روکیدا
مدیریت و موفقیت در کسب و کار کسب و کار اینترنتی

تجربه کاربری یا همان UX چیست و چطور تجربه کاربری موفق خلق کنیم؟

تجربه کاربری یا همان UX چیست و چطور تجربه کاربری موفق خلق کنیم؟

کارکنان اپل اینگونه آموزش دیده‌اند که همواره توجهشان به کاربر نهایی معطوف باشد و این امر اولویت تمام پروژه‎هایی است که روی تجربه کاربری تاثیر دارند. این غول تکنولوژی کاربر-محور با ارائه محصولاتی که مشتریان برای خریدشان لحظه شماری می‎کنند بارها و بارها خود را ثابت کرده است.

سایر شرکت‌ها هم با اولویت قرار دادن تجربه کاربر در امور خود می‎توانند مانند شرکت اپل، خوب عمل کنند. بسیاری از این شرکت‌ها تا جایی که بودجه‎شان اجازه بدهد سعی خود را در این زمینه می‎کنند. متاسفانه، اکثر آنها روش درست ارزیابی مقدار اثربخشی طراحی تجربه کاربری‎شان را نمی‎دانند – نیازی به گفتن نیست که در این صورت حتی نمی‎توانند آن را بهبود دهند!

معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق
معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق

چه چیزی تعیین می‎کند یک شرکت در زمینه تجربه کاربر موفق عمل کرده است؟

معیارهای استاندارد تجربه کاربری، همیشه بینش لازم از کسب‎وکار را ارائه نمی‎دهند. آنچه برای یک شرکت سرراست و ساده به نظر می‎رسد ممکن است برای دیگری کارامد نباشد. شرکت‎ها می‎توانند از این مانع عبور کنند اما برای این کار باید بر روی معنادارترین معیارها تمرکز کنند و نه روی معیارهای محبوب.

وقتی سخن از تجربه کاربری در میان باشد، نرخ تبدیل یکی از مهم‎ترین چیزهایی است که باید در نظر گرفته شود. هنگامی که ایجاد یک تغییر در وب‎سایت موجب به وجود آمدن نرخ تبدیل بیشتر می‌شود و به عبارت دیگر این دو با هم ارتباط مستقیم دارند، می‎توان از این واقعه به عنوان یک علامت خوب یاد کرد. به گزارش فارستر طراحی بهتر برای تجربه کاربر می‎تواند نرخ تبدیل شما را تا ۴۰۰ درصد افزایش دهد. سایر معیارهای مناسب برای ارزیابی تجربه کاربر شامل مقدار متوسط سفارش، سنجش قابلیت کاربرپذیری سیستم و شاخص‎های عملکرد است. در این مقاله، ما روی چگونگی بهینه سازی نرخ تبدیل تمرکز می‎کنیم.

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) یکی از مهم‎ترین روش‎ها برای فروشندگان آنلاین است. اگر ۱۰ میلیون نفر از یک صفحه بازدید کنند اما ۱.۰۰۰ نفر از آنها چیزی بخرند، باید گفت این شرکت پولش را روی ترافیک بی‎ارزش هدر می‎دهد. با اینکه یک نرخ تبدیل خوب ۴ تا ۵ درصد است، نتیجه حاصل از ۱۰ درصد تبلیغات گوگل ادز در واقع ۱۱.۴۵ درصد نرخ تبدیل است!

معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق
معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق

نرخ تبدیل بالاتر، ارزش سرمایه گذاری در تجربه کاربری را بیش از هر معیار دیگری ثابت می‎کند. با اینکه تجربه کاربری به تجربه کلی کاربر از وب‎سایت دلالت دارد، CRO تنها به بخش‎هایی از تجربه کاربری مربوط است که بازدید کننده را به خریدار تبدیل می‎کند. با گره خوردن تغییرات تجربه کاربری به بهبود نرخ تبدیل، شرکت‎ها می‎توانند با کار کردن روی تجربه کاربری، درآمد بیشتری داشته باشند و به این ترتیب بازگشت سرمایه کارکنان را هم ساده‎تر تعیین کنند.

چه روش‎هایی کمک می‎کنند نرخ تبدیل را افزایش دهید؟

CRO و تجربه کاربری ارتباط تنگانگی با هم دارند اما یکسان نیستند. زیباترین وب‎سایت، که دارای ساده‏ترین کاربرد نیز می‌باشد لزوما همیشه بیشترین نرخ تبدیل را ندارد.. از بهروش‎های CRO زیر پیروی کنید تا تجربه کاربری کاربران سایت خود را بهبود دهید و درآمد بیشتری از وب‎سایتتان به دست بیاورید.

۱- شما بدون شناختن یک فرد نمی‎توانید عاشقش شوید

بازاریابان دوست دارند با زیر و بم تاکتیک‎های CRO آشنا شوند اما حقیقت این است که تاکتیک‎ها بعد از مخاطبان در رده دوم قرار دارند. اگر روش‎هایی که شما استفاده می‎کنید برای گروه مناسبی از افراد به کار گرفته نشود اهمیت خود را از دست می‎دهند. مطمئن شوید که در حال جذب لیدهای واجد شرایطی هستید که به محصولات یا خدمات شما علاقمند هستند.

معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق
معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق

تا جایی که می‎توانید درباره مخاطبان خود اطلاعات کسب کنید. منبع اولیه ترافیک شما چیست؟ چرا آنها به سایت شما علاقه دارند؟ مسیرهای کاربری آنها به چه شکلی هستند؟  و چه چیزی به آنها این انگیزه را می‎دهد که بیشتر در سایت بمانند یا آن را ترک کنند؟ بررسی کنید که چه عناصری از وب‎سایت شما بیشتر توجه بازدید کنندگان را به جلب می‎کند. برای دریافت بازخورد درباره عملکرد خود؛ از بازدید کنندگان نظرسنجی کنید. و با بررسی نرخ پرش ببینید یک صفحه چقدر توانسته بازدید کننده را به خود مشغول نگه دارد.

CRO به محتوایی بستگی دارد که نه تنها مخاطب را به سوی نتیجه دلخواه شما سوق می‎دهد بلکه اطلاعات و تجربه‎های دلخواه او را نیز در اختیارش قرار می‎دهد. رفتار کاربرانتان را شناسایی کنید و سپس براساس بینشی که از مخاطب به دست آوردید مسائل را حل کنید. اگر اکثر کلیک‎ها روی قسمت منوی تقویم انجام شده و در آن صفحه هیچ فرصتی برای تبدیل ندارید، باید یک فراخوان روی تقویم خود اضافه کنید.

۲- لگ زدن موبایل باعث کاهش نرخ تبدیل می‎شود

اکثر کسب‎وکارها سایت‎های خود را برای استفاده بر روی دسکتاپ طراحی می‎کنند. این خوب است، اما نمای آن بر روی تلفن هوشمند بسیار چالش برانگیز خواهد بود. این روزها استفاده از مرورگرها و نرم‎افزارهای موبایل در حال سبقت گرفتن از لپ‎تاپ و کامپیوترهای دسکتاپ هستند. ۷۷ درصد آمریکایی‎ها دارای تلفن هوشمند هستند و چنین جمعیتی را نمی‎توان نادیده گرفت.

معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق
معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق

صرف نظر از نحوه روبرو شدن کاربران موبایل با سایت شما، تجربه کاربری روی موبایل را برای تبدیل کاربران در اولویت قرار دهید. الیت سم، یک آژانس بالا رده‎ی بازاریابی است که تنها با تمرکز روی مخاطبان موبایل برای شرکت سواپالیز توانست  نرخ تبدیل آن را ۳۰ درصد افزایش دهد.

تا جای ممکن زمان بارگزاری وب‎سایت بر روی موبایل را کاهش دهید تا تجربه کاربری بهتری ایجاد کنید. کاربران موبایل و حتی اکثر کاربران دسکتاپ برای بارگزاری صفحه صبر کمی به خرج می‎دهند. محتوای خود را کوتاه در نظر بگیرید و دقت کنید تصاویر شما با موبایل سازگار باشد به این ترتیب کاربران گوشی‎ها و تبلت‎های هوشمند هرگز به این فکر نمی‎کنند که از سایت شما باید بر روی دسکتاپ بازدید کنند تا بتوانند بهتر از آن استفاده کنند. و اگر واقعا می‎خواهید مشتری به دست آورید برای حذف نوسانات فروش، گزینه خرید را با یک ضربه انگشت به جای طی کردن مراحل زیاد اضافه کنید.

14 راز موفقیت حتمی هر کسب و کار

۳- نرخ تبدیل مثل رفاقت با گذشت زمان بهتر می‌شود

وقتی مخاطب را بشناسید و کاربری سایت خود روی موبایل را برای آنها ساده‎تر بسازید می‎توانید تاکتیک‎های مختلف بهینه سازی را امتحان کنید.

دو گروه آزمایشی را در نظر بگیرید و روش‌های مختلف را روی آنها امتحان کنید، گروه‎های A/B خود را تا جای ممکن مشابه هم نگه دارید تا مجبور به بررسی این موضوع نشوید که سایر فاکتورها چه تاثیری روی تجربه کاربری می‎گذارند. به طور تصادفی ببینید کدام کاربر چه طراحی‎ای را می‎بیند، به این ترتیب تصویر بدون تعصبی از میزان اثربخشی هر رویکرد در دست خواهید داشت. از تحلیل‌های CROی خود برای شکستن حساسیت‎های کاربر استفاده کنید و سپس از این اطلاعات برای بهبود طراحی تجربه کاربری بهره ببرید.

معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق
معیاری برای سنجش تجربه کاربری موفق

هر بار که با تکرار، چیز جدیدی یاد گرفتید با توجه به آن به روند بهبود ادامه دهید. متوجه خواهید شد که نتیجه هر آزمایش یک شانس برای بهبود تجربه کاربری است. نرخ تبدیل بلافاصله با ایجاد یک تغییر کوچک صعود نمی‎کند اما داشتن یک روش علمی با گذشت زمان این نرخ را بهبود خواهد بخشید.

اجازه ندهید ترندهای تجربه کاربری استراتژی را به شما دیکته کنند. CRO را به منزله قلب طراحی تجربه کاربری شرکتتان در نظر بگیرید و از تاکتیک‎های یاد شده پیروی کنید تا تلاش‎های شما به درآمد بیشتر بیانجامد.

منبع: entrepreneur

مطالب مرتبط

کالبدشکافی گوشی زد فلیپ چه اطلاعاتی را نشان می‌دهد؟

محمد امین نعمتی

سری P40 هوآوی از استاندارد وای‌فای ۶ پلاس پشتیبانی می‌کند

محمد امین نعمتی

آیا طراحی آیفون ۹ قدیمی خواهد بود؟

محمد امین نعمتی

آیا گوشی گلکسی اس ۲۰ اولترا سامسونگ بهترین نمایشگر را دارد؟

محمد امین نعمتی

گوشی گیمینگ Black Shark 3 5G رکورد شارژ باتری را خواهد شکست؟

محمد امین نعمتی

سامسونگ تولید انبوه چیپ‌های ۶ و ۷ نانومتری خود را شروع کرد

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟