تلسکوپ هابل : کهکشانی که بجای نور قابل روئیت ، امواج مایکروویو از خود ساطع می کند !

تیم مدیریتی تلسکوپ فضایی هابل ، سال ۲۰۱۶ را با انتشار یک تصویر شگفت انگیز و بسیار جذاب به پایان رساندند ، یک تصویر فضایی شگفت انگیز از یک کهکشانی در دور دست ها ، که به جای انتشار نور قابل دیدن منتشر شده توسط ستارگانش ، از خود امواج مایکروویو منتشر می کند !

لطفا به تصویر بالا با دقت نگاه کنید ، این تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل از این ابر کهکشان شگفت انگیز است که در فاصله ای برابر با ۳۷۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد .

این کهکشان ، حدود ۱۰۰ میلیون بار بزرگ تر از کهکشان های معمولی اطراف خود ( مثلا راه شیری ) است و دارای حجمی بسیار عظیم و انبوه است .

یکی دیگر از نکات جالب توجه این کهکشان که توسط مطالعه دقیق تصاویر با رزولوشن بزرگ تر آشکار شد این هست که بر خلاف کشهکشان های معمول که یک هسته مرکزی دارند ، این کهکشان مایکروویوی دارای دو مرکز کاملا جدا از هم است و همانطور که در تصویر فوق مشخص است ، تلسکوپ هابل درخشش مایکروویو هر دو مرکز کهکشان را منتشر نموده است.

تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۱۸ بازنشسته شده و تلسوکوپ فضایی جیمز وب جانشین آن می شود . تلسکوپ فضایی هابل برای آگاهی هر چه بیشتر انسان از فضای بی کران گام های بسیار بزرگ و موثری برداشت و اولین های بسیاری را در برابر دیدگان محققان فضایی ناسا و جهان آشکار نمود و ثبت تصاویر این ابر کهکشان بزرگ که بجای نور ، اشعه مایکروویو ساطع می کند نیز به یکی دیگر از شاهکارهای این تلسکوپ فضایی بسیار ارزشمند اضافه می شود .

۲ نظرات
  1. زهرا می گوید

    تشکر فراوان از روکیدا

  2. نرگس می گوید

    این مطلب خیلی عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.