۱۵ رویه ای که طبیعت را دگرگون خواهند کرد!

در مورد آینده تنوع زیستی در سطح کره زمین و حفاظت محیط زیست چه پیش بینی هایی می کنید ؟ یک تیم بین المللی از کارشناسان در علوم ارتباطات و حفاظت محیط زیست اخیرا یک پرسشی را به عنوان شرکت کنندگان در هشتمین سالانه حفاظت و تنوع زیستی مطرح کردند . پاسخ هایی که گرفتند را در مجله علمی اکولوژی و تکامل منتشر کردند . در زیر خلاصه ای از این خطرات و فرصت های پیش روی گونه ها و اکوسیستم در سراسر جهان را برای شما شرح می دهیم :

۱- اصلاح باکتری های مرجانی

در سراسر دنیا صخره های مرجانی در حال سفید شدن و مرگ هستند. درجه حرارت آب اقیانوس ها افزایش یافته و به شدت گرم شده است که فراتر از حد تحمل باکتری هایی است که در همزیستی با مرجان ها هستند و این مساله باعث روند رو به نابودی در مرجان ها میشود .دانشمندان روی گزینه های جایگزین این باکتری ها با انواع دیگری که تحمل حرارتی بیشتری دارند تمرکز کرده اند – چه به صورت طبیعی و یا مهندسی ژنتیک . اگرچه این قول و تعهد جایگزینی باکتری ها میتواند باعث نجات و احیای صخره های مرجانی آسیب دیده شود ، اما نگرانی هایی هم در مورد احتمال ایجاد عواقب ناخواسته، مانند احتمال شیوع بیماری های جدید و اختلال در اکوسیستم وجود دارد.

۲- رودررویی ربات ها در زیر آب با گونه های مهاجم

اگر شما در ذهن خودتان تصور می کنید که خلاص شدن از شر گونه های مهاجم در سطح زمین چالش بزرگی است احتمالا تا به حال تجربه این چالش را در سطح زیر آب و اقیانوس ها نداشته اید ! ارسال روبات های خاص به سراسر بستر های زیر دریایی و اقیانوس ها و مبارزه با گونه های مهاجم از طریق آزاد سازی سموم و یا شوک الکتریکی می تواند یک ابزار بالقوه برای مبارزه با این گونه ها باشد . متخصصان با استفاده از این تکنولوژی در حال بررسی این ربات ها بر روی خار ستاره دریایی که صخره های مرجانی بزرگی را در این سالها منهدم کرده اند و همینطور مبارزه با شیرماهی های مهاجم ،رقیب گونه های طبیعی و بومی در دریای کارائیب ،هستند .

۳- بینی های الکتریکی

تکنولوژی سنسورهای الکتریکی که بوهای مختلف را تشخیص می دهد بسیار پیشرفت کرده است ، که منجر به توجه زیست شناسان به کاربرد این تکنولوژی در کاربردهای حفاظتی شده است . این امکانات شامل کاربرد این وسیله ها برای تشخیص معاملات غیر قانونی حیات وحش در پست های بازرسی در طول مسیر حمل و نقل و تشخیص حضور DNA گونه های کمیاب در محیط زیست است .

۴- جابه جایی زنبورهای عسل

ما فکر می کنیم که گرده افشانی به وسیله حشرات دوستدار محیط زیست است ، اما حضور آنها در مکانهای غیر بومی نادرست می تواند در رقابت با حشرات بومی ایجاد مشکلات جدی کند ، همینطور منجر به ترویج تولید مثل گیاهان غیر بومی و به طور بالقوه گسترش بیماری ها میشود . به لطف افرادی که آنها را در سطح بین المللی به هدف گرده افشانی گیاهان نقل و انتقال میدهند این مشکل می تواند رفع شود .زنبورهای عسل خارج از منطقه و محل در حال حاضر در حال گسترش در سرتاسر نیوزیلند ، ژاپن و جنوب آمریکای جنوبی هستند ، و این دغدغه وجود دارد که آیا می توان همین عمل را به همین شکل در استرالیا ، برزیل ، اروگوئه ، چین ، آفریقای جنوبی و نامبیا انجام داد .

۵- میکروب های مناسب کشاورزی

انتخاب قارچ ها و باکتری ها به عنوان متحدان بالقوه کشاورزی به علت توانایی آنها برای کمک به پس زدن آفت ها یا تحریک رشد محصولات به عنوان یک پدیده جدید و نوظهور در نظر گرفته میشود. در نتیجه پیشرفت و توسعه تحقیقات در این زمینه سوالات زیادی در خصوص پیامدهای بالقوه آنها برای گونه های غیر هدف ، اکوسیستم و خاک و … مطرح است .

۶- به تله انداختن شن و ماسه

شن و ماسه برای طیف گسترده ای از کاربردها از ساخت بتن، شیشه ، آسفالت و الکترونیک تا احیای زمین و کمک به استخراج سوخت های فسیلی استفاده میشود. با استخراج شن و ماسه اختلال و زیان به زیستگاه های جانوری و گیاهی در محل منابع شن و ماسه مثل معادن ، رودخانه ها ، دریاچه ها و اقیانوس ها رخ می دهد . برای جلوگیری از این فرسایش و نابودی، باید برای بازگرداندن شن و ماسه به مناطقی که از آنها برداشت شده است ، تلاش شود و برای پیشبرد این استراتژی باید از جایگزین هایی مانند گل و لای یا مواد بازیافتی از ساخت و ساز که ممکن است به کاهش این استرس کمک کند استفاده شود.

۷- مرزها و حصارها

حصارها به علت محدود کردن مهاجرت و تماس میان گونه ها و جمعیت های مختلف حیات وحش را به چالش می کشند . رهبران سیاسی در ایالت متحده آمریکا و اروپا برنامه هایی را برای حصار کشی بیشتر در مرزها برای محدود کردن رفت و آمد گونه های مختص منطقه خود در سرتاسر مرزهای خود تنظیم کرده اند ، دانشمندان در حال برآورد پیامدهای این مساله برای گرگها ، گوسفندها ، خرسها ، پرندگان و سایر گونه ها هستند .

۸- کاهش تصفیه و پاکسازی

دفن زباله ها رفتار ، توزیع و فراوانی حیوانات در سرتاسر حیات وحش را از راههای مختلف تغییر می دهد، از جمله افزایش فراوانی لک لک ها تا از بین رفتن جمعیت خرس ها . به عنوان پیامد های تغییر در مقررات محل های دفن زباله ها و پوشاندن و محصور کردن آنها ، دانشمندان انتظار دارند که رفتار حیوانات از طریق پیامدهای بالقوه برای گونه های دیگر ، اکوسیستم و تعامل بین انسان و حیوان تغییر کند .

۹- نا آرامی هوای اقیانوس ها

مسائلی که می تواند اقیانوس های آزاد را نا آرام کند ، با افزایش متوسط سرعت هوا ، ارتفاع موج و افزایش تعداد دفعات بادهای قوی و موج های بزرگ در دو دهه اخیر به سمت نا آرامی بیشتر هم پیش میروند. پیامد این مساله برای اکوسیستم و گونه هایی که در آنها ساکن هستند شامل اختلال در سواحل ، پوشش گیاهی و صخره ها و پرندگان مهاجر و اقیانوس پیما ها میشود .

۱۰- توربین های بادی شناور

این طور وعده داد شده است که توربین های شناور انرژی باد را در اقیانوس ها به دام می اندازد . اولین مزرعه های بادی شناور در سواحل اسکاتلند در سال ۲۰۱۶ تاییدیه لازم را گرفت و بیش از ۴۰ مورد در حال حاضر در حال برنامه ریزی و توسعه هستند که این موضوع نشان میدهد که زمان آن رسیده که به پیامدهای آن توجه بیشتری شود . این پیامدها می تواند شامل ایجاد ذخایر دریایی در نتیجه حضور گروههایی از ماهی ها در زیر این توربین های شناور ، از بین رفتن پرندگان که در بالای این توربین ها پرواز می کنند ، گیر افتادن موجودات در کابل های مورد استفاده در بستر دریا برای این توربین ها و اختلال در الگوی حرکتی حیوانات زیر دریا باشد .

۱۱- برگ های مصنوعی

این مساله که گیاهان مشکل ذخیره سازی انرژی های تجدید پذیر دارند به خوبی واضح و روشن است : به دام انداختن فوتون های نور خورشید ، استفاده از آنها برای شکستن آب و تبدیل آن به اکسیژن و هیدروژن برای ساخت قندها ، سپس استخراج انرژی از قندها زمانی که به آنها نیاز است . تکنولوژی جدید” برگ های مصنوعی ” از نور خورشید برای شکستن آب به هیدروژن و اکسیژن استفاده می کنند ، سپس هیدروژن توسط باکتری هایی که از هیدروژن تغذیه می کنند مصرف میشود و تبدیل به انرژی قابل ذخیره به صورت الکل میشود که کارایی آن در ذخیره سازی انرژی ۱۰ برابر بیشتر از حالت طبیعی آن است . این فن آوری درب هایی را به روی عملکردهای هیجان انگیز جدید باز می کند مثل به دام انداختن ، ذخیره سازی و استفاده از انرژی خورشیدی در مناطقی که از شبکه های برق دور هستند .

۱۲- باتری های لیتیوم

فقدان سیستم های ذخیره انرژی متراکم یک مانع بزرگ برای استفاده گسترده از منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و خورشید است که فقط به صورت متناوب در دسترس هستند ، همچنین پیشرفت فن آوری هایی مانند خودرو های الکتریکی است . نسل جدید ذخیره کننده های انرژی یعنی باتری های لیتیم – هوا ، می توانند به صورت تئوری ۱۰ بار بیشتر انرژی را در حجم مساوی نسبت به همتایان خود یعنی باتری های لیتیم یونی معمول ذخیره کنند . اگرچه دانشمندان انتظار دارند که این تکنولوژی یک انقلابی در منابع انرژی تجدید پذیر باشد ، اما به ۱۰ سال یا حتی بیشتر زمان برای پخته شدن نیاز دارد .

۱۳- تولید کاراتر سوخت های زیستی

یک گروهی از آنزیم ها که به عنوان مونو اکسیژناز پلی ساکاریداز شناخته می شوند ، به عنوان یک ابزار بالقوه قدرتمند برای استفاده در تبدیل مواد گیاهی به سوخت مایع و مواد شیمیایی صنعتی به کار میروند . به صورت چشم گیری بهبود در سرعت و کارایی تبدیل فراتر از حد یافته ها است ، این آنزیم ها می توانند منجر به رشد محصولات کشاورزی بیشتر برای سوخت که خود باعث تنوع زیستی بیشتر روی زمین ها میشود وتغییرات بالقوه گازهای گلخانه ای از طریق کاهش استفاده از سوخت های فسیلی یکی دیگر از دستاوردهای آن است.

۱۴- ذخیره سازی دی اکسید کربن

محققان در ایسلند یک استراتژی را مطرح کردند که به این طریق می توانند دی اکسید کربن را در زیر زمین ذخیره کنند : حل کردن دی اکسید کربن در آب و تزریق آن به سنگهای بازالتیک . بعد از دو سال مانیتورینگ یک سایت تجربی ، آنها کشف کردند این استراتژی یک فرآیند کارا با ۹۵% امکان تبدیل به سنگ است که یک راه مناسب برای ذخیره سازی طولانی مدت دی اکسید کربن می باشد . اگرچه این فرآیند فشرده سازی آب و انرژی است، این امیدواری وجود دارد که باعث کاهش گازهای گلخانه ای در اتمسفر نیز شود و تغییرات آب و هوایی را به حداقل میزان ممکن برساند .

۱۵- کارهای نو مربوط به blockchain ها

blockchain ها به شکل موسسات قانونی عمل می‌کنند که ما می‌توانیم کارهایی مثل نقل و انتقال وجه را بدون این که محبور به پرداخت درصدی از مبلغ به یک واسط ثالث مثل بانک باشیم به انجام برسانیم. به عنوان یک تکنولوژی کامل و بالغ ، کاربردهای بالقوه به صورت کاملا محافظت شده و امن دارد ، شامل ردیابی زمین هایی که مدعی زیاد دارند ، ارائه سیستمی برای خرید و فروش برق تولید شده از طریق منابع تجدید پذیر ، حصول اطمینان از ادعای ثبات و پایداری در مورد محصولاتی مانند غذاهای دریایی و الوارهای چوب و کشف تجارت غیر قانونی حیوانات حیات وحش .

۳ نظرات
  1. هومن می گوید

    کارتون حرف نداره

  2. کامران می گوید

    بسیار عالی

  3. […] مزیت داشتن یک مزرعه خورشیدی در فضا، بازدهی آن است. نیروگاه خورشیدی اگر در فضا باشد […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.