دانش و فناوری زندگی سلامت و تندرستی پیشنهاد سردبیر

یک داروی جدید، سلول‌های سرطانی را به خواب فرو می‌برد

مهار اثر ژن‌های KAT6A و KAT6B از طریق مولکول‌های قرمز می‌تواند در به خواب رفتن سلول‌های سرطانی موثر باشد.

سرطان یک بیماری خارجی نیست که به بدن حمله کرده باشد – اساسا این بیماری در نتیجه تقسیم خارج از کنترل سلول‌ها در بدن ایجاد می‌شود. روش‌های کنونی درمانی مانند شیمی‌درمانی و رادیوتراپی برای کشتن تومورها طراحی شده‌اند. اما این راه‌ها اغلب سلول‌های سالم را نیز مورد حمله قرار می‌دهند و به آنها آسیب می‌رسانند. روش جدیدی ظهور پیدا کرده که در آن می‌توان به شکل هدفمندتری به درمان سرطان پرداخت. در این روش، سلول‌های سرطانی تومور، عمل تکثیر را متوقف کرده و به شکلی موثر سرطان به خواب فرو می‌رود.

دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد
دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد

به نظر می‌رسد در مورد مقدار زمانی که سلول‌ها می‌توانند صرف تکثیر کنند یک محدودیت طبیعی وجود دارد و این محدودیت باعث می‌شود عمل تکثیر پیش از اینکه DNA آسیب ببیند متوقف شود. در وقت معین، بدن سلول‌های آسیب دیده (سلول‌هایی که محدوده زمانی‌شان به پایان رسیده) را در طی یک فرایند بیولوژیکی به نام سالخوردگی از کار می‌اندازد. به این ترتیب از تقسیم بیشتر آنها جلوگیری می‌شود. در شرایط کاملا مناسب، سلول‌های ایمنی می‌توانند این سلول‌های آسیب‎دیده را همچون زباله از بدن خارج کنند.

اما ما در جهانی کامل زندگی نمی‌کنیم و همیشه از شرایط کاملا مناسب برخوردار نیستیم. برخی از سلول‌ها از این قاعده پیروی نمی‌کنند. سرطان دزد تند و تیزی برای ربودن چنین مکانیزم‌هایی است و به این ترتیب بشکلی خارج از برنامه اجازه می‌دهد این سلول‌ها به تکثیر خود ادامه دهند.

پیدا کردن یک راه حل برای بازگرداندن فرایند سالخوردگی سلول، می‌تواند سلاحی حتمی برای مبارزه علیه سلول‌های سرطانی باشد. و حال محققان در استرالیا ترکیبات دارویی جدیدی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند این کار را انجام دهد.

دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد
دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد

آنه واس به عنوان یکی از سرپرستان محققان این مطالعه می‌گوید “این دسته جدید از ترکیبات دارویی عمل تکثیر سلول‌های سرطانی را متوقف کرده و با قطع توانایی چرخه سلول، مانع گسترش آن می‌شوند. واژه تخصصی این فرایند سالخوردگی سلول است. به این ترتیب این سلول‌ها به خواب فرو می‌روند. در حقیقت سلول‌های سرطانی نمی‌میرند اما به طور موثری در مسیر خود متوقف می‌شوند”.

محققان در سال ۲۰۱۲ کشف کردند که حذف KAT6A (ژنی که تکثیر سلولی را کنترل می‌کند) به موش‌های مبتلا به سرطان مرگبار لنفوم کمک می‌کند تا چهار برابر بیشتر از زمانی که بیماری به آنها اجازه می‌دهد، به زندگی خود ادامه دهند. این تیم روی مطالعه این ژن و KAT6B تمرکز کرد تا ببینند آیا مسدود کردن کارکرد آن می‌تواند در درمان سرطان کمک کند یا خیر.

بعد از غربالگری حدود ۲۵۰.۰۰۰ مولکول که قابلیت مهار این ژن‌ها را داشتند، محققان به دو مورد امیدوار کننده برخورد کردند که شامل WM-8014 و WM-1119 بود.

دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد
دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد

در آزمایش‌های انجام شده روی حیوانات، تیم محقق متوجه شد که این مولکول‌ها می‌توانند بدون آسیب رساندن به DNA یا تاثیر گذاشتن روی سلول‌های سالم، در سلول‌های سرطانی حالت سالخوردگی را ایجاد کنند. WM-8014 روی ماهی قزل‌آلای مبتلا به سرطان کبد و WM-1119 روی لنفوم در حال پیشرفت، در موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفت.

تیم توماس، سرپرست دیگر محققان این مطالعه می‌گوید “این ترکیب روی مدل‌های کلینیکی حیوانی به خوبی در برابر سلول‌های سرطانی کار کرد. طبق مشاهدات تیم ما این ترکیب روی سلول‌های سرطانی تاثیری بسیار قدرتمند دارد و در عین حال روی سلول‌های سالم هیچ تاثیری ایجاد نمی‌کند”.

اگر چه این تحقیق هنوز نشان نداده که بعد از به خواب رفتن سلول‌های سرطانی چه اتفاقی برای آنها می‌افتد، محققان معتقدند سیستم ایمنی در نهایت آنها را تشخیص داده و از بدن خارج می‌سازد. در تحقیقات آینده با آماده شدن آزمایشات بالینی انسانی، به بررسی این موضوع نیز پرداخته خواهد شد.

دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد
دسته جدیدی از ترکیبات دارویی، سرطان را به خواب فرو می‌برد

به گفته تیم توماس: ما فکر می‌کنیم این ترکیبات در درمان سرطان‌هایی که تکثیر سلولی آنها از طریق چرخه سلول با KAT6A و KAT6B انجام می‌شود موثر باشد. اگر ما این ژن‌ها را مهار کنیم باید این اثر درمانی را مشاهده کنیم. برای مثال، به عقیده ما این روش درمانی در برخی از انواع سرطان خون که در آن قدرت تشخیص بین انواع مختلف سلول از بین رفته موثر واقع می‌شود.

در مورد لوکمی(سرطان خون)، سرطان باعث تکثیر بیش از حد سلول‌های سفید می‌شود، این باعث رقیق شدن سلول‌های قرمز خونی می‌شود که با خود اکسیژن حمل می‌کنند. در نهایت بیمار کم کم با مشکل نارسایی اکسیژن مواجه می‌شود. امیدواریم این روش درمانی بتواند این اتفاق را متوقف کند”. این مقاله در مجله Nature منتشر شده است.

منبع:  New class of drug compounds puts cancer in a sleeper hold

مطالب مرتبط

این تخت بیمارستان با الهام از فیلم پیشتازان فضا ساخته شده است

محمد امین نعمتی

چرا برای دستیابی و حفظ موفقیت باید همیشه در حال یادگیری باشید؟

محمد امین نعمتی

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

با ربات‌های زنده‌ای که از سلول‌های بنیادی ساخته شده‌اند آشنا شوید

محمد امین نعمتی

سازمان غذا و دارو آمریکا الگوریتم جدید غربالگری نارسایی قلبی را در مرحله تایید اولیه قرار داد

محمد امین نعمتی

چطور یک سال ۲۰۲۰ عالی داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟