دانش و فناوری زندگی نجوم، هوا و فضا

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

چهار دانشمند در یکم آگوست به سناتورها اعلام کردند که کنگره باید برای پیدا کردن حیات در خارج از زمین، همچنان بودجه ناسا را تامین کند.

تنها یکی از این دانشمندان عضو ناسا بود. این دادرسی و بودجه محدودی که برای آن در نظر گرفته شده در دامنه وسیع‌تر، جزء اولویت‌های علمی این آژانس قرار گرفت. پس از بازبینی اظهارات، دادرسی به دست رئیس کمیته فرعی، مورد بررسی قرار گرفت. تد کروز از افراد حاضر در این نشست پرسید که چرا باید در خارج از زمین به دنبال موجودات فضایی گشت؟

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم
باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

توماس زورباچن، مدیر ماموریت‌های علمی ناسا گفت “من معتقدم این یکی از سوالات بزرگ بشریت است –نشان دهنده این است که چه ملتی می‌تواند آن را به نام خود ثبت کند- نه تنها  روشی برای خدمت به شهروندان محسوب می‌شود بلکه نشان می‌دهد پیش برندگان تاریخ چه کسانی خواهند بود. این یکی از سوال‌هایی است که اگر پاسخ داده شود برای همیشه در یادها خواهد ماند. زیرا پرشی خواهد بود به چیزی بیش از درک طبیعت و حتی درک خودمان، آن هم به قدری که هرگز پیش از این سابقه نداشته است.”

دیگر اعضای هیئت داوران به جای اشاره مستقیم به علم، روی نماد گرایی و الهام بخشی  این مسئله تاکید کردند. سارا سیگر، یک دانشمند علم نجوم که در موسسه فناوری ماساچوست مشغول به کار است عنوان کرد که اکثر محققان ارشد معاصر در دوران بلوغ خود شاهد واقعه فرود بر روی ماه بوده‌اند و همین واقعه برای آنها انگیزه‌ای بوده تا در موقعیت فعلی قرار بگیرند. او گفت “جستجو برای حیات فرازمینی هم با آن واقعه برابری می‌کند، وقتی ما آن را کشف کنیم این دستاورد باعث الهام بخشی به نسل جدید برای ورود به این حیطه از فناوری خواهد شد.”

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم
باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

البته او برای بیان مزایای محسوس‌تری که با کشف موجودات فضایی کسب می‌شوند احتیاط به خرج داد. او وعده تکنولوژی خاصی را نداد اما ادعا کرد که این تحقیق علمی، ناگزیر مزایایی را به دنبال خواهد داشت که هنوز قابل پیش‌بینی نیستند. سیگر به تکنولوژی جی‌پی‌اس اشاره کرد که با عنوان روشی برای ردیابی ماهواره‌ها شروع به کار کرد و پس از آن برای مثال برای ردیابی زمینی مورد استفاده قرار گرفت. در ادامه گفت “هزاران تحقیق ناب علمی لازم است تا بتوان آن را با موارد کاربردی ترکیب کرد، مواردی هم وجود دارد که اگر به تحقیق در این زمینه ادامه نمی‌دادیم هرگز اختراع نمی‌شدند(جی‌پی‌اس).

موضوع واضح این جلسه تاکید بر تکنولوژی انفجاری بود. سناتورها از دانشمندان خواستند توضیح بدهند که جستجو برای موجودات فضایی در سایر سیارات چطور می‌تواند به انسان‌های روی زمین منفعت برساند. در همین حال، دانشمندان یک توجیه اقتصادی و فکری ارائه دادند.

الن استفان، مدیر موزه ملی هوا و فضای اسمیتسونیان و سرپرست سابق دانشمندان در ناسا گفت “وقتی می‌خواهید کار دشواری را انجام دهید همانند کاری که ما در زمان آپولو انجام دادیم، هنگامی که خود را وا می‌دارید تا جواب سوالات واقعا دشوار را پیدا کنید آنجاست که تکنولوژی را رو به پیشرفت هدایت می‌کنید. می‌توانم استدلال کنم که وقتی تکنولوژی به سوی پیشرفت سوق داده شود اقتصاد نیز در راه پیشرفت قرار می‌گیرد”.

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم
باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

در این نشست سعی بر این بود تا سناتورها متقاعد شوند که علی‌الخصوص آمریکا در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند به جستجوی موجودات فضایی بپردازد و البته از آن استقبال هم می‌کند. به گفته استفان “به لطف چندین دهه تحقیقات فضایی ناسا، ما می‌دانیم که قدم‌های بعدی برای جستجوی موجودات فضایی در اروپا، انسلادوس، مریخ و در نهایت تیتان، باید چگونه برداشته شوند”.

سیگر یک نقل قول از جان آدامز را قرائت کرد که در آن از اعتقاد به وجود حیات در سایر سیارات سخن گفته شده بود – این نقل قول مدت‌ها پیش از اینکه علم بتواند اثبات کند سیارات دیگر وجود دارند ثبت شده بود. سیگر به این موضوع اشاره کرد که چگونه ماهواره Transiting Exoplanet Survey و سپس تلسکوپ فضایی جیمز وب با هم کار می‌کنند تا سیارات اطراف ستارگان کوچک مات را شناسایی کنند. به گفته او “اگر چه برای حیات خارج از زمین شواهدی وجود دارد، ما اولین نسل با این قابلیت هستیم که توان یافتن آن را داریم”.

او حتی تصدیق کرد که هنوز روی این تکنولوژی در حال کار هستند. سیگر تاکید کرد ناسا در حال توسعه این ابزار است و نباید در چنین موقعیتی دست از تلاش بکشد. او درباره فناوری‌هایی سخن می‌گفت که به دانشمندان در یافتن “برادر دوقلوی حقیقی زمین” (سیاره‌ای با خورشیدی درخشان و محیطی مانند زمین) کمک می‌کند.

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

با اینکه اکثر مکالمات در این جلسه روی زندگی میکروبی متمرکز بود، مختصری هم درباره تمدن‌های دارای فناوری پیشرفته در فرای منظومه شمسی نیز به بحث پرداخته شد. سناتور گری پیترز از میشیگان به احتمال نظری وجود تمدن‌های چند میلیارد ساله اشاره کرد و پرسید که آیا واقعا برای یافتن حیات در مسیر درستی پای گذاشته‌ایم. استفان مکالمه را بدست گرفت اعلام کرد که بهتر است با علم موجود ابتدا به بررسی محلی و سیارات نزدیک بپردازیم.

تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز در این بحث خودی نشان داد. سناتورها ترس و نگرانی خود از افزایش هزینه‌های پیش‌بینی نشده این ابزار و تاخیر در راه‌اندازی آن را عنوان کردند. با این حال دانشمندان همگی اعلام کردند این تلسکوپ ارزشش را داشته است.

منبع:  We Need to Keep Looking for Aliens, Scientists Tell Senators

مطالب مرتبط

رباتی که زیردریایی هوشمند می‌شود!

کیوان

پیدا نشدن متان در جو مریخ و تعجب دانشمندان!

پرشان شاکری فر

کشف احتمالی یک دریاچه زیرزمینی ۲۰ کیلومتری در مریخ

پرشان شاکری فر

ناسا (NASA) آب و هوای خورشیدی را در دو مأموریت بررسی خواهد کرد!

ناسا: با کاوش در ماه می خواهیم فلزات نایاب را اسخراج کنیم و پولدار شویم!

کیوان

افزایش عمر فضاپیماهای ۴۲ ساله ناسا

کیوان

آیا طوفان شن آب مریخ را خشک کرده است؟

عباس رهامی

خورشید از منظر رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید

کیوان

ساخت آجر با استفاده از خاک ماه!

کیوان

ماموریت انجام شد: ابرنواختر کوتوله سفید شناسایی شد

کیوان

تحلیلی بر تصویر ناسا از سیاره مشتری

کیوان

آیا گازی که کاوشگر کیوریاسیتی کشف کرده واقعاً متعلق به حیات مریخی است؟

عباس رهامی

هابل و منطقه تولد ستارگان بزرگ!

کیوان

فضانوردان مریخ می‎توانند پوست و استخوان‎ها را به صورت سه بعدی چاپ کنند!

وقتی ناسا از دانشجویان کمک می خواهد

کیوان

فلز طلا حاصل برخورد دو ستاره نوترونی ۴.۶ میلیارد سال قبل؟

محمد امین نعمتی

انرژی تاریک کجاست؟ آیا انرژی تاریک در خلأ کیهانی بین کهکشان‌ها پنهان شده؟

عباس رهامی

ناسا: کمربند تابشی زمین را غیرفعال کرد

کیوان

Leave a Comment