روکیدا
عمومی مشاوره و روانشناسی

۷ ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

انگیزه به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین احساسات در زندگی انسان است که گاهی حفظ آن از نگه‌داشتن ماهی در دستان نیز سخت‌تر می‌شود و درصورتی‌که لطمه‌ای به انگیزه وارد شود تنها شخصی که می‌تواند به شما در حفظ یا ترمیم آن کمک کند خودتان هستید. وقتی برای خودتان کار می‌کنید یا هدفی را دنبال می‌کنید بی‌گمان زمانی نیز دچار بی‌انگیزگی می‌شوید.

بدین ترتیب خستگی، دلسردی، توقف و حتی نادیده گرفتن هدف ازجمله نشانه‌هایی هستند که پدیدار می‌شوند. البته بی‌انگیزگی انتهای ماجرای نیست و تقریباً گریبان عده زیادی از افراد را می‌گیرد. بااین‌حال اگر اجازه غلبه به آن را ندهید و با صبر و حوصله و همچون مربی دلسوز با خود برخورد کنید می‌توانید انگیزه‌تان را همانند روز نخست پرشور و انرژی کنید.

در این مطلب با روکیدا همراه باشید تا به شما آموزش دهیم که چگونه با ۷ ترفند ساده می‌توانید باانگیزه بمانید:

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

۱- برای لیست کارهای انجام‌شده خود جشن بگیرید.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که بدون داشتن فهرستی تحت عنوان کارهایی که باید انجام شود نمی‌توانند زندگی‌شان را پیش ببرند. درحالی‌که این فهرست تا زمانی می‌تواند نیرومحرکه رو به جلویی باشد که به‌درستی نیز مورداستفاده قرار گیرد. درواقع این فهرست به‌ظاهر ساده می‌تواند برای افرادی که برای خود کار می‌کنند همچون بی‌رحم‌ترین کارفرما نیز عمل کند. چراکه همیشه تنها تعداد کمی از کارها قطعاً و کاملاً انجام می‌شوند که می‌تواند بسیار دلسردکننده باشد. به همین دلیل است که در پایان روز باید به کارهایی که انجام‌شده‌اند توجه کنید و خود را به خاطر کارهایی که به هر دلیلی انجام‌نشده‌اند سرزنش نکنید. با این کار نه‌تنها خود را فریب نداده‌اید و انگیزه‌تان را به انگیزه‌ای کاذب مبدل نکرده‌اید بلکه خود را برای ادامه راه پرپیچ‌وخم هدفی که دنبال می‌کنید شارژ کرده‌اید و بدین ترتیب باانرژی و غروری حقیقی روز بعد را آغاز خواهید کرد.

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

۲- روزتان را با خواندن ایمیل شروع نکنید

اینکه روز خود را با نشستن مقابل گجت و چک کردن پیام‌های به‌ظاهر ضروری و اعتیادآور آغاز کنید کاری بسیار ساده است که البته تبعات بسیاری دارد. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که دو ساعت نخستی که از خواب برمی‌خیزیم یکی از مولدترین و مفیدترین زمان‌ها در کل روز است و چک کردن ایمیل‌ها و شبکه‌های مجازی نمی‌تواند پاسخ مناسبی به این زمان ارزشمند باشد. چه اهمیتی دارد که در چندساعتی که در خواب شیرین بوده‌اید چه اتفاقی در این دنیا رخ‌داده است. حفظ انگیزه به معنای حفظ و تقویت تحرک و شور صبحگاهی در طول روز است. درحالی‌که ایمیل و شبکه‌های مجازی عامل تقویت‌کننده سکون هستند. بی‌شک بارها پس از چک کردن ایمیل‌ها و سایر شبکه‌های مجازی با نگاهی به ساعت پی برده‌اید که چقدر از زمان مفید خود را تلف‌کرده‌اید و چقدر از عقربه ثانیه‌شمار عقب‌افتاده‌اید؛ بنابراین در عوض چک کردن این پیام‌های معتاد کننده دفترچه‌ای را بردارید و ایده‌هایی نو برای کسب‌وکاری نو را در آن ثبت کنید یا راه‌هایی که شمارا در بهبود پروژه‌ای که در دست دارید یاری می‌دهد در آن ثبت کنید. در پایان حسی از انگیزه و شور منتقل می‌شود که تضمین‌کننده روزتان خواهد بود.

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

۳- اهداف کوچک تنظیم کنید

احتمالاً بارها دچار این حالت شده‌اید که به دلیل حجم زیاد مشغله از ادامه کار بازمانده‌اید. آن لاموت، نویسنده کتاب پرنده به پرنده در مقدمه این کتاب بیان کرده است:

سی سال پیش، زمانی که برادر بزرگ‌ترم ده سال داشت را به‌خوبی به یاد می‌آورم. آن روزها برادرم مشغول جمع‌آوری گزارشی راجع به پرندگان برای تکلیف مدرسه‌اش بود. او برای نوشتن گزارش سه ماه وقت داشت. روز بعد شد. ما در اتاقک خانوادگی‌مان در بولینا بودیم و او در آشپزخانه. نزدیک بود گریه‌اش بگیرد چراکه اطرافش را کاغذهای جورواجور و مدادهای مختلف و حجم زیادی از کتاب‌های باز نشده احاطه کرده بودند. اینجا بود که پدرم بازوی خود را در اطراف شانه‌های برادرم قرارداد و گفت: پرنده به پرنده پیش برو رفیق. فقط پرنده به پرنده.

درواقع آن لاموت با بیان این داستان سعی داشته است اهمیت تعیین اهداف کوچک برای پیشبرد و ادامه کار را نشان دهد. شما هم می‌توانید از روش مشابه برای پیشبرد فعالیت خود استفاده کنید. اگر دچار کمبود انرژی یا انگیزه شده‌اید فقط به خود بگویید تنها کمی دیگر فعالیت را ادامه می‌دهم و برای مثال تنها یک ایمیل دیگر را تنظیم می‌کنم یا تنها با یک مشتری دیگر تماس می‌گیرم. بدین ترتیب توجه شما از حجم باقی‌مانده کارها به هدف کوچکی که در راستای فعالیت اصلی‌تان تنظیم کرده‌اید جلب می‌شود و انگیزه‌تان برای ادامه فعالیت افزایش می‌یابد.

تجربه بزرگترین کارآفرین های جهان: 8 اشتباه معمول و فاجعه بار کارآفرین ها

۴- به تسلیم شدن فکر کنید!

تعجب نکنید. اگر زمانی که برای خود کار می‌کنید همه‌چیز برایتان بی‌اهمیت و غیرممکن جلوه کرد به تسلیم شدن فکر کنید. نیازی نیست که واقعاً تسلیم شوید. فقط آن را تصور کنید. از این فکر چه حسی دارید؟ آیا حسی در وجودتان با این فکر مقابله نمی‌کند؟ زمانی که شما به تسلیم شدن می‌اندیشید دقیقاً متوجه می‌شوید که اصلاً مایل به تسلیم شدن نیستید و به‌عکس چقدر کاری را که انجام می‌دهید دوست دارید. در این زمان حتی به یاد خواهید آورد که چرا این کار را انجام می‌دهید و حتی ممکن است لحظات غرورآفرینی از فعالیتی که در پیش‌گرفته‌اید را به یادآورید. در این فرایند، شور و شوق خود را دوباره بازخواهید یافت و همچنین انگیزه‌ی لازم برای بازگشتی قدرتمندانه را به دست خواهید آورد.

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

۵- کاری را که سبب افزایش موفقیت در طول روز می‌شود تکمیل کنید

زمانی که می‌خواهید لیست انجام کارهای روزانه‌تان را تنظیم کنید به این سؤال مهم پاسخ دهید که در صورت انجام کدام‌یک از کارهای این فهرست حس موفقیت بیشتری خواهید کرد. بدین ترتیب با یک اولویت‌بندی مناسب می‌توانید انگیزه خود را بهبود بخشید. با این ترفند حتی اگر موفق به اتمام سایر کارها نشوید حس می‌کنید که با انجام مهم‌ترین و در اولویت‌ترین کار روز بی‌زحمت و تلاشی را نگذرانده‌اید و درنتیجه چراغی از حس موفقیت در شما روشن می‌شود.

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

۶- حس کمال‌گرای درونی خود را خاموش‌کنید

هیچ عاملی برای انگیزه بدتر و مضرتر از حس کمال‌گرایی نیست. حسی که همواره انسان را از درون ندا می‌دهد و اظهار می‌کند به‌قدر کافی خوب نبوده‌ای و بدین ترتیب کار بسیار دشوارتر از حد معمول می‌شود. حسی که به نظر می‌رسد به فکر پیشرفت هرچه بیشتر شماست اما در حقیقت سبب می‌شود که پیش از انجام هر کار و رسیدن به فرصتی برای موفقیت احساس شکست کنید. پس کنترل این حس را در دست بگیرید. شاید بگویید این در کلام بسیار ساده است و در عمل بسیار دشوار اما باید بدانید که برای انجام هر کاری راهی پیش روست. مدیتیشن و ورزش می‌تواند بسیار سودمند باشند چراکه فرصت انتقاد را از این حس چموش می‌گیرند. اگر اهل مطالعه هستید کتاب‌های بسیاری درزمینه کنترل نفس کمال‌گرا وجود دارد که می‌تواند راه‌ها و تمرین‌های خوبی را در اختیار شما قرار دهد.

7 ترفند طلایی برای اینکه باانگیزه بمانید

۷- الهام‌بخش‌های زندگی‌تان را جلوی چشم بگذارید

ترفندی بسیار ساده و کارآمد. هرگاه دچار حس ناامیدی شدید- مخصوصاً زمانی که برای خود کاری را انجام می‌دهید- از روش‌ها و کارهایی که الهام‌بخش هستند و انگیزه را در شما زنده می‌کنند استفاده کنید. برای مثال نقل‌قولی از بزرگان، حس و تعریف خوب یکی از مشتریان و حتی یک مقاله می‌توانند سودمند باشند به شرطی که آن‌ها را جلوی چشم قرار دهید و مثلاً آن‌ها را قاب بگیرید یا روی میز کارتان قرار دهید.

مطالب مرتبط

بررسی کامل و تخصصی گوشی Mate Xs هوآوی: ۱ تیر با ۲ نشان

محمد امین نعمتی

جاسوسان آمریکایی می گویند، ویروس کرونا ساخت بشر نیست

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

چه چیزی باعث می شود که شیشه شفاف باشد؟

محمد آقاپور

آیا بعد از بحران کرونا، هوش مصنوعی نقش بیشتری در زندگی ما خواهد داشت؟

محمد آقاپور

چگونه اندازه تلویزیون را به درستی انتخاب کنیم؟ کدام اندازه تلویزیون برای من مناسب تر است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟