دانش و فناوری دنیای خودرو پیشنهاد سردبیر

استفاده از تکنولوژی اثر انگشت در خودروی هیوندا سانتافه ۲۰۱۹ به جای سویچ

کلیدهای بی‌سیم در دسترسی به وسایل نقلیه انقلاب به وجود می‌آورند اما هنوز راه زیادی تا به اثبات رساندن خود در پیش دارند – استفاده از کنترل از راه دور می‎تواند این دسترسی را ناامن کند. شرکت هیوندا فکر می‌کند در این روش، سیستم بسیار امن‎تری وجود دارد.

هیوندا این هفته اعلام کرد که اولین سیستم مبتنی بر اثر انگشت را در سانتافه SUV سال ۲۰۱۹ خود نصب خواهد کرد. این سیستم شامل دو سنسور مجزای اثر انگشت است – یکی روی دستگیره در و دیگری روی دکمه استارت. راننده باید در گذر از هر دوی این اسکنرها موفق شود تا بتواند وارد وسیله نقلیه شده و آن را روشن کند. در عین حال به جز استفاده از اثر انگشت می‌توان گفت هیچ مرحله اضافه‌ای برای این فرایند در نظر گرفته نشده است. چرا که در حالت عادی هم فرد باید اول درب اتومبیل را باز کند و برای روشن کردن ماشین باید دکمه استارت را فشار دهد.

برخی از وسایل نقلیه امکان استفاده از کلیدهای مختلف برای انجام تنظیمات مختلف را دارند، این تنظیمات می‌تواند به موقعیت صندلی، کانال‌های مورد علاقه در رادیو یا کنترل دما مربوط باشد. سیستم اثر انگشت سانتافه نیز همین سطح از شخصی سازی را در اختیار راننده قرار می‌دهد اما به جای اتصال به فاب، این قابلیت‌ها به اثر انگشت وابسته است. شاید شما اشتباها کنترل از راه دور دیگری را بردارید اما هرگز پیش نمی‌آید که اثر انگشتتان را جا بگذارید.

استفاده از تکنولوژی اثر انگشت در خوروی هیوندا سانتافه 2019 به جای سویچ
استفاده از تکنولوژی اثر انگشت در خوروی هیوندا سانتافه ۲۰۱۹ به جای سویچ

از نظر تئوری، آیا جعل کردن اثر انگشت می‌تواند باعث دسترسی دیگران به ماشین شود؟ طبق گزارش شرکت هیوندا، این سیستم، ظرفیت خازنی قسمت‌های مختلف اثر انگشت را ارزیابی می‌کند و این اثر را در خود سیستم حفظ می‌کند. بنابراین اگر شخصی با اثر انگشت جعلی در ماشین پیدا شود، ماشین باید بتواند تشخیص دهد که این فرد راننده واقعی نیست. به گفته سازندگان اتومبیل، احتمال اینکه تکنولوژی به کار رفته در هیوندا اثر را تشخیص ندهد یک در پنجاه هزار است.

شرکت هیوندا اظهار کرده قصد دارد ابتدا این تکنولوژی را در بازارهای منتخب به کار بگیرد و احتمالا ایالات متحده آمریکا برای مدتی به این بازار ملحق نشود – به گزارش اوتوویک، چین بازار افتخاری این تکنولوژی خواهد بود.

اگر مفید بودن این تکنولوژی ثابت شود می‎تواند در تنوع وسیعی از خودروهای آینده شرکت هیوندا نیز پدیدار شود. با اینکه شاید اولین باری باشد که از این تکنولوژی برای دسترسی به خودرو استفاده می‌شود، شرکت خودروسازی بنتلی از هم‌اکنون در یک مخزن ذخیره سازی آلومینیومی، بیومتریک‌هایی را به کار گرفته که تنها با اثر انگشت صحیح باز می‌شود.

منبع: Cnet

مطالب مرتبط

پژو ۵۰۸ اسپرت هیبریدی در پایتخت صلح

زهرا چنگیز

نسخه جدید خودرو Q8 آئودی در راه بازار اروپا

زهرا چنگیز

اپل ۲۰۰ کارمند خود را اخراج کرد، این کارمندان روی ماشین‌‌های خودران کار می‌کردند

فاطمه غفاری

خودرو مک لارن ۶۰۰LT اسپایدر؛ سوپراسپورت خشمگین و فخرفروش انگلیسی!

زهرا چنگیز

BMW تست درایو مجازی خودروی مفهومی Vision iNext رونمایی کرد

زهرا چنگیز

خودروهای بنزینی در برابر خودروهای برقی – کدامیک سریع‌تر است؟

فرشاد سعیدی

چالش ده سال : ورژن خودرو!

فرشاد سعیدی

پرواز آزمایشی “ماشین پرنده” شرکت بوئینگ + ویدیو

فاطمه غفاری

تسلا تی لارگو مدل X: سیاه‌پوش جذاب

زهرا چنگیز

بی ام دبلیو X3 M: کراس اوور قدرتمند آلمانی

زهرا چنگیز

نگاهی به خودروی برقی هوندا اینسایت ۲۰۱۹ رقیب تویوتا پریوس

فاطمه غفاری

فناوری جدید تسلا و افزایش مسافت قابل پیمایش خودروهای الکتریکی

ماهان

دیدگاه شما چیست؟