۵ نکته مدیریت کارآفرینانه برای کارآفرین ها

مدیریت کارآفرینانه یک اصطلاح جدید و نسبتاً مدرن است که تقریباً بسیاری از ما حتی این واژه را نشنیده‌ایم. ما امروز می‌خواهیم این موضوع را با Y’vonne Ormond مدیر عامل و مؤسس ۵P Consulting، به عنوان یک شرکت مشاوره‌ای در تغییر کسب و کار به منظور بالا بردن بهره وری، درمیان بگذاریم.

Y'vonne Ormond مدیر عامل و مؤسس 5P Consulting

 در واقع ما می‌خواهیم یاد بگیریم که چه مشاوره‌ای برای سایر کارآفرینان مناسب است و چگونه می‌توانند از این مسیر برای توسعه و رشد کسب و کار خود استفاده کنند.

سئوال: زندگی چگونه شما را به سمت کارآفرینی هدایت می‌کند؟

من ۲۵ سال در صنعت فناوری بوده‌ام و به عنوان تکنسین کسب و کار فعالیت می‌کنم که اساساً به معنی داشتن پیشینه قوی در امور مالی و کسب و کار است. با این حال، در ابتدای مسیر زندگیم به سمت مهندسی نرم افزاری رفتم. این موضوع باعث شد که اشتیاق به داده‌ها و خلاقیت در من به وجود بیاید.

به عنوان مادر ۲ پسر (در حال حاضر ۱۰ ساله و ۱۵ ساله)، متوجه شدم که نمی‌خواهم در مسیر زندگی فقط به استراحت بپردازم. من می‌خواستم ساعت پنج عصر منزل باشم و برای فرزندانم شام درست کنم. دوست داشتم در بازی راگبی خواهرم حضور داشته باشم و یا در مراسم مدرسه پسر کوچکم باشم.

همانطور که شما بزرگ‌تر می‌شوید و رشد می‌کنید، زندگی هم سریع از پیش چشم شما می‌گذرد و شروع به تحقق بخشیدن به اهداف شما می‌کند که چقدر ارزشمند است. این یک زندگی واقعی است و اگر من بخواهم وقت خود را به طور کامل در محل کار صرف کنم، مشکلات بزرگتری به وجود می‌آمد که به همین دلیل من یک کارآفرین شدم و به سمت مدیریت کارآفرینانه رفتم.

سؤال: به چه شکلی برای مدیریت کسب و کارتان ایده گرفتید؟

هدف من راه اندازی یک شرکت مشاوره‌ای متفاوت بود که اساس آن تمرکز بر لذت‌بردن مشتریان و ارائه یک محیط مستقل بود که در جریان آن کارکنان در یک محیط خلاقانه فعالیت کنند. در واقع هدف ما فقط فروش یا رساندن محصول به مشتریان نبوده و به طور ویژه می‌خواستم که کارکنان با احساسات و عمل این موضوع را انجام دهند:

  • آیا شما نسبت کاری که انجام می‌دهید احساس خوبی دارید؟
  • آیا در مورد تیمی که با آنها کار می‌کنید، احساس خوبی دارید؟
  • آیا در مورد راه حل‌های خوبی که به مشتریان ارائه می‌دهید احساس خوبی دارید؟
  • آیا در مورد مأموریت و کاری که انجام می‌دهید احساس خوبی دارید؟

من به شخصه کارهای خیرخواهانه زیادی انجام دادم و در تعداد کمی از سازمان‌های خیریه هم نقش مدیر را داشتم. به همین دلیل به خوبی می‌دانم که فعالیت برای عدم گرفتن سود تا چه اندازه سخت است. شما همیشه نمی‌توانید مردم را فقط به خاطر اشتیاق جذب کنید. گاهی لازم است که از تخصص و سرمایه گذاری کسب و کار خود کمک بگیرید تا مأموریت‌های اجتماعی را نیز انجام دهیم. من این را یک چالش بزرگ در بخش حوزه خیریه می دانم. در حقیقت انتظار من این است که در موسسه ما حداقل ۳ ماه از سال فعالیت‌های خیرخواهانه و غیر انتفاعی انجام شود.

زندگی فرزندانم، برادرانم و تقریباً تمام کسانی که با آنها در ارتباطم از همین مسیر و از همین دیدگاه شکل گرفته است و به همین دلیل به شکل صادقانه دوست دارم که در کارهای خیرخواهانه و انسان دوستانه شرکت داشته باشم.

سؤال: تکنولوژی چگونه به شما به عنوان یک رهبر و همچنین به طور کلی به سازمان شما کمک کرده است؟

به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک با مشتری‌های مختلف، تقریباً تمامی بخش‌های ما به دنبال تکنولوژی‌های جدید هستند و به رویکردهای یکپارچه علاقه‌ای ندارند. به همین دلیل است که به تکنولوژی Salesforce Essentials علاقه دارم و آن را برای کسب و کارهای کوچک و مدیریت کارآفرینانه مناسب می دانم. این یک پلتفرم متناسب با نیازهای کسب و کارهای کوچک به هر شکل و به هر اندازه‌ای است که باعث می‌شود ما مانند سازمان‌های بزرگتر و قویتر احساس کنیم و خود را در سطح آنها بدانیم.

کسب و کار ما منحصر به فرد است، در واقع ما هیچ کار فروشی برای کارکنان خود نداریم و تیم فروش ما تحت عنوان تیم طراحی به تحویل (design-to-delivery team) شناخته می‌شود. هر کدام از این افراد دارای سابقه در تحویل کسب و کار است و این به این معنی است که افرادی که در محیط پیش فروش قرار می‌گیرند همان افرادی هستند که در نهایت پروژه‌های خود را تحویل می‌دهند. سه دستاورد شگفت انگیز برای کسب و کار خود داشته‌ایم:

  • یک پروسه یا فرایند داریم: در جریان کسب و کار ما هیچ چیزی در ارسال ایمیل یا به هر روش دیگری گم نمی‌شود و ما یک سیستم فوق العاده برای ارتباط با مشتریان خود داریم. در واقع این به ما اجازه می‌دهد که با یکدیگر در ارتباط باشیم و به یکدیگر کمک کنیم تا روند توسعه کسب و کار را دنبال کنیم.
  • داده و اطلاعات داریم: گزارشات و اطلاعات به دست آمده در روش Salesforce Essentials فوق العاده هستند. در واقع ما به راحتی می‌توانیم تمام معیارهای کسب و کار خود مانند اصول مالی، چالش‌ها و فرصت‌ها و همچنین احتمال تبدیل فاکتورهای مختلف را با چند کلیک ساده دریافت کنیم.
  • شفافیت داریم: داشتن این نگرش در کل تیم، یک عامل محرک واقعی برای همه ما بوده است. در واقع این تیم را تشویق می‌کند که کسب و کار را رشد دهند، زیرا تا زمانی ما می‌توانیم وجود داشته باشیم که شرکت ما وجود دارد. این اطلاعات مهم به کسب و کار برای همه کارکنان و مشتریان در دسترس است.

سؤال: پیشنهاد شما برای کسانی که اخیراً کارآفرینی را شروع کرده‌اند چیست؟

من یک کارآفرین دو زمانه هستم و در واقع از زمانی که کسب و کار خود را شروع کردم، بسیاری از موارد جدید را یاد گرفتم. به طور کلی همه کارآفرینان و علاقمندان به مدیریت کارآفرینانه باید پنج چیز را به خاطر داشته باشد:

بیش از حد در مورد جریان نقدی نگران نباشید

یک کارآفرین لازم است که همزمان پول و زمان را در کسب و کار خود سرمایه گذاری کند. شما تنها نمی‌توانید بر اساس نتیجه کار قضاوت کنید و باید وارد جریان کار شوید و به مرور زمان بر آن بیافزایید. این تنها زمانی اتفاق می‌افتد که صبر و شکیبایی به خرج دهیم. اگر فقط به اعداد فکر کنید و به طور مداوم به این مسئله فکر کنید که پولم را از دست دادم یا پول کافی ندارم، به مرور زمان مضطرب خواهید شد و چیزی به عنوان شادی برای شما باقی نمی‌ماند. مطمئناً در مدیریت کارآفرینانه می‌توانید یک طرح داشته باشید، به شیوه‌های مختلف آن را اجرا کنید و منحصر به فرد باشید. هیچ وقت در مورد نتیجه یک کسب و کار خلاقانه و جدید فکر نکنید.

به دنبال گرفتن بدهی باشید

این دیدگاهی ست که هر کارآفرین در ابتدای شروع کسب و کار خود و حتی بعد از رشد آن هم باید داشته باشد. البته این موضوع در طول زمان متعادل‌تر می‌شود و تغییراتی در آن به وجود می‌آید.

صنعت خدمات غیر قابل پیش بینی است

در حین انجام کسب و کارهای خدماتی ممکن است دوره‌های زمانی را تجربه کنید که هیچ کاری ندارید و این ممکن است ناامید کننده یا حتی با توجه به طرز نگاه شما وحشتناک باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که جریان‌های متعدد درآمدی برای کسب و کار خود در نظر بگیرید و سعی کنید که آنها را به درآمد حاصل از خدمات و محصولات اضافه کنید. سعی کنید بخشی از وقت خود را به یک استراتژی کسب درآمد به شکل مناسب و استاندارد برای کسب و کارهای کوچک اختصاص دهید.

هنگامی که به صورت شبکه‌ای کار می‌کنید، همیشه ایجاد روابط را در ذهن خود داشته باشید

شبکه های ارتباطی در مدیریت کارآفرینانه مهم هستند. هرگز با یک ذهنیت مبتنی بر نتیجه، شبکه ارتباطی خود را شکل ندهید. از خودتان بپرسید که چگونه می‌توانید به دیگران کمک کنید، نه اینکه آنها می‌توانند برای شما کار کنند. در لحظه باشید و مکالمه معنی دار داشته باشید. این چیزی است که یک شبکه ارتباطی واقعی باید داشته باشد.

نترسید

مدیریت کارآفرینانه یعنی اینکه شما به طور کلی درک کنید که برخی شما را دوست ندارند و هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد. همیشه سعی کنید به مسیر کسب و کار خود نگاه داشته باشید و از تجربه‌ای که آموخته‌اید درس بگیرید. این به شما کمک می‌کند که ریسک‌های زیادی را انجام دهید و در نهایت به سود برسید. از از وسوسه دوری کنید و ترس را از بین ببرید.

مدیریت کارآفرینانه

تا حدود زیادی بر مبنای خلاقیت فرد و همچنین دیدگاه او نسبت به نتیجه کار و روند انجام کار بستگی دارد و به همین دلیل کارآفرینان موفق معمولاً افرادی خلاق و خیر خواه هستند.

منبع: smallbiztrends

۲ نظرات
  1. […] ارتباط حقیقی با ایجاد اعتماد آغاز می‌شود. وقتی شما روی موفقیت کارکنانتان سرمایه گذاری می‎کنید خواهید دید که آنها نیز روی شما حساب […]

  2. […] بیشتر کسب و کارهای تجارت الکترونیکی دارای کارمندانی می‌باشند که ارزیابی‌های دستی را […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.