استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار پیشنهاد سردبیر کسب و کار اینترنتی

مزیت رقابتی شما چیست؟ برنده شدن در زمانی که همه مثل هم فکر می کنند

مزیت رقابتی شما چیست؟ برنده شدن در زمانی که همه مثل هم فکر می کنند

مزیت رقابتی شما چیست؟ همان فوت کوزه گری؟! اگر می‌خواهید به شکل جدی سرمایه‌گذاری کنید، پاسخ به این سؤال را شما بهتر از هر کسی می دانید. شاید از خودتان بپرسید که چرامزیت رقابتی مهم است؟ تعدادی از شما احتمالاً به شیوه‌های مختلف آن را لمس کرده‌اید.

برنده شدن در کسب و کار مثل برنده شدن در شطرنج است

برای بسیاری از محصولات و خدمات، به طور ویژه محصولات تجاری که در آنها بحث توسعه مزیت رقابتی وجود ندارد، صحبت کردن در مورد آن کمی سخت است. به عنوان مثال، در مورد سئو و بهینه سازی سایت، هر تغییری که من در سایت خودم به وجود می‌آورم بیشتر مطالب عمومی هستند. بنابراین رقبای من به راحتی می‌توانند این مطالب را تشخیص داده و پس از بررسی آنها، به شکلهای مختلف از آنها کپی کنند.

برنده شدن در کسب و کار مثل برنده شدن در شطرنج است

همین وضعیت در مورد اکثر محصولات و خدمات نرم افزاری هم وجود دارد. به عنوان مثال، فقط در نظر بگیرید که چگونه غول‌های فناوری، اطلاعات هوش‌مصنوعی خود را با تکنولوژی خدمات AI-as-a-service حفظ می‌کنند. در واقع حفظ مزیت رقابتی در این شرکت‌ها به شکلی است که Steven Forth به عنوان یکی از بنیانگذاران تیم TeamFit در مورد آن می‌گوید: هنگامی که یک سرویس یا خدمات به طور کامل توسط مصرف کنندگان، خریداران و توسعه‌دهندگان درک می‌شود و ارزش کافی به وجود می‌آورد، می‌توان به عنوان یک کالای تجاری به آن نگاه کرد.

بنابراین در مورد صنایعی که استراتژی‌های اصلی شما بر روی آن پیاده سازی شده و یا محصولاتی که به راحتی قابل تکثیر و کپی برداری هستند، حفظ مزیت رقابتی شباهت بسیاری به روند رقابت در شطرنج دارد:

زمانی که همه قوانین بازی با یکدیگر یکسان هستند و هر کدام می‌توانند از استراتژی‌های مشابهی استفاده کنند، استفاده از ایده‌های جدید و نوآوری بی قید و شرط تنها چیزیست که می‌تواند شما را برنده کند!

به وجود آوردن موفقیت از طریق نوآوری

با توجه به توضیحاتی که داده شد، حفظ مزیت رقابتی در کسب و کار، نیازمند به دست آوردن و نوآوری در هر سناریوی جدیدی است که با آن مواجه می‌شوید. بنابراین سرمایه‌گذار و صاحب کسب و کار با توجه به شهرت و توانمندی‌های خود، باید این موارد را در طول سالها به دست بیاورد. این موضوع به شما کمک می‌کند که شهرت خود را به عنوان کسی که در به دست آوردن مشتری برنده می‌شود و می‌تواند آنها را برای کسب و کار خود حفظ کند، به دست بیاورید.

اما در ادامه به چند نکته کوچک و ایده آل اشاره می‌کنیم که می‌تواند به شما در حفظ مزیت رقابتی کمک کند:

سرمایه گذاری بر روی تخصص خود

اولین قدم برای به دست آوردن یک اعتبار قوی و ماندگار برای خود و کسب و کار، توجه به تخصص ویژه و کارشناسی در یک زمینه و تمرکز کسب و کار بر روی این تخصص است. در واقع شما نه تنها باید تلاش زیادی برای بهترین شدن انجام دهید، بلکه سعی کنید در یک یا حداکثر دو مورد به بهترین چیز برسید. این همان چیزی است که کارآفرینان برتر را یکی پس از دیگری به موفقیت می‌رساند. مطمئن شوید بر روی هر مهارتی که تصمیم می‌گیرید، به طور کامل متمرکز باشید و برای مشتریان بسیار مهم است که از رقبایتان متفاوت‌تر باشید.

نبردها را شما انتخاب کنید

در حالی که انتخاب حوزه تخصصی برای کسب و کار مهم است، انتخاب کسی که با او رقابت می‌کنید یا کسی که با او کار می‌کنید بسیار مهم است. توصیه دوم ما این است که ابتدا فکر کنید و سپس مبارزه را عاقلانه انتخاب کنید. به عبارت دیگر شما باید با مشتریانی کار کنید که بالاترین شانس موفقیت را به شما می‌دهند. این به این معنی نیست که شما فقط بر روی میوه‌های بالای درخت و میوه‌های سخت متمرکز شوید. بلکه شما می‌توانید مشتریانی را انتخاب کنید که کاملاً با هدف‌گذاری شما سازگار هستند و می دانید که بهترین کمک برای کسب و کار شما هستند.

با خودتان را رقابت کنید

درست همانند بازیکنان شطرنج که در برخی موارد از خود به عنوان نیروی تمرینی استفاده می‌کنند، شما نیز باید هر روز خودتان را به چالش بکشید و از این طریق مهارت خود را بالاتر ببرید. اگر برای یک مشتری عالی به نظر برسید، سعی کنید برای دستیابی به نتایج بهتر و قویتر شدن در این زمینه، به سراغ مشتریان جدید بروید. همیشه به دنبال مشارکت‌های جدید باشید و سعی کنید به شکلهای مختلف خود را به چالش بکشیم. راز موفقیت در اینجا این است که شما از موفقیت‌ها و شکست‌های که قبلاً به دست آورده‌اید یاد بگیرید و سعی کنید که این موفقیت خود را دو برابر کنید و مزیت رقابتی فوق العاده برای خود به دست بیاورید.

با خودتان را رقابت کنید

خلاقیت و نوآوری خود را حفظ کنید

ایلان ماسک اخیراً از اهمیت نوآوری در کسب و کار دفاع کرده و در مورد آن به این جمله بسنده کرده است:

اگر تنها سیستم دفاعی شما در برابر ارتش‌های مهاجم، فقط کندن خندق باشد، زمان زیادی دوام نمی‌آورید. این خیلی مهم است که حتی در دفاع کردن هم نوآوری داشته باشید و این یک عامل مهم در تعیین برنده رقابت است.

نوآوری و خلاقیت با کنار هم قرار دادن تمرین زیاد و به دست آوردن مهارت‌های مختلف به دست می‌آید. در واقع این کار به شما اعتماد به نفس می‌دهد که روز و هر زمان با چالش‌های جدید مواجه شوید و خود را با آن هماهنگ کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از موارد ممکن است دوبار به یک شیوه یکسان برای شما رخ ندهد و به همین دلیل باید بتوانید دانش خود را با موقعیت‌های جدید تطبیق دهید.

بنابراین اگر هنوز هم به دنبال مزیت رقابتی هستید، حتماً این نکات را در نظر داشته باشید. در نهایت باید به این نکته توجه داشته باشید که همیشه تخصص و مهارت خود را بالاتر ببرید، مشتری‌های مناسب انتخاب کنید و به طور مداوم خود را با شرایط جدید سازگار کنید. این روند باید تا زمانی ادامه یابد که یک مزیت رقابتی خاص برای خود به وجود بیاورید که هیچ کسی دیگری قابلیت دسترسی به آن را نداشته باشد، حتی اگر پوست خود را بکند!

منبع: entrepreneur

مطالب مرتبط

راز کارآفرینی چیست؟ ۱۴ راز موفقیت حتمی هر کسب و کار

مهرناز شهریاری

چطور یک لوگوی فوق العاده طراحی کنیم؟ راهنمای گام به گام طراحی لوگو

مهرناز شهریاری

چطور استرس آزاردهنده، اضطراب و ترس‌های مکرر را مدیریت کنیم؟

designer1

۱۰ مهارت رهبری که می‌توانید از مجموعه هری پاتر بیاموزید!

designer1

چگونه یک رستوران موفق افتتاح کنیم؟ راهنمای قدم به قدم برای افتتاح رستوران

راهله نجاریان

زنان کارآفرین، رکورددار در جذب سرمایه!

کیوان

اتوماسیون کسب و کار و تغییرات شگفت انگیز روی رشد کسب و کار و استارتاپ

ماهان

هنر تأمین سرمایه برای استارتاپ ها

ماهان

مدیر سابق گوگل: فناوری، انسان ها را تنزل می‌دهد

کیوان

۵ دلیل که کپی رایتینگ حرفه ای باعث ارتقای سایت شما می‌شود

طاهر مهدی پناه

افزایش بازدید سایت و افزایش فروش با استفاده از راهکارهای حرفه‌ای

designer1

فیس بوک در تعقیب ۲ برنامه نویس!

کیوان

درگیر نامگذاری محصول خود هستید؟ تجربه ما به شما کمک می‌کند

فاطمه غفاری

۹ نکته برای بازاریابی موفق در تجارت الکترونیک

مهرناز شهریاری

فرزندان خود را کارآفرین کنید

کیوان

اضافه شدن ویژگی‌های ویز به گوگل مپس

عباس رهامی

۸ توصیه برای این که برند شخصی خود را در سال ۲۰۱۷ بسازید

ماهان

چطور فقط طی ۱۵ دقیقه برای مصاحبه شغلی آماده شویم؟!

designer1

Leave a Comment