چرا پای پنگوئن ها در سرمای منفی ۵۹ درجه یخ نمی‌زند؟

آیا دلیل یخ نزدن پای پنگوئن را می دانید؟ از دیگر ویژگی های شگفت انگیز این حیوان خبر دارید؟ همه و همه این دانستی ها را در این مطلب بخوانید.

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که چقدر می‌توانید با پای برهنه روی یخ بایستید؟ شاید نهایت آستانه تحمل شما قبل از این که پاهایتان سرما زده و سیاه شود برای ایستادن روی یخ با پای برهنه یک یا دو دقیقه باشد اما پنگوئن‌های امپراطور قطبی می‌توانند تا دو ماه با پای برهنه روی یخ بایستند و سرمایی تا ۵۹.۴- سانتی گراد را تحمل کنند بدون این که پاهایشان یخ بزند. اما برایتان شاید جای سوال باشد که دلیل یخ نزدن پای پنگوئن در چیست؟ علت اصلی یخ نزدن پای پنگوئن روش متفاوت گردش خون در آن است که باعث می‌شود پای پنگوئن گرم بماند.

پاهایی مجهز به ضدیخ

پاهایی مجهز به ضدیخ آناتومی پاهای پنگوئن طوری است که کمترین میزان گرما و حرارت از آن خارج شود. گردش خون در پاهای این حیوان به گونه‌ای است که همیشه دمای پاهایش بالاتر از نقطه انجماد باشد. گردش خون در پاهای این حیوان شبیه سیستم گرمایشی عمل می‌کند، رگ‌های خونی در پای این حیوان بسیار نزدیک بهم است و هربار که خون در رگ‌ها سرد می‌شود یا دچار افت دما می‌شود دوباره با چرخش درون بدن گرم شده و به پاها باز می‌گردد و همین دلیل یخ نزدن پاهای پنگوئن است. علاوه بر این باید گفت که در زمان وزش بادهای سرد قطبی و سرمای شدید، پنگوئن پاهایش را زیر لایه چربی و پرهای ضخیم شکم پنهان می‌کند تا گرمای خود را از دست ندهد و دوباره با صرف انرژی زیاد مجبور به گرم کردن پاهایش نباشد. علاوه بر این دلیل یخ نزدن پای پنگوئن این است که ماهیچه‌های اصلی پاها و بال‌های پنگوئن مانند همه پرندگان دیگر درون قفسه سینه و لگن قرار دارد و به جز چند رشته رباط این اندام با چیز دیگری به انتهای اندام‌های متحرک وصل نشده‌اند. بنابراین حتی در پایین‌ترین دمای ممکن بازهم پاهای پنگوئن یخ نمی‌زند و همچنان کار می‌کنند.

درباره تفاوت گردش خون در پنگوئن‌ها بیشتر بدانید!

بیشتر بدانید!
تفاوت گردش خون در پنگوئن‌ها نه تنها دلیل یخ نزدن پاهای این حیوان است بلکه روشی برای گرم نگه داشتن تخم‌هایشان است. همانطرو که می دانید پنگوئن امپراطور نر وظیفه محافظت از تخم‌ها و بچه پنگوئن‌ها را دارد. پنگوئن‌های نر امپراطور می‌توانند برای دو ماه یک تخم را بین پاهایشان در شرایط گرم نگهداری کنند و این در حالی است که پنگوئن‌های ماده برای شکار و پیدا کردن غذا به دریا خواهند رفت. علاوه بر این پنگوئن‌های نر با قرار دادن تخم خود بین پاهایشان نه تنها از یخ زدگی بلکه در مقابل عوامل محیطی خطرناک نیز محافظت می‌کنند.
در کنار همه ویژگی‌های گفته شده برای پنگوئن‌های امپراطور نر، جالب است بدانید در صورتی که مادر بدون غذا به لانه بازگردد، پنگوئن نر قادر است نوعی ماده شبیه به شیر را که از سلول‌های خاصی در گلوی پنگوئن ساخته می‌شود، جوجه گرسنه را تغذیه کند.

گردش خون انسان و پنگوئن

سیستم بدنی و گردش خون در بدن انسان‌ها به گونه‌ای است که با کاهش و محدود کردن حداقلی گردش خون می‌تواند مدت زمان بیشتری را در سرما زنده بماند، هرچند که این توانایی به اندازه پنگوئن‌ها نیست و سیستم گردش خون این حیوان بسیار قوی‌تر است. اگر توجه کرده باشید، در زمستان‌ها و هوای سرد ابتدا دست‌ و پاهایتان شروع به سرد شدن می‌کنند و این احساس سرما و یخ زدگی در اندام‌های بیرونی به این دلیل است که گردش خون در بدنتان به گونه‌ای تغییر یافته است که اولویت، گرم نگه داشتن اندام‌های داخلی برای حفظ حیات است و به همین دلیل گردش خون در دست‌ها و پاهایتان کاهش یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.