روکیدا
استارتاپ مدیریت و موفقیت در کسب و کار کسب و کار اینترنتی

چگونه از مشکلات مالی و کمبود نقدینگی در استارتاپ جلوگیری کنیم؟

مدیریت - مدیریت درآمد - کسب و کار

در هر کسب و کاری مهمترین مورد، مدیریت جریان نقدی است. اما چه راهکارهایی را باید رعایت کرد تا از مشکلات مربوط به جریان نقدی پیشگیری شود؟

این متن به شما کمک می‌کند تا با استفاده از مواردی که بیان کرده است، بتوانید طوری جریان نقدی خود را مدیریت کنید که هم درآمد قابل قبولی داشته باشید و هم به هزینه‌های معقولی برسید، و در کنار این موارد، در جریان کسب و کار به شما فشار وارد نشود.

در اصطلاح ساده، جریان نقدی شما اندازه گیری آن چیزی است که به دست آورده‌اید و آن چیزی که از دست داده اید. بر این اساس، خیلی راحت خواهد بود، اگر فرض کنیم که شکل معمول بهتر از دیگر شرایط است، پس همه چیز به خوبی پیش می‌رود.

با این حال، شما باید در نظر بگیرید که هر یک از پرداخت‌ها دریافت خواهد شد یا فقط ساخته شده است. به عبارت دیگر، اگر شما ۲۶۰۰۰ دلار را به مشتریان خود بفروشید و تنها ۱۳۰۰۰ دلار هزینه داشته باشید، بسیار شرایط خوبی است، اما در صورتی که آنها دیر پرداخت کنند و تامین کنندگان شما بلافاصله تقاضای پرداخت داشته باشند، این موضوع خیلی راحت نیست.

این پرسش های اساسی را پاسخ دهید و پول پارو کنید

این نوع از حفره‌ها، به طرز وحشیانه ای، برای کسب‌و‌کارهای مبتنی بر محصول که سریع رشد می‌کنند و سودآور هستند، بسیار خطر دارد. چرا؟ از آنجا که هر بار که مشتری جدیدی به دست می‌آورید، قبل از اینکه پرداختی صورت  گیرد، باید مواد خام را برای انجام سفارشات آنها (به جز سرمایه گذاری در افراد جدید و تجهیزات) خریداری کنید.

اگر این مشتریان تبدیل به کسانی شوند که دیر پرداخت می‌کنند، کسب و کار سودآور و رو به رشد شما می‌تواند مشکلات جریان نقدی و انحلال احتمالی را داشته باشد.

چگونه می‌توانید جریان نقدی خودتان را تغییر بدهید؟

۱- پیش بینی فروش و هزینه‌های خودتان

پیش بینی کردن اهمیت بسیار دارد.  بنابراین اطمینان حاصل کنید که پیش بینی‌های جریان نقدی شما هم از لحاظ ارقام و هم زمان دقیق است. به دنبال فروش سال گذشته باید ایده خوبی از آنچه در سال جاری ایجاد می‌کنید، به دست بیاورید (فرض کنید، البته شما در این میان هیچ مشتری عمده‌ای را به دست نیاورده‌اید و یا از دست نداده اید).

سپس هزینه تولید کالاها و خدمات خود را محاسبه کنید، زیرا این به شما کمک می‌کند که طرح خود را تطبیق دهید. باید سفارشات جدید قابل توجهی به طور ناگهانی وارد شوند.

مدیریت درآمد - کسب و کار - مدیریت جریان نقدی

در عین حال،  تمام هزینه‌های ثابت خود، شامل هزینه‌های نگهداری و هزینه کارکنان ، از جمله حقوق، اجاره، نرخ‌های کسب و کار، صورتحساب و البته مطالبات مالیاتی را به یاد داشته باشید. نگاهی به فرمول طلایی برای پیش بینی نقدینگی در کسب و کارهای کوچک بیاندازید.

[irp posts=”10165″ name=”چگونه مشتریان فصل تعطیلات را به خریداران همیشگی تبدیل کنیم؟”]

۲- طرح خود را با واقعیت مقایسه کنید

با این حال، پیش بینی‌های شما بی فایده خواهد بود، مگر اینکه آنها را به طور واقعی با واقعیت مقایسه کنید تا ببینید آیا شما شکل درست خود را پیدا کرده‌اید یا نه.

با انجام این کار به صورت ماهانه، شما قادر به تنظیم دقیق ارقام خود خواهید بود و به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه ریزی کنید که چقدر پول نقد را در یک هفته، یک ماه یا حتی یک سال در خط خود داشته باشید.

۳- بیشتر از یک طرح جریان نقدی آماده کنید

یک راه خوب برای محافظت از خود در برابر هر گونه شگفتی ناخوشایند این است که سه طرح متفاوت تهیه کنید یک سناریوی بهترین حالت، یک سناریوی بدترین حالت و گزینه‌ای میان راه.

برای تولید این ارقام، شما باید به دنبال راهی برای رشد بازار خود باشید. مشکلات نقدینگی فصلی را در نظر بگیرید؛ این را در نظر بگیرید که آیا رقبای جدید احتمال تهدید را فراهم می‌کنند؟ و فکر کنید که آیا مشتریان فعلی شما کاملا راضی هستند یا با سایر تامین کنندگان در مشورت هستند.

۴- اطمینان حاصل کنید که واقع بین هستید

به وسوسه فرض نکنید که همه چیز خوب خواهد شد؛ یک پیش بینی غیرمنطقی خوش بینانه به سرعت به مشکل می‌انجامد.

اما چه گام‌هایی می‌تواند برای مقابله با جریان نقدی که حاشیه‌ای به نظر می‌رسد، باشد؟

روکیدا - چگونه از مشکلات مالی و کمبود نقدینگی در استارتاپ جلوگیری کنیم؟ - استراتژی بازاریابی, افزایش فروش, توسعه کسب و کار, طرح کسب و کار, مدل کسب و کار, مدیریت, مدیریت استارتاپ, کارآفرینی

۵- صورت حساب مشتریان را سریعا بدهید

هرچه زودتر فاکتور کنید، زودتر هم پرداخت می‌شود. بعضی از شرکت‌ها فاکتور را به‌عنوان یک کار خسته کننده می‌دانند؛ چیزی که تنها باید پس از تکمیل فعالیت‌های درآمدی انجام شود.

در حالی که برای رشد و پیشرفت حیاتی است، رشد بی اهمیت است؛ اگر رشد نقدینگی شما کاهش پیدا کند و شما از کسب و کار خارج شوید. زمان خاصی را برای پرداخت صورتحساب و تهیه تمام اطلاعاتی که برای پیشرفت  نیاز دارید، کنار بگذارید.

۶- روند پرداخت را برای مشتریان آسان کنید

سعی داشته باشید، طیف وسیعی از روش‌های مختلف پرداخت را ارائه دهید. زیرا تمام مشتریان انتقال بانکی را انتخاب نمی‌کنند. پول نقد، چک، کارت اعتباری و غیر اعتباری، و خدمات انتقال پول آنلاین و آفلاین، همه گزینه‌های مفید هستند و می‌تواند باعث سریع‌تر شدن پرداخت شود.

۷- برای پرداخت‌های اولیه تخفیف در نظر بگیرید

برخی از مشتریان، اگر بتوانند کمی پول نقد را ذخیره کنند، ممکن است تصمیم به پرداخت سریعتر بگیرند. در حالی که احتمالا شرایط استاندارد ۳۰ روزه را ارائه می‌دهید، ممکن است بخواهید یک بند اضافی، مانند یک تخفیف ۵ درصدی برای پرداخت در عرض یک هفته را هم ارائه دهید.

تخفیف - پرداخت آسان - مدیریت

۸- پیاده سازی یک سیاست کنترل اعتبار شرکت

برعکس، نگران کسانی که همیشه دیر پرداخت می‌کنند و امکان دارد باعث سقوط شرکت تان شود نباشید. با نظارت دقیق بر صورت حساب‌های پرداخت نشده، شما قادر خواهید بود مشتری‌های مشکل دار را شناسایی کنید.

این به ویژه مهم است، زیرا پرداخت دیر می‌تواند اصلا پرداخت نشود. هرچه بیشتر طول بکشد، احتمال بازده آنها به پول نقد کمتر است.

در واقع بر اساس مطالعه‌ای توسط Dutch از شرکت Atradius، افرادی را در مورد پرداخت صورتحساب در ایالات متحده آمریکا  مورد بررسی قرار دادند، ۳۸.۴ درصد از صورتحساب B2B صادر شده در تاریخ مقرر پرداخت نشده بود، ۵.۲ درصد از صورتحساب هنوز بیش از ۹۰ روز پس از تاریخ مقرر آنها پرداخت نشده بود و ۲.۷ درصد از مطالبات دریافتی پاسخ دهندگان به عنوان غیرقابل پذیرش نوشته شده بود.

Atradius نتیجه گرفت که به طور متوسط، کسب و کارهای امریکایی ۵۱.۹ درصد از ارزش فاکتورهایی که در مدت ۹۰ روز پس از تاریخ مقرر پرداخت نمی‌شوند را از دست می‌دهند.

با پیاده سازی یک سیاست وصول واضح و سازگار، شما مطمئن می‌شوید که همه مشتریان به طور عادلانه رفتار می‌کنند و پرداخت‌ها مطابق با شرایط مورد توافق شما هستند.

درخواست صورتحساب‌های نقدی را به طور مرتب انجام دهید و مجموعه‌ای از یادآوری‌های روزافزون را به عنوان تاریخ‌های مقرر، برای بدهی‌هایی که قبل از وارد شدن به آژانس جمع آوری بدهی از دست رفته اند، پیاده سازی کنید.

با این حال، تأمین مالی سریع‌تر تنها نصف معادله نقدینگی است. چه کاری برای تحریم یا کاهش هزینه‌های خود می‌توانید انجام دهید؟

5اشتباهی که در هنگام را‌ه‌اندازی استارتاپ انجام دادم

۹- استفاده کامل از شرایط پرداخت اعتباردهندگان

اگر در آخرین روز ممکن توسط انتقال الکترونیک به تامین کنندگان خود پرداخت کنید، پول در حساب شما تا زمانی که امکان دارد، باقی می‌ماند در حالی که شما با شرایط پرداخت آنها سازگار هستید.

با این حال، اگر نقدینگی شما هنوز در معرض دشواری است، می‌توانید از آنها خواهش کنید تا تاریخ‌های مقرر تمدید شود یا شرایط پرداخت قسطی را قبول کنند. با این وجود، مهم است به یاد داشته باشید که این مذاکرات برای کمک به چرخه تبدیل پول نقد شما، احتمالا با تامین کنندگانی که ارتباط نزدیک و مداوم با شما دارند، موفق خواهد بود.

۱۰- پیشنهاد تغییر تامین کننده

اگر تأمین کنندگان فعلی شما نمی‌توانند یا با شما کار نمی‌کنند تا مهلت‌های پرداخت را افزایش دهند، می‌توانید آنها تغییر دهید. هنگام ارزیابی تامین کنندگان جدید بالقوه، شما باید با توجه به شرایط پرداختی که برای آنها مشخص کرده‌اید، معاملات خود را ارائه دهید.

۱۱- سهام خود را با دقت مدیریت کنید

اگر حجم زیادی از سهام خود را در انبار تان ذخیره می‌کنید، این نشان دهنده پولی است که در غیر این صورت می‌توانست نقدینگی شما را تقویت کند.

با ردیابی دقیق فروش و تنظیم مناسب سفارشات، شما می‌توانید نگه داشتن سهام در یک گوشه را کمتر و مقدار زیادی پول نقد را آزاد کنید.

منبع: articles.bplans.com

مطالب مرتبط

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۵ استراتژی مطمئن برای پیشرفت کارآفرینان در زمینه تجارت الکترونیک

محمد آقاپور

چگونه با کارمندانی که از خانه کار خود را انجام می دهند، رفتار کنیم؟

محمد آقاپور

یادگیری ماشین چیست؟ همه چیز درباره یادگیری ماشین

محمد آقاپور

۱ دیدگاه

چطور دردسرهای مالیاتی کسب و کار را به صفر برسانیم؟ - روکیدا چهارشنبه , ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۹ at ۱۶:۴۹

[…] خواهد بود، زیرا خلاصه تمامی خریدهای شما به همراه دسته‌های هزینه در این گزارش وجود خواهد داشت. می‌توانید از این اعداد، […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟