بازی ها و سرگرمی زندگی سلامت و تندرستی عمومی مشاوره و روانشناسی

یک بررسی حرفه‌ای: تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

در کره جنوبی، افراد زیر ۱۶ سال اجازه ندارند ساعات بین نیمه شب تا ۶ صبح به بازی کامپیوتری مشغول باشند. پارلمان بریتانیا یک تحقیق رسمی را درباره “تاثیر رسانه‌های اجتماعی و صفحات دستگاه‌های دیجیتال روی سلامت افراد کم سن و سال” آغاز کرده است. در عین حال، در ایالات متحده آمریکا کمپینی با نام Wait Until 8th راه‎اندازی شده و از والدین می‎خواهند تا زمانی که کودکانشان به کلاس هشتم راه پیدا نکرده‎اند خریدن گوشی هوشمند برای آنها را به تاخیر بیندازند. همه درباره ارتباط بچه‎ها و تکنولوژی نگران هستند – بنابراین آیا گوشی‎های هوشمند واقعا می‌توانند یک نسل را نابود کنند؟

تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد
تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

فناوری لزوما نشان دهنده کیفیت بالا نیست

این امتیاز، مشکل اندازه نمونه را رفع می‌کند اما به جای آن مشکلاتی دیگر ایجاد می‎کند. اگر بخواهید ببینید آیا استفاده از تکنولوژی روی سلامت نوجوانان تاثیر دارد یا خیر، دقیقا چه چیزی را ارزیابی خواهید کرد؟ در مورد تکنولوژی آیا دغدغه شما بازی کامپیوتری است یا رسانه اجتماعی، استفاده از گوشی هوشمند یا کامپیوتر؟ آیا نگران مقدار زمانی هستید که از دستگاه‎ها استفاده می‎شود یا اوقات خاصی از روز که نوجوانان از آنها استفاده می‎کنند؟ آیا میزان سلامت را با نرخ افسردگی جمعیت می‎سنجید یا با پرسشنامه‎هایی که به نوجوانان داده شده یا با سوال پرسیدن از والدین آنها؟

تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد
تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

مجموعه‎های عظیم داده، مناسب پاسخ دادن به سوالات بزرگ هستند و با چندین روش می‎توان از آنها برای تحقیق استفاده کرد. این یعنی محققان باید روش تجزیه و تحلیل خود از داده را انتخاب کنند. به این ترتیب به مشکلی برمی‎خورند که به آن “باغ چند مسیره” می‎گویند. یعنی در مراحل بعدی با چند انتخاب دیگر روبرو می‎شوند. در پایان تمام این انتخاب‎ها، محققان به نقطه‎ای از این باغ می‎رسند که پاسخ را در خود دارد – اما از هر مسیری که رفته باشند به یک جواب متفاوت خواهند رسید.

حتما بخوانید:
رباتی که زیردریایی هوشمند می‌شود!

تحلیل تمامی فرضیات

دغدغه آربن و پریبیلسکی این بود که این مشکلات چطور می‎توانند روی تحقیقشان در مورد ارتباط استفاده از تکنولوژی با کودکان و نوجوانان تاثیر بگذارند. بنابراین از یک تکنیک آماری نسبتا جدید استفاده کردند که در آن تلاش بر این است که تمام سوالاتی که از نظر تئوری منظقی هستند تا جای ممکن در مورد داده‎ها مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. تنها درباره یکی از مجموعه داده‎ها، آنها با ۳۷۲ روش برای تجزیه و تحلیل داده‎ها روبرو شدند. در مورد یک مجموعه دیگر از داده‎ها می‎توانستند از ۴۱۰۰۰ روش استفاده کنند و در مورد سومین مجموعه می‎شد به ۶۰۰ میلیون روش، داده را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد
تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

شاید دیوانه کننده به نظر برسد، اما وقتی برای ارقام بزرگ پای گزینه‌های مختلف در میان باشد این گستردگی در انتخاب ممکن می‌شود. این تعداد روش برای تجزیه و تحلیل داده، در حقیقت زیاد هم نیست چرا که وقتی اربن و پریبیلسکی به دنبال ساده‎ترین روش آماری ممکن بودند به این ارقام رسیدند. حتی در این حالت هم آنها مجبور بودند تنها حدود ۲۰.۰۰۰ تحلیل روی آخرین مجموعه داده انجام دهند زیرا زمان محاسبات خود یک مشکل است.

تکنولوژی: آیا به بدی دستگیر شدن و اعتیاد  است؟

چیزهای زیادی وجود دارد که همبستگی‎ها نمی‎توانند به ما نشان دهند. واضح است که وجود این همبستگی‌ها به ما دلیل این ارتباط را نشان نمی‌دهد. وجود همبستگی بین استفاده از تکنولوژی و سلامت تنها این را به ما خاطر نشان می‌کند که این دو با هم ارتباط مستقیم دارند. استفاده از تکنولوژی می‌تواند مشکل‌ساز باشد اما راه‎های دیگری برای تفسیر این امر وجود دارد. برای مثال، نوجوانان افسرده بیشتر به تلفن‎های همراه و بازی وابسته‌اند؛ یا یک خانم خانه‌دار ناراضی برای درگیر نشدن با بچه‌ها ترجیح می‌دهد نوجوان افسرده‌اش در اتاق مشغول بازی باشد.

تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد
تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

وجود همبستگی به خودی خود، نشان دهنده تغییرات معنادار در دنیای واقعی نیست. اربن و پریبیلسکی برای اینکه این جریان را بیشتر تحت کنترل داشته باشند تاثیر ارتباطات کوچکی که از سایر داده‌ها مشاهده کرده بودند را با داده‎های کلان مورد مقایسه قرار دادند. برای مثال، تاثیر استفاده از تکنولوژی را با تاثیر زورگویی، آسم یا زیاد خوابیدن مقایسه می‌کنند. در یکی از مجموعه داده‌های ایالات متحده آمریکا، استفاده از تکنولوژی به طور کلی با کاهش سلامت ارتباط داشت. اما در این مجموعه از داده‌ها، مصرف سیب‎زمینی نیز تقریبا همین اندازه از تاثیر را روی سلامت این نمونه نشان داده است.

حتما بخوانید:
آیا می دانید افراد خوش‌بین راحت‌تر می‌خوابند؟

حتی نتایج داده‎‎ها در مجموعه داده‎های بریتانیا نیز تفاوت زیادی را نشان داد. در یک نمونه از داده‎ها این نتیجه حاصل شد که استفاده از تکنولوژی در نوجوانان بریتانیا به اندازه نوشیدن مشروب و دستگیر شدن برای سلامت آنها مضر است. این موضوعی بسیار نگران کننده است. اما براساس یکی از دو نمونه داده موجود از ایالات متحده آمریکا، تاثیر نوشیدن مشروبات بر روی سلامت هشت برابر بیشتر از استفاده از تکنولوژی است. وقتی سوالات مختلفی را در مورد یک مجموعه داده یکسان مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید می‎توانید به پاسخ‎هایی برسید که به طور چشمگیری با هم تفاوت دارند. همانطور که وقتی چندین داده متفاوت را براساس یک سوال مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهید به پاسخ‎های متفاوت می‎رسید.

تحقیقات تازه شروع شده

این حقایق چه چیزی را به ما می‎آموزند؟ پاتریک مارکی، یکی از محققان بررسی تاثیر بازی‎های ویدیویی که در این تحقیق دستی نداشته گفت: شاید استفاده از گوشی‎های همراه فاجعه باشد! ما هنوز از این موضوع مطمئن نیستیم.” چیزی که درباره این مقاله جالب است این است که نشان می‎دهد این عدم اطمینان تا چه حد وسیع است. با وجود تمام مشکلاتی که تحقیق روی داده‎ها دارد نتایج آن معمولا صورت منفی دارند. دلیل آن می‌تواند یکی از این موارد باشد: سنجیدن تاثیرات در یک نمونه کوچک، برخورد با باغ چند مسیره و داده‎هایی که به دلیل عدم گزارش درست شخصی فاقد صحت هستند.

تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد
تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

اگر محققان سوالات کلی و گسترده را بررسی کنند کیفیت تحقیق نیز تنزل پیدا می‌کند. این تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که در کل، استفاده از تکنولوژی ارتباط ضعیفی با سلامت دارد. اما آیا این نتیجه برای تمامی انواع تکنولوژی و تمام نوجوانان صدق می‌کند؟ درباره دختر افسرده‌ای که ساعت‌ها وقت خود را در اینستاگرام صرف مشاهده سوپرمدل‌ها می‌کند چه؟

اربن می‌گوید پرسیدن سوالات خاص قدم بعدی است. “ما هنوز نمی‌دانیم استفاده از چه نوع تکنولوژی‌ای را باید در افراد مورد بررسی قرار دهیم. مثل پرسیدن این است که آیا شکر برای شما مضر است: آیا ما درباره خوردن یک شکلات در هر ساعت صحبت می‌کنیم؟ یا یک سیب در هر چند روز؟ درباره چه نوع کودکانی این تحقیق باید صورت بگیرد؟ کودکان مبتلا به دیابت؟ یا ورزشکار؟

حتما بخوانید:
اولین اپلیکیشن آمازون موزیک مخصوص ساعت‌های هوشمند، عرضه می‌شود

منبع: arstechnica

مطالب مرتبط

چگونه سلول‌های ایمنی برای مدتی طولانی بیماری‌ها را به خاطر می‌سپارند؟

فاطمه غفاری

پیری بیولوژیکی درحال کند شدن است!

مهرناز شهریاری

لالایی مادر بر نوزادان نارس چه تاثیری دارد؟

کیوان

گوشی گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ در بنچمارک Geekbench ظاهر شد

محمد امین نعمتی

سرویس تاکسی خودران Waymo بهبود می‌یابد؛ اما مسافران همچنان گله‌مندند

آخرین پردازنده‌های G90 مدیاتک، برای بیشتر لذت بردن از بازی ساخته شده‌اند!

نوید بیک زاده

نگاهی به گوشی سامسونگ گلکسی A9

فاطمه غفاری

مایکروسافت به انجمن ایکس آر پیوست: واقعیت مجازی تقویت می‌شود؟

کیوان

کاشت ۸۴۰۰۰ کیلومتر مربع درخت برای مبارزه با آلودگی هوا!

bsafamanesh

درمان نارسایی‌های قلبی به کمک ایمپلنت

کیوان

برای انگیزه داشتن به دنبال توصیه هستید؟ توصیه نخواهید، خودتان توصیه کنید

فاطمه غفاری

طرح حمایت از استارت‌آپ‌ها در ایران آغاز شد

کیوان

فایل های ذخیره شده دیجیتالی که برای سلامت ذهنی ما مضر هستند

تقویت میکروبیوم روده راهی برای درمانی برای سوءتغذیه کودکان

کیوان

سامسونگ گلکسی فولد شهریور عرضه خواهند شد

کیوان

چطور این عادت‌های بد زندگی فریلنسری شما را نابود می‌کنند؟

hanimn

قدرت سری گوشی‎های آینده A سامسونگ با اگزینوس ۹۶۳۰ بیشتر می‎شود

محمد امین نعمتی

ویترین محصولات اپل در سال ۲۰۱۹ را ببینیم

کیوان

دیدگاه شما چیست؟