1608,294,400Ultra High-Definition (UHD)اکثر تلویزیون‌های میان رده و گران
۱۰۸۰p1,920×1,0802,073,600High-Definition (HD)تلویزیون‌های کوچکتر و ارزان‌تر
۷۲۰p1,280×720921,600High-Definition (HD)تلویزیون‌های ۳۲ اینچی و کوچک‌تر

 

آیا شما به وضوح ۸K نیاز دارید؟

به هیچ عنوان.

همانطور که بارها درباره تلویزیون‌های ۴K گفتیم، وقتی پای رزولوشن در میان باشد برخی از موارد در تقلیل آن تاثیر دارند. چشم انسان می‌تواند جزئیات زیادی را ببیند، وجود پیکسل‌های فراتر از دید انسان اساسا باعث به هدر رفتن آنها است. برای بهره بردن از رزولوشن بالا و پیکسل‌های ریزتر باید نزدیک تلویزیون بنشینید، یا تلویزیون بزرگتری بگیرید یا هر دو.

به ندرت پیش می‌آید بتوانید تلویزیونی بخرید که به اندازه کافی بزرگ باشد – یا اینکه بتوانید به اندازه کافی به تلویزیون نزدیک بنشینید تا بتوانید نیاز خود به وضوح ۴K را برآورده کنید. ۸K فرای نیاز شما است … حداقل به عنوان یک تلویزیون. اگر صحبت بر سر نمایشگرهای در اندازه تئاتر مانند wall سامسونگ یا Cledis سونی باشد ۸K شگفت انگیز است. اما از آنجا که تشخیص وضوح تلویزیون ۴K از ۱۰۸۰p سخت است، تشخیص تفاوت بین تلویزیون ۴K از ۸K از فاصله حدود یک و نیم متری تقریبا غیرممکن است.

تلویزیون 8K و آنچه باید درباره آن بدانید
تلویزیون ۸K و آنچه باید درباره آن بدانید

با توجه به ظرفیت بصری چشم انسان، باید فاصله بین شما و یک نمایشگر ۸۵ اینچی ۸K خیلی خیلی کم باشد تا بتوانید از وضوح بیشتر آن بهره ببرید. برای مثال محاسبه‌گر عالی برای تئاتر خانگی (کارلتون بیل) گفته فاصله شما با نمایشگر تلویزیون باید حدود یک متر یا کمتر باشد تا بتوانید تمام جزئیات ۸K را ببینید. برای مشاهده تمام جزئیات وضوح ۴K این فاصله باید حدود یک و نیم متر یا کمتر باشد. به عبارت دیگر اگر بیش از یک و نیم متر با نمایشگر فاصله داشته باشید از یک تلویزیون ۸K هیچ مزیتی نسبت به  ۴K دریافت نخواهید کرد و این ارقام برای صفحه نمایش ۸۵ اینچی است. برای فهمیدن وضوح ۸K در تلویزیون‌های کوچکتر باید این فاصله کمتر نیز باشد.

محتوای ۸K

بدون محتوای دارای وضوح واقعی ۸K، یک تلویزیون ۸K فقط یک تلویزیون ۴K است با یک ماسک چند هزار دلاری. سامسونگ از فناوری پیشرفته و جالب “AI” در Q900 استفاده کرده است. این فناوری طراحی شده تا منابع دارای وضوح ۴K و ۱۰۸۰p را روی نمایشگر ۸K بهبود دهد. و سایر شرکت‌های تلویزیون سازی مانند سونی و ال‌جی از سس مخصوص CES خود در تلویزیون‌های ساخت خود استفاده می‌کنند. اما برای اینکه بتوانید بیشترین بهره را از این ۳۳ میلیون پیکسل ببرید، منبع ورودی آن نیز باید وضوح ۸K داشته باشد.

سه جنبه اصلی برای دریافت فرمت جدید قابل مشاهده در خانه شما ضروری است: خود محتوا، انتقال و پخش. تلویزیون ۸K سامسونگ و سایرین مطمئنا نمایش دهنده جنبه پخش (تلویزیون یا پروژکتور) است.  این بخش آسان ماجرا است.

بخش محتوا سخت‌تر است. قبل از هر چیز تنها چند دوربین سینمایی وجود دارد که قابلیت ضبط با وضوح ۸K را دارا است.  دوربین NHK ژاپن ماهرانه طراحی شده و به احتمال زیاد بخش قابل توجهی از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را با وضوح ۸K ضبط خواهد کرد. در المپیک‌های گذشته چند محتوای ۸K وجود دارد و می‌توان انتظار بیش از این را نیز در آینده داشت. تعدادی از کانال‌های یوتیوب ویدیوهای ۸K نمایش می‌دهند که اکثرا در زمینه مستند طبیعت و … است.

Red یکی از شرکت‌های اصلی در صنعت دوربین‌هایی است که برای فیلم‌های هالیوود از آن استفاده می‌شود. این دوربین‌ها دارای چندین مدل است که می‎تواند این وضوح را ضبط کند، البته چند دوربین دیگر نیز این مشخصه را دارند. جالب است که پیش از این فیلم‌هایی وجود داشته که وضوح ۸K دارند. فیلم نگهبانان کهکشان  Vol.2 که توسط شرکت مورتال انجینز تولید شده، اولین از این نوع بود. فیلم جدید New Mutants و چند فیلم دیگر نیز با این مشخصه در دست ساخت هستند. ایجاد محتوای ۸K چالش برانگیزتر است. زیرا هزینه این نوع دوربین بعلاوه کامپیوترها و حافظه لازم برای در بر گرفتن صدها ترابایت (اگر به مولتی پتابایت نرسد) حجم از اطلاعات ارزان تمام نمی‌شود.

 تلویزیون 8K
تلویزیون ۸K

چند استاندارد، مگابایت‌های بسیار

سخت‌ترین بخش انتقال است: دریافت مقداری محتوای ۸K در خانه. در حال حاضر هیچ روش استاندارد شده‌ای برای دریافت محتوای ۸K از تلویزیون پرزرق و برق ۸K شما وجود ندارد. احتمالا، با موجود شدن بیشتر محتوای دارای وضوح ۸K، یک نرم‌افزار خاص در تلویزیون، این رسانه‌های وضوح-بالا را در دسترس شما قرار خواهد داد. به احتمال زیاد سامسونگ مجبور خواهد شد هر کاری را انجام دهد تا شما بتوانید در تلویزیون ۸K آنها محتوای با وضوح ۸K تماشا کنید.

کمی بعد، شاید هم زمانی طولانی پس از آن، سازنده‌های اصلی نرم‌افزار و شرکت‌هایی مانند نتفلیکس، آمازون و وودو در این راه قدم خواهند گذاشت. از آنجا که هنوز پیشرفت کمی در زمینه تولید محتوای سازگار ۴K از طریق کابل و ماهواره صورت گرفته، کمیاب بودن ۸K همچنان تا مدتی برقرار خواهد بود.

۸K با مشکل دیگری مواجه است: پهنای باند لازم برای آن مضحک است. اکثر تولید کنندگان محتوای ۴K به شما توصیه می‌کنند اتصال اینترنتی با دامنه سرعت ۲۰ مگابیت داشته باشید. ۸K با وجود تمام شباهت‌هایش به ۴K، دارای چهار برابر تعداد پیکسل است. این موضوع تنها به افزایش ۴ برابری در داده یا پهنای باند ختم نمی‌شود بلکه به صورت حدسی باید گفت نیاز به اتصالی با دامنه حدود ۴۰ تا ۵۰ مگا بیت بر ثانیه چیزی است که می‌توانیم انتظارش را داشته باشیم. شاید شما مخاطبان روکیدا چنین سرعتی را در اختیار داشته باشند اما مطمئنا اکثریت جمعیت از چنین مزیتی برخوردار نیستند.

جالب اینجاست که اگر رسانه ۸K وارد بازار شود، ما اتصالات فیزیکی را فراهم داریم. HDMI 2.1 توانایی لازم برای رزولوشن ۸K و بیش از آن را دارا است. اما قبل از اینکه برای خرید کابل‌های سازگارساز HDMI 2.1 در صف بایستید، حواستان باشد که مطمئنا از اکنون تا مدتی بعد، استاندارد جدیدی برای ۸K ارائه خواهد شد. بنابراین این احتمال وجود دارد که با توجه به وضعیتی که ممکن است در پیش داشته باشیم، این کابل‌ها منسوخ شوند.

در رویداد CES 2019 تمام تلویزیون سازان مطرح ۸K گفتند که مجموعه آنها قابلیت ورودی لازم برای HDMI 2.1  برای پهنای باند ۴۸ مگابایت بر ثانیه که برای بالاترین ترکیب رزولوشن و نرخ فریم (۸K و ۸۰ فریم در ثانیه و ۴K در ۱۲۰FPS) لازم است را دارا است.

 تلویزیون 8K
تلویزیون ۸K

افزایش رزولوشن یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که ارائه دهنده عملکرد بالاتر در زمینه ارائه تصویر است. احتمالا این همان چیزی است که شرکت‌های تلویزیون ساز از آن تغذیه می‌کنند و تلویزیون‌های ۸K ارائه می‎دهند در حالی که هیچ محتوا و زیرساخت خاصی برای ۸K وجود ندارد.

همانطور که با ادعای نمایش بهتر برنامه‌های ۱۰۸۰ پیکسلی در تلویزیون ۴K، آن را روانه بازار کردند، این شرکت‌ها فکر می‌کنند برای تلویزیون ۸K نیز می‌توانند این کار را انجام دهند. اما رزولوشن تنها یکی از جوانب کلی برای کیفیت تصویر است و البته مهم‌ترین جنبه نیز نیست. بهبود سایر جوانب مانند نسبت تضاد، روشنایی کلی برای HDR، رنگ‌های زنده‌تر و مانند آن بهبود بهتری برای تصویر ایجاد می‌کنند اما از نظر فنی به میزان قابل توجهی هم چالش برانگیز هستند. این موضوع مخصوصا در مورد فناوری ال‌سی‌دی صدق می‌کند که سامسونگ قویا از آن برای تلویزیون‌های QLED خود بهره می‌برد و در حقیقت همان تلویزیون LCD است با نقاط کوانتومی.

ایجاد یک پنل نمایش با رزولوشن بالاتر نسبتا ساده است اما بهبود دادن سایر جوانب عملکرد برای این تکنولوژی چالش بیشتری با خود دارد. به همین دلیل هم OLED یک مورد است و شرکت‌های زیادی مانند سامسونگ به دنبال فناوری‌هایی مانند نمایشگرهای دارای نقاط کوانتومی با مشاهده مستقیم، مایکرو ال‌ای‌دی و سایر تکنولوژی‌ها هستند.

 تلویزیون 8K
تلویزیون ۸K

به این زودی منتظر ۸K نباشید

پس اگر امسال به فکر خرید یک تلویزیون جدید هستید، آیا منظور این است که باید دست نگه دارید؟ خب اگر تلویزیون کنونی شما هنوز کار می‎کند شاید بهتر باشد کمی صبر کنید، در غیر اینصورت شاید بهتر باشد تلویزیون ۸K را به عنوان یک گزینه در نظر نگیرید. همانطور که پیش از این هم گفتیم اولین‌نسل تلویزیون‌های ۸K بسیار گران قیمت هستند. بعلاوه ما سال‌ها با زمانی که محتوای وسیع ۸K تولید شود فاصله داریم. در حال حاضر محتوای وسیع ۴K هم نداریم و هیچ کس نمی‌تواند ۴K را جا بیندازد و مستقیما به ساخت محتوای ۸K بپردازد.

هشدار دیگر ما در این زمینه این است که: هیچ تضمینی وجود ندارد که تلویزیون‌های اولیه ۸K در نهایت با استاندارد آینده ۸K سازگار باشند. ده‌ها و هزاران تلویزیون ۴K وجود دارد که نمی‌توانند هیچ یک از محتواهای کنونی ۴K را نمایش دهند.

چرا باید چنین پولی را خرج تلویزیونی کنید که هنوز هیچ محتوایی برای آن تهیه دیده نشده است و شاید بعدها هم قادر به پخش آن محتوا نباشد؟ البته اگر شما اراده کنید ما که هستیم که در مقابل اراده شما بایستیم. فقط به خاطر داشته باشید که تلویزیون‌های کنونی HDR 4K خیلی بهتر از اولین نسل تلویزیون ۴K هستند و قیمت آن هم کمتر از اولین تلویزیون‌های ۴K ارائه شده در بازار بوده است.

منبع: Cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.