چگونه استراتژی محتوای حرفه ای بنویسیم؟

برای اینکه در کسب وکارتان موفق باشید، بهتر است یک استراتژی بازاریابی قوی را برای خودتان ایجاد کنید. این استراتژی بازاریابی می‌تواند در محتوای شما هم اعمال شود و همچنین نرخ فروشتان را افزایش دهد. بنابراین یکی از مواردی که به موفقیت کسب و کار کمک خواهد کرد، ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا است.

این متن به شما کمک می‌کند تا با استفاده از چندین راه ساده، استراتژی بازاریابی ایجاد کنید و محتوایی را که موردپسند مخاطب و به روز باشد را در اختیار مخاطبان قرار دهید، و بازاریابی محتوای قوی تری داشته باشید.

بازاریابی محتوا

محتوا - بازاریابی محتوا - استراتژی

بازاریابی محتوا به دوران قدیم، قبل از هرگونه فناوری، نوشتن یک کلمه و یا حتی صحبت از یک کلمه، بر می‌گردد. برگردید به هزاران سال قبل؛ در بعضی از غارهای پاتاگونیا شما می‌توانید روی دیوار‌ها نقاشی‌هایی را پیدا کنید. این‌ها میوه‌های اولین بازاریابان جهان هستند، هدف از این کار این بود که یک داستان برای مخاطبان خود تعریف کنند و ایده های خود را به فروش برسانند. همه ی بازاریابی محتوا همین است، حتی امرزوه.

البته، از آن زمان به بعد کمی پیشرفت کردیم. در حالیکه بازاریابی محتوا در دهه ۱۹۶۰ تنها چند کانال (چاپ، تلویزیون و غیره) را شامل می شد، امروزه تعداد زیادی از فرمت ها و کانال های محتوا مانند کتاب الکترونیکی، روزنامه ها، وبلاگ ها، vlog ها، وبینارها و انتشارات مطبوعات وجود دارد.

همه این ابزارها باید در انبار بازاریابی کلی شما باشند. اما چگونه می‌توان آن را بهینه سازی کرد تا از اثرگذاری آن اطمینان حاصل شود و یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب ایجاد کنید؟ به این ترتیب، در اینجا چند راهنمایی حرفه‌ای برای کمک به شما در ایجاد استراتژی محتوا، وجود دارد.

[irp posts=”5765″ name=”محتوای همیشه سبز: 17 نکته برای اینکه چطور محتوای جاودانه بنویسیم؟”]

همیشه با مخاطبان خود شروع کنید

استراتژِی - بازاریابی - افزایش فروش

حتی اگر شما یک بخش بازاریابی کامل در اختیار داشته باشید، باز هم باید این کار را انجام دهید. اگر همه آنچه که  به دست آمده فقط برای ایجاد یک محتوای عمومی بوده و مخاطبان را جذب نکرده است، پس یک تلاش بیهوده بوده است.

با این حال، جوانب مثبت می‌گوید که محتوا به تنهایی یک قطعه واحد از کل پازل بوده، که با برنامه‌های بازاریابی کلی شما هماهنگ است. با این حال، محتوا یکی از مهمترین عناصر رویکرد بازاریابی شماست؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند که محتوا باید کل استراتژی بازاریابی شما را شکل دهد.

صرف نظر از اینکه محتوا در کجای برنامه بازاریابی شما قرار دارد، هنوز هم به یک استراتژی بازاریابی خاص نیاز دارد. این امر به طور خاص می‌تواند دشوار باشد، زیرا بازاریابی محتوا یک اصطلاح معمول در طبیعت است. چیزی که برای یک کسب و کار، کار می‌کند، اما امکان دارد که به کسب و کار یا اهداف آن خدمت نکند.

با این حال، یک استراتژی جامع را می‌توان در یک مدل تایید شده توسط نیل پاتل یافت. این مدل محتوا ۳D نامیده می‌شود و مشخص می‌کند که هر استراتژی بازاریابی محتوا باید چه اهداف اساسی در سه مرحله داشته باشد:

  • نقشه برداری برای نقاط درد
  • نقشه برداری محتوای مناسب
  • نقشه برداری برای چرخه‌ی خرید

در ابتدا، شما می‌خواهید محتوای خود را در اطراف نقاط درد مخاطبان خود طراحی کنید. مشتریان بالقوه شما چه مشکلی دارند که محتوای شما می‌تواند به رفع آن کمک کند؟ سپس، به آنها محتوای مربوط به آن مشکل را در فرمتی که پیدا کردن و هضم آن برای آنها آسان باشد، ارائه دهید. سرانجام، محتوای خود را به چرخه خرید افرادی که این مشکل را دارند، پیوند دهید.

در اصطلاح ساده تر، همیشه باید روی مخاطب، بیشتر از محتوای تان تمرکز کنید. اگر محتوا ماهیت خود را از دست بدهد خطر از دست رفتن خاصیت هدف اصلی، که به دست آوردن مشتری است، وجود دارد. در یک سناریو‌ی وحشتناک، شما دیگر نمی‌توانید جنگل را بخاطر درختان آن ببینید و محتوای شما اگر تاثیری نداشته باشد، کم خواهد شد.

پیام خود را هموار کنید

تولید محتوا - بازاریابی محتوا - بازاریابی

در ورای تمرکز دقیق بر روی مخاطب، آنها همچنین ایجاد خریدار «شخصی» یا پیش بینی مخاطبان هدف خود که با توجه به علایق، نیازها، عادت‌های خرید و ترجیحات، تقسیم شده اند را توصیه می‌کنند. به عنوان یک بازاریاب، شما احتمالا در حال حاضر همه این ابزار را در اختیار خود دارید، به این معنی که شما باید همه آن چیزی را که برای ایجاد پیام کامل به آنها لازم دارید، داشته باشید.

یک پیام صحیح، به مخاطبان شما ربط پیدا می‌کند و مطالب شما را در جهت استراتژی بازاریابی درستی قرار می‌دهد. البته، برای رسیدن به این هدف، باید آن پیام را هرچه طبیعی‌تر به استراتژی خود وارد کنید.

اهمیت وبلاگ نویسی در استراتژی بازاریابی محتوا

محتوا حرفه ای - بازاریابی محتوا

تمام ابرقدرت های بازاریابی دیجیتال، وبلاگ نویسی را به عنوان بخش جدایی ناپذیر از استراتژی های محتوا موفق پذیرفته اند. علاوه بر این، مطالعات این را پیدا کرده است که کسب و کارهایی که لینک‌های ورودی بیشتری را وبلاگ می کنند، نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند، موفق تر  هستند. بنابراین اگر هنوز وبلاگ نویسی را آغاز نکرده اید، وقت آن است که شروع کنید.

بهترین بخش این است، برای انجام این کار لازم نیست که شکسپیر باشید. چیزی که در هنگام ایجاد یک وبلاگ بسیار اهمیت دارد این است که وبلاگ برای مخاطبان هدف تان موثر واقع شود نه اینکه واضح و روشن نوشته شود. اگر وبلاگ شما با محتوای با کیفیتی که برای مخاطبین تان مفید است پر شود، مطمئنا درخواست های بیشتری دریافت خواهید کرد.

به نمایش تصویری محتوا توجه کنید

همانطور که داده‌ها وبلاگ نویسی را به عنوان شکل موثر بازاریابی محتوا معرفی می کنند، همچنین نشان می‌دهند که محتوای بصری افراد بیشتری را جذب می‌کند. بنابراین محتوای شما باید تاحد ممکن چند رسانه‌ای و مناسب باشد. این به معنی به کارگیری محصولات تصویری با رزولوشن بالا، کلیپ‌های ویدئویی، وبینارها، infographics و موارد دیگر است.

در واقع، افراد در موسسه بازاریابی محتوا لیستی از ۱۲ نوع از محتوای بصری که می‌توانید در پست‌های وبلاگ خود استفاده کنید را کنار هم گذاشته اند. به غیر از عناصر ذکر شده در بالا، شما می‌توانید نقل قول از افراد اثرگذار، GIF ها، الگوهای رفتاری، تصاویر و حتی نمایش‌های Slideshare و هر چیزی که برای حفظ مخاطبان خود و نگه داری توجه روی خودتان نیاز دارید را استفاده کنید.

از بر.زرسانی محتوا نترسید

بازنویسی - ویرایش محتوا - استراتژی

هیچ دلیلی وجود ندارد که محتوای شما در یک چرخه عمر (همین یکی بود و انجام شد)، وجود داشته باشد. محتوای ساده تا زمانی که مرتبط با آنها باشد باارزش باقی می‌ماند و اگر شما از محتوای خوب فقط در فضای دیجیتالی استفاده می‌کنید، باید به بازنویسی آن بپردازید. شاید این بازنویسی به معنای کامپایل کردن پست‌های قبلی وبلاگ از یک موضوع خاص به یک مقاله به روز باشد، یا شاید این وبلاگ‌ها حاوی محتوای همیشه سبز است که شما می‌توانید آن را تبدیل به infographic کنید و دوباره منتشر کنید.

همانطور که محتوای جدیدی را ایجاد می‌کنید، عمر مفید آن را در ذهن خود نکه دارید و فرصت‌هایی را برای بازنویسی آن محتوا و گسترش عمر آن شناسایی کنید.

خودتان رسیدگی کنید

در نهایت مطمئن شوید که بررسی منظمی روی محتوایی که قبلا ایجاد کرده‌اید انجام داده اید. این یک بخش جدایی ناپذیر از مهارت استراتژی موفق است. چرا که به شما جایی که یک سقوط کوتاه داشتید را نشان می‌دهد. برای از بین بردن آن، چهار مرحله برای بررسی محتوا وجود دارد:

  • موجودی محتوای موجود
  • سازماندهی محتوای خود بر اساس موضوع، طول، تن، ارتباط و ویژگی ها
  • اضافه کردن معیارهای موفقیت مانند اشتراکات اجتماعی، ترافیک وب، تعامل و تبدیل
  • تجزیه و تحلیل داده ها

در آخرین مرحله، شما می‌خواهید داده‌ها را برای یافتن الگوهای موفقیت و همچنین از بین بردن شکاف‌های موجود در استراتژی بازبینی کنید. اگر چه ممکن است برخی کارهای اضافی را بطلبد اما بینش‌هایی که از این رسیدگی ها کسب می‌کنید، ارزش اینکه وقت خود را برای آن بگذارید را دارد. بنابراین برای کسب و کارتان یک استراتژی بازاریابی محتوای درست، مانند افراد حرفه ای ایجاد کنید.

منبع: infusionsoft.com

1 نظر
  1. […] تولید کننده‌های محتوا و نویسندگان هیچ چیز بهتر از سبز شدن چراغ‌های یوست سئو […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.