یشرفت های عظیم در حافظه های ذخیره سازی

Businessman and business sketch

در سال ۲۰۱۶ بزرگترین شرکت ساخت حافظه های ذخیره سازی در دنیا، سهام خود را به شرکت Dell فروخت و لازم به ذکر است که بدانیم صنعت حافظه های ذخیره سازی با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت و تکامل است و این خبر خوبی است!

حافظه های دیجیتال در مرکز تمدن دیجیتالی کنونی ما انسان ها قرار گرفته اند و هرچه ما اطلاعات بیشتری ایجاد میکنیم، وابستگی بیشتری به پیشرفت در تکنولوژی حافظه ها خواهیم داشت. در زیر برخی انتظاراتمان از تکنولوژی در این زمینه را  آورده ایم:

AI

AI که همان هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) است اطلاعات ذخیره شده ایجاد میکند پس در نتیجه حافظه اهمیت بیشتری پیدا می کند. هوش مصنوعی  امروزه میتواند پلاک یک خودرو را با استفاده از دوربین بخواند و یا هویت فرد را تشخصیص دهد و این باعث می شود اهمیت حافظه ها در همه حال افزایش بیشتری پیدا کند.

با پیشرفت انقلاب هوش مصنوعی، انتظار میرود که محققین راههای بیشتری برای هوش کامپیوتر ها پیدا خواهند کرد تا بتوانند از اطلاعات ذخیره شده خروجی های ارزشمندی بدست آورد. در حال حاضر هوش مصنوعی محبوبیت بسیاری در سازمانهای اطلاعاتی دارد.

NVRAM

اولین رم های NVRAM (non-volatile RAM) را در نوت بوک ها خواهیم دید. امسال ما اولین محصولات  NVRAM را توسط Intel و شاید شرکت های بزرگ دیگر خواهیم دید. حافظه های SSD NVRAM شرکت Intel خیلی در سرعت سریعتر نخواهند ود ولی در کل سریعتر، بادوامتر و البته گران تر از SSD های کنونی که NAND Flash هستند خواهد بود.

از همه مهمتر، اولین نوت بوک هایی که از خافظه های NVRAM در کنار رم های استاندارد بهره میگیرند عرضه خواهند شد. این تکنولوژی به نوت بوک ها با توجه به تراکم بیشتری که دارند، حافظه های خیلی بیشتری در حد صد ها گیگابایت و حتی ترابایت خواهد داد.

Cloud

سرویس های ابری Cloud رقابت بسیار سنگینی را میان شرکت های Microsoft ،  Googleو IBM با توجه به روش های جدیدشان برای پیشی گرفتن از Amazon به وجود آورده است. تسلط اولیه Amazon  بر استفاده از زیر ساخت ها به عنوان یک سرویس (IaaS) او را به عنوان یک پیشرو قرار داده است اما برخلاف دهه ۱۹۶۰ برای شرکت IBM، سرویس های تحت وب Amazon رقبای بزرگی دارد. این خبر خوبی برای ما است که سرویس های ابری Cloud در حال پیشرفت کردن هستند  ولی برای سرویس تحت وب Amazon این پیشرفت و رونق بازار خبر خوبی نخواهد بود.

PCIE/NVME های فوق سریع

حافظه های SSD PCIe/NVMe تا انتهای سال جدید بر روی نوت بوک های حرفه ای بسیار فراگیر خواهند شد. مک بوک های Pro شرکت apple که مبتنی بر همین تکنولوژی حافظه هستند ممکن است ایرادات زیادی بر آنها وارد باشد ولی حافظه از این ایرادات مستثنی است.

با توجه به سرعت خواندن و نوشتن ۲ گیگابایت در ثانیه، این تکنولوژی حافظه باعث فراموش شدن SATA SSD ها خواهد شد.

انتظار رونمایی های بیشتری از شرکت های تولید کنند حافظه های دیجیتال خواهیم داشت که نتوانسته اند خود را به سرعت مورد نیاز برای پیشرفت برسند. اما برای کسانی که به حافظه ها وابستگی دارند پیشرفت های خوبی در راه است و دنیا در مسیر بهبود قدم بر میدارد…

1 نظر
  1. سهراب می گوید

    کارتون عالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.